Każda dziedzina ma podstawowe umiejętności, po których łatwo jest odróżnić całkowitego amatora i osobę początkującą od tego, kto jest bardziej zaawansowany. W fotografii oczywiście nie jest inaczej. Dowiedz się, co warto umieć i wiedzieć, aby móc się rozwijać i oczywiście, żeby twoje zdjęcia były coraz lepsze.
Tryb manualny
Dzięki nauczeniu się manualnego ustawiania ekspozycji, w pełni wykorzystasz możliwości swojego aparatu fotograficznego, zaczniesz bawić się wykonywanymi przez siebie zdjęciami i do tego uzyskiwać będziesz efekty, które sprawią, że twoje zdjęcia w końcu zaczną wyglądać w pełni profesjonalnie. Przy ustawieniach automatycznych trudno mówić o świadomości. Wówczas tak naprawdę nie zastanawiasz się nad wszelkimi parametrami, tymczasem mają one przecież gigantyczny wpływ na efekt. Tryb automatyczny cię ogranicza, natomiast manualny pozwala w pełni kontrolować każdy kadr.
Właściwe dobranie parametrów ekspozycji jest kluczową umiejętnością dla każdego fotografa. Dzięki temu pójdziesz w swoich umiejętnościach dużo dalej. Nie zaskoczą cię żadne warunki, ponieważ do każdej sytuacji będziesz w stanie dobrać bardzo konkretne ustawienia.
W jaki sposób opanować tryb manualny? Przede wszystkim musisz mieć świadomość zależności pomiędzy czasem naświetlania, przysłonami i czułością. One wszystkie się ze sobą łączą, dlatego trzeba o nich czytać, a następnie je ćwiczyć.
Obserwacja światła
To światło odróżnia fotografie przeciętne od tych naprawdę dobrych. Powinieneś umieć obserwować zastane światło i celowo ustawić fotografowaną osobę lub przedmiot tak, aby były one jak najlepiej oświetlone przez światło zastane. Dzięki temu pozyskiwać można różne efekty i to bez wykorzystywania dodatkowego oświetlenia. W ten sposób zmienisz miejsca całkowicie przeciętne, w naprawdę klimatyczne i warte zainteresowania.
Jak wszystkiego w fotografii, także obserwacji światła należy się nauczyć. To pozwala na odróżnienie osoby, która po prostu robi zdjęcia w ładnych miejscach od profesjonalisty. Najprostszą metodą jest wyciągniecie przed siebie dłoni i obracanie się w różnych kierunkach. Dzięki temu można na własne oczy zaobserwować, w jaki sposób zmienia się ułożenie na niej światła i wybrać efekt, który najbardziej odpowiada klimatowi zdjęcia.
Pozowanie
Robienie pięknych portretów to coś więcej niż tylko pozowanie modela lub modelki. Z modelami należy współpracować i udzielać im jasnych wskazówek co do ułożenia ciała, mimiki etc. Jak to zrobić? Na bieżąco obserwuj światło, ale przede wszystkim zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać i w jakim celu mają być wykorzystane efekty sesji zdjęciowej.
Zacznij od stworzenia dobrej atmosfery w trakcie sesji zdjęciowej. Wówczas wzbudzisz zaufanie w fotografowanych przez siebie osobach, będą one bardziej otwarte i zdjęcia staną się po prostu lepsze. W trakcie fotografowania staraj się podtrzymywać rozmowę, aby nie doszło do pojawienia się spięcia. Pamiętaj, że o ile nie współpracujesz z profesjonalistami, osoby fotografowane nie mają w tym doświadczenia i mogą się krępować. Pamiętaj także, że nie można ustawiać modela co do centymetra. Takie pozowanie jest bardzo nienaturalne i później widoczne na zdjęciach.
Poprawa umiejętności robienia portretów może wynikać z obserwacji pracy innych. Przeglądaj albumy fotograficzne i na bieżąco zapisuj swoje uwagi i inspiracje. Dzięki temu znajdziesz to coś, dzięki czemu twoje zdjęcia odróżnią się od innych. Najlepsze inspiracje zapisuj na telefonie, żeby móc do nich zajrzeć w każdej chwili. Dobieraj pozowanie do sesji zdjęciowej, miejsca oraz samej osoby.
Lampa błyskowa wyzwalana zdalnie
Fundamentalną umiejętnością dla poprawy jakości swoich fotografii jest używanie lampy błyskowej wyzwalanej zdalnie. W ten sposób przejmiesz całkowitą władzę nad światłem i będziesz je mógł kreować zgodnie ze swoimi preferencjami. W ten sposób również zyskasz wiedzę niezbędną do fotografii studyjnej.
Do stworzenia studia fotograficznego, na podstawowym poziomie oczywiście, nie potrzebujesz wcale drogiego sprzętu. Podstawa to biała ściana i podstawowy zestaw do oświetlenia. To w połączeniu z lampą błyskowa wyzwalaną zdalnie pozwoli ci na głębsze eksperymentowanie i poprawianie swojego warsztatu.
Zaprezentowane cztery umiejętności są kluczowe, aby w dziedzinie fotografii zrobić duży krok naprzód. Pamiętaj o tym planując swoje ćwiczenia. Przede wszystkim dużo czytaj, ale również przeglądaj dzieła innych i ćwicz, ćwicz, ćwicz…