W dobie filozofii zero – waste (niemarnowania) i walki ekologów z marnotrawstwem współczesnego konsumenta, każda forma oszczędności – w tym zmniejszenie kosztów druku, jest obowiązkiem każdego z nas. I – wbrew pozorom – wcale nie wymaga wiele energii i czasu.
Drukowanie dwustronne
Źle wydrukowany dokument, rozmazujący się tusz na kartce, błędy, które sprawiają, że musimy ponownie użyć drukarki sprzyjają piętrzącym się stosom kartek. Ryza (500 sztuk) kosztuje od 10 do 25 zł. Nie wyrzucajmy nieudanych druków, tylko używajmy ponownie papieru, zadrukowując drugą – czystą stronę. Wprawdzie nie zrobimy tak w przypadku dokumentów urzędowych, ale w codziennej pracy to bardzo duża oszczędność w skali miesiąca. Prowadząc firmę, uczyńmy to stałym nawykiem naszych pracowników. Oszczędność papieru to nie tylko mniejsze koszty, ale i dowód naszego szacunku do planety.
Zamienniki tuszu
Oryginalne tusze do drukarek mają wysokie ceny i są dużo mniej wydajne, niż ich zamienniki. Wybierzmy tusze od Activejet, dedykowane drukarkom HP, Brother, Lexmark i Canon. Gwarantują one nie tylko druk najwyższej jakości, ale także posiadają zwiększoną pojemność. Sama zaś cena jest nawet o kilkadziesiąt procent niższa, niż tuszu oryginalnego.
Zamienniki tonera
To kolejna propozycja od Activejet, dedykowana właścicielom drukarek laserowych. Rozwiązania do urządzeń Kyocera, Samsung, Lexmark, HP, czy Konica Minolta pozwalają zachować najwyższą jakość druku przy jednoczesnym dużo niższym koszcie i dużo dłuższej żywotności tonera.
Ustawienia druku
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale samodzielna manipulacja ustawieniami jakości druku pozwala nam na oszczędność tuszu lub tonera. Do wyboru mamy niską, średnią i wysoką. Na co dzień wybierajmy jakość średnią lub niską (gdy dokument przeznaczony jest tylko dla nas). Wysoką stosujmy przy wydrukach dokumentów oficjalnych.
Papier do druku
Lepszej jakości – matowy, grubszy lub nabłyszczany, co oznacza droższy, wykorzystujmy przy dokumentach typu foldery, umowy, ulotki reklamowe. Do codziennej pracy wystarczy nam tani, najlepiej pochodzący z recyklingu, cieńszy a nawet lekko zabrudzony.
Odłączanie sprzętu drukującego od prądu
Bagatelizowane przez wielu użytkowników. Drukarka nocą w stanie uśpienia zużywa tyle prądu, co 58 ładowarek! Nie odłączając jej od prądu narażamy się więc na wysokie rachunki, które z oszczędnością nie mają nic wspólnego.