Jeśli jeszcze nie wziąłeś udziału w naszej akcji "Łap chwile z Activejet" - wakacje są najlepszym momentem, aby to zrobić. To czas, gdy podróżujemy, zwiedzamy, odkrywamy nowe miejsca i mamy mnóstwo okazji do zrobienia wyjątkowych zdjęć. Poznajcie 5 zabytków, które naszym zdaniem warto odwiedzić w wakacje!
Świątynia Wang
To niewielkich rozmiarów, drewniany kościół ewangelicki wybudowany na przełomie XII-ego i XIII-ego wieku w Norwegii. W 1841 roku budowla odbyła swoją podróż do Polski, aby zaledwie rok później odbudować się w pełni w Karpaczu. Jej nazwa wywodzi się od nazwy miejscowości, w której budowla została wzniesiona. Jej wnętrze wypełnione jest wspaniałymi rzeźbami i zdobieniami, a dodatkową atrakcję stanowi fakt, że kościół został wzniesiony bez użycia ani jednego gwoździa. Drewniana świątynia znajduje się na wzniesieniu, z którego rozpościera się piękny widok na Karpacz, a towarzystwa dotrzymuje jej soczysta zieleń oraz kwitnące wiosną krzewy.
Ogród Japoński
Znajdujący się w Parku Szczytnickim we Wrocławiu Ogród Japoński został założony w latach 1909-1913 z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochbergaj, znanego dyplomaty i orientalisty. Do stworzenia dzieła zatrudnił on japońskiego ogrodnika o imieniu Arai Mankichi, Ogród stanowił eksponat na Wystawie Stulecia, po której duża część z oryginalnych, japońskich elementów została zwrócona, pozbawiając ogród swojego uroku. W 1995 roku postanowiono przywrócić mu dawny blask, wcielając w życie projekt opracowany przez tokijskiego artystę, jednak świetność polsko-japońskiej współpracy nie trwała długo. Zaledwie po dwóch miesiącach od otwarcia, w 1997 powódź stulecia sprawiła, że ogród znalazł się pod wodą na całe trzy tygodnie. Zniszczenia związane z tym wydarzeniem wymusiły kolejną odnowę. Na szczęście od 1999 roku możemy podziwiać ogród w takiej formie, w jakiej dziś się znajduje, czyli wypełniony azjatyckimi roślinami, sztuką bonsai oraz dekoracyjnymi formacjami skalnymi i drewnianymi, wschodnimi konstrukcjami.
Kopalnia węgla kamiennego Guido
Obecnie nieczynna eksploatacyjnie, a czynna dla zwiedzających, zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu to unikatowy obiekt i gratka dla każdego fana przygód. Powstałą ona z inicjatywy hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka w 1855 roku, jednak prace eksploatacyjne co rusz przysparzały wielu problemów, aż do momentu całkowitego zalania szybu „Concordia”. 8 lat od tego wydarzenia rozpoczęto prace osuszające szyb, po których zakończeniu przemianowano go na nazwę „Guido”. W swojej historii stanowił on jeszcze czynną pracę przy wydobyciu węgla, jednak ze względu na niską rentowność wydobycia kopalnia została sprzedana. Obecnie stanowi niezwykły obiekt turystyczny, prowadzący wiele eventów oraz wycieczek. Na miejscu można wczuć się w rolę górnika, korzystając z dwóch korytarzy, z czego jeden na poziomie 170 metrów skupiony jest na historii wydobycia węgla na Śląsku, zaś drugi – na poziomie 320 metrów, utrzymywany jest w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego, oferując niesamowitą przygodę górniczą. Pomimo surowego klimatu zwiedzający mogą skorzystać ze znajdującej się tam restauracji, obejrzeć spektakl teatralny, a nawet zorganizować swoje wesele.
Zamek Czocha w Leśnej
Historia zamku rozpoczyna się już w latach 1241-1247, kiedy to stanowił on rolę warowni granicznej. Przez lata zmieniała się jego rola i forma. Swoją historię toczyło tu wiele znanych rodów polskich, czeskich, a także niemieckich, jednak najbardziej znamiennym czasem dla zamku był okres po II wojnie światowej, kiedy to wielokrotnie padał ofiarą szabrowników, a z czasem pełnił również rolę stodoły. Od września 1996 roku w prywatnych rękach zmienił się w ośrodek hotelowo- konferencyjny, co przywróciło mu dawny blask. Obecnie w Zamku Czocha przeżyć można wiele przygód: od zapoznania się z historią, po nocne zwiedzanie oraz wystawy multimedialne. Prowadzone na jego terenie festiwale kultury średniowiecza to prawdziwa podróż w czasie. Oprócz tego jest to też wyjątkowe miejsce na spacer, ponieważ roztaczający się dookoła zamku kompleks zieleni zapycha dech w piersiach.
Kościół Pokoju w Świdnicy
To największa, barkowa świątynia w Europie wpisana na listę zabytków UNESCO. Choć już od zewnątrz wywołuje on duże wrażenie, po przekroczeniu progu wręcz zatyka dech w piersiach. Drewniane wnętrze kościoła oblane jest złotem oraz niezwykłymi figurami i zdobieniami, a także największymi w regionie, czynnymi organami piszczałkowymi.