Kiedy w 1996 roku do kin wszedł „Mikrokosmos”, francuski film Jacquesa Perrina i Jacquesa Cluzauda, pokazujący świat z perspektywy żyjących w trawie owadów, świat fotografii oszalał. Ukazanie mikrokosmosu to spojrzenie na rzeczywistość przez wielkie szkło powiększające. Jak wykonać doskonałe zdjęcie makro?
Krok 1 – obiektyw
Najdroższym rozwiązaniem są obiektywy makro. Wskazane są mniej doświadczonym fotografom. Bardziej doświadczeni mogą z powodzeniem zainwestować w pierścienie odwrotnego mocowania, które pozwalają na zrobienie najdoskonalszych przybliżeń. W tym przypadku nie trzeba kupować osobnego obiektywu – pierścień z jednej strony zakłada się na gwincie obiektywu, z drugiej zaś na następnym obiektywie (jeśli korzystamy z dwóch) lub na szczycie aparatu. Trzecią metodą, lubianą przez bardzo doświadczonych praktyków są obiektywy z pierścieniami pośrednimi. Koniecznością staje się zakup odpowiednich pierścieni, które nakłada się na szkło.
Krok 2 – cel
Czy zamierzamy zrobić zdjęcie dokumentalne, czy może artystyczne? Przy pierwszym szczególnie ważna jest ostrość, dlatego nie zaleca się metody pierścieni pośrednich, gdyż stare szkło może być zwyczajnie przetarte i tym samym gubić ostrość. Z kolei w przypadku artystycznych fotografii może być to walorem, choć przyjmuje się, że model powinien być ostry, tło nie musi.
Krok 3 – przygotowanie terenowe
Jeśli już mamy sprzęt i znamy swój cel, należy przygotować się do wykonania zdjęcia, a to oznacza przede wszystkim sprawdzenie warunków pogodowych, poznanie, w którym miejscu wschodzi, czy też zachodzi słońce, przygotowanie się na takie warunki, jak mgła, rosa, czy też stopień zachmurzenia. Często na wykonanie zdjęcia czeka się nawet kilkanaście godzin. Dlatego niezbędne jest dobre przygotowanie się w ciepły strój (ubranie się na cebulkę) i zabranie ze sobą prowiantu w postaci jedzenia, kawy i wody.
Krok 4 – praktyka
Umiejętność wykonywania makrofotografii nie jest sztuką, którą opanowuje się od razu. Najważniejsze to nie poddawać się, gdy za pierwszym razem nie wyjdzie, tylko dać sobie czas. Szukać okazji, ćwiczyć i doskonalić umiejętności.