W dzisiejszych czasach wydaje się to łatwe nawet dla osób, które posiadają jedynie aparaty w telefonach. Warto jednak pamiętać o najważniejszym – ostrość. Ona jest podstawą. Warto wybierać ostre obiektywy, posiadać statyw oraz korzystać z dobrodziejstw małych otworów przesłony. Nie zawsze jednak to pomoże, by doskonale uchwycić ruch bez efektu rozmazania. Dlaczego? Bo nie mamy wpływu na czyjś ruch, nie jesteśmy w stanie zaplanować odpowiedniego momentu „klik”. Jak więc fotografować ruch?
MIGAWKA
Zwana krótką piłką. Pozwala na tak zwane zamrożenie rzeczywistości. Krótka seria zdjęć ukazujących jakąś dynamiczną akcję daje nam szansę na uchwycenie ważnego momentu, jak ruch surfera na desce podczas fali, czy wybicie piłki przez sportowca podczas ważnego meczu. Migawka jest funkcją dostępną także dla nie posiadaczy profesjonalnych aparatów, a jedynie tych w telefonie. Sami możemy ustawić czas otwarcia migawki, a co istotne – aparat sam dostosuje wartość przysłony. W przypadku aparatów amatorskich lub telefonicznych należy wybrać funkcję fotografowania sportu.
SZYBKOŚĆ
Im szybszy ruch, tym czas otwarcia migawki powinien być krótszy. Jeśli fotografujemy biegnące dziecko, 1/30 sekundy wystarczy. Jeśli jednak są to zawody Formuły 1, odpowiednia będzie 1/1000 sekundy.
USTAWIENIE SIĘ DO OBIEKTU
Najlepiej uchwycimy ruch, znajdując się przed nim lub z boku. Ważna jest odległość. Im większa, tym gorzej dla jakości zdjęcia. Najlepiej wyglądają fotografie, na których obiekt się zbliża do fotografa. Nie trzeba wówczas ustawiać tak krótkiego czasu otwarcia migawki.
TELEOBIEKTYWY
Czyli obiektywy o dłuższej ogniskowej. Rejestrują one obraz bardziej ostro, co szczególnie przydaje się przy fotografowaniu sportu lub relacji, zachodzących w przyrodzie. Mają one powyżej 70 mm i sprawiają, że daleko znajdujący się obiekt wydaje się w kadrze większy o rozmiar.