Zrobienie dobrego zdjęcia budynku jest sztuką. Przede wszystkim chodzi o to, by budynek żył, a fotka nie była płaska. Dobre zdjęcie podkreśla wszystkie kąty, cienie, załamania. Złe sprawia, że budynek jest płaski i zwyczajnie nudny. Jak dobrze sfotografować go, by obraz końcowy zachwycił patrzącego?
Perspektywa
Przede wszystkim. To dzięki niej uchwycimy miejsce w kontekście jego otoczenia, złapiemy idealny kadr. Specjaliści są tu zgodni – odpowiedni punkt widzenia to podstawa. Nie musi to być chodnik, szczególnie, gdy budynek jest duży. Można wjechać windą i wejść na taras, z którego uchwycimy potęgę miejsca od góry. Można znaleźć miejsce naprzeciwko, które posiada balkon idealny, by zrobić zdjęcie interesującego nas obiektu. Można wykorzystać selfiesticki.
Detale
Jeśli nie mamy możliwości złapać ujęcia z góry, skupmy się na detalach, nie na całej konstrukcji. Zdobienia, rzeźby, wykończenia – to wszystko pozwoli nam uchwycić magię miejsca. Znajdźmy ciekawe elementy, jak brama, murale, czy tablice pamiątkowe. Z pewnością przyda się nam tu wiedza o obiekcie. Fotografia budynku może oznaczać przecież także ujęcie historycznej antaby lub chimery.
Pora
Pamiętajmy, że odpowiednie światło ma znaczenie. To samo miejsce zupełnie inaczej prezentować się będzie o świcie, gdy światło jest bardzo ostre, a inaczej w południe, gdy wszystko wydaje się trochę pastelowe i wyblakłe. Jeśli mamy możliwość zrobić fotografie o różnych porach dnia i przy odmiennych warunkach atmosferycznych, nie wahajmy się.
Szlakiem Gaudiego
Barcelona, ukochane miasto wielu artystów, mnóstwo swego uroku zawdzięcza Antonio Gaudiemu, wybitnego projektantowi i architektowi o trudnym do podrobienia stylu. Ten skromny chłopak stał się marką rozpoznawalną na całym świecie niejako przypadkiem – wykrywając błąd w projekcie budowy, nad którym pracował jego profesor. Zamiłowanie do przyrody, fantastyki oraz gotyku zaowocowało przez lata stworzeniem wspaniałych obiektów, które do dziś stanowią gratkę dla każdego szanującego się fotografa.
Sagrada Familia
Budowa tej bajkowej katedry trwa od 1882 roku. Zwana snem pijanego malarza, najważniejszym zabytkiem Hiszpanii, bywa obiektem fotografii nawet pół miliona turystów dziennie. Jak dobrze sfotografować Sagradę Familię? Przede wszystkim zapoznać się z jej historią. Nad katedrą pracowało tak wielu projektantów, że budynek odzwierciedla co najmniej kilkadziesiąt stylów architektonicznych. Warto wiedzieć, jak patrzeć na niego, jakie symbole przedstawia i co mówią one o historii miasta i świata, zanim sięgniemy po aparat.
Bellesguard
Przepiękny, malowniczy dworek, wykonany z cegły i masy łupkowej. Szczególnie pięknie prezentują się na fotografiach zdobienia nad drzwiami oraz wykończenia okien. Warto poświęcić czas na zrobienie serii zdjęć w różnych porach dnia.
Casa Mila
W samym centrum miasta leży najdziwniejszy budynek, obecnie muzeum Gaudiego. Z zewnątrz wygląda, jak falująca woda, stworzony z miękkich łuków, zdobiony roślinami, jest symbolem energii, jaką daje natura. I istną gratką dla fotografa, ponieważ nie zawiera żadnych kątów prostych. Jak uchwycić to piękno? Z zewnątrz najlepiej przy pomocy drona. W środku można wybrać się na jeden z półokrągłych tarasów i zarejestrować wszystkie te fascynujące wklęsłości i wypukłości.
Casa Calvet
Kolejny zabytek w centrum miasta, dosyć skromny, jak na Gaudiego. Z pewnością warto skupić się na uchwyceniu balkonów od spodu wyglądających, jak muszle oraz wykończenia dachu z tajemniczymi postaciami mnichów obserwujących Barcelonę.