Drukujesz zdjęcie, ale odbitka nie wygląda tak, jak na ekranie komputera? Osoby rozpoczynające przygodę z drukiem fotografii często spotykają się z takim problem. Podpowiadamy, jak przygotować pliki, by uzyskać wymarzony efekt!
Nie zawsze trzeba oddawać zdjęcia do specjalistycznego „laboratorium”. Doskonałe efekty możemy osiągnąć także za pomocą domowego sprzętu. Producenci starają się maksymalnie ułatwić zrobienie wydruku. Dlatego wiele aparatów i drukarek jest wyposażonych w system PictBridge. Pozwala on na drukowanie zdjęć bezpośrednio z urządzenia, bez konieczności przegrywania zdjęć na komputer. Nowe modele aparatów i drukarek nie potrzebują nawet kabla – wystarczy połączyć urządzenia za pomocą bezprzewodowej sieci i wybrać zdjęcia. Resztą zajmie się elektronika.
Jeżeli wolimy na spokojnie zrobić selekcję zdjęć albo poddać je obróbce, bez użycia komputera się nie obejdzie. Jeżeli edytujemy fotografie, warto sprawdzić w jakiej przestrzeni barwnej pracuje nasz monitor oraz program do obróbki. W domowych warunkach właściwą przestrzenią jest RGB lub sRGB.
Na co zwrócić uwagę przy obrabianiu zdjęć?
Kluczową sprawą jest ich wyostrzenie. Taką możliwość dają praktycznie wszystkie programy do edycji zdjęć, a zazwyczaj mogą to zrobić na kilka sposobów. Warto przetestować ich możliwości i wybrać funkcję, która daje najbardziej odpowiadające nam efekty. Zdjęcia do druku zwykle wyostrza się nieco mocniej niż te przeznaczone wyłącznie do publikacji w internecie. Na koniec warto przyjrzeć się naszej fotografii pod kątem zbyt mocnych czerni (niedoświetleń) i bieli (przepaleń). Jeżeli nie jest to celowy zabieg artystyczny, lepiej je ograniczyć, ponieważ na odbitce będą widoczne w postaci mało atrakcyjnych plam.
Na koniec warto upewnić się, że zapisujemy plik w najlepszej możliwej jakości (najmniejszej kompresji) i odpowiednim formacie. W przypadku domowych drukarek najlepiej wybrać popularny JPG. Niektóre programy dają także możliwość skorzystania z gotowych profili do druku. Warto z nich korzystać, bo mogą nam oszczędzić sporo pracy. Nawet prawidłowo obrobione zdjęcie nie będzie się dobrze prezentować na papierze złej jakości. Dlatego jeszcze przed drukiem dobrze jest zastanowić się, który materiał będzie nam najbardziej odpowiadał. Papier matowy dobrze sprawdza się w przypadku zdjęć w delikatniejszych kolorach, lepiej znosi także dotykanie. Mniej widoczne są na nim także wszelkie niedociągnięcia, takie jak zła ekspozycja czy nienasycone kolory. Zdjęcia wydrukowane na papierze błyszczącym sprawiają wrażenie wyrazistszych, ostrzejszych. Dobrze prezentują się w albumie, ale bardziej widoczne są na nim wszelkie wady. Zajrzyj do oferty marki Activejet, gdzie znajdziesz szeroki wybór papierów fotograficznych! Z pewnością dopasujesz je do swoich oczekiwań.
Format
Do zapisu zdjęć służą dwa najbardziej popularne formaty: JPEG oraz RAW. Osoby zajmujące się tym zawodowo, zazwyczaj decydują się na format RAW, który umożliwia wprowadzenie wielu zmian w zdjęciu bez strat dla jakości. Dla domowego użytkownika format JPEG będzie wystarczający.
Rozdzielczość
Rozdzielczość jest wartością określaną przy pomocy pikseli. Im jest ich więcej, tym zdjęcie jest lepszej jakości. Do wydruku zdjęć z wakacji wystarczy rozdzielczość na poziomie 240-300 dpi. Przygotowując zdjęcia do wydruku, należy także zadecydować o rozmiarze odbitki (rozmiar pliku musi być z nim zgodny). Jeżeli zdjęcie wymaga wyostrzenia, także należy wykorzystać tę funkcję. Kadrowanie także ma znaczenie. Sprawdź, czy chcesz mieć pełen kadr czy na przykład zachować białe ramki w celu włożenia zdjęcia do ramy na ścianie.
Kalibracja urządzeń
Praca nad doprowadzeniem swoich zdjęć do perfekcji może zostać zaprzepaszczona, jeżeli monitor komputera nie będzie odpowiednio skalibrowany. Wówczas efekt uzyskany po wydruku może się znacznie różnić od obrazu widzianego na monitorze. Ma to związek przede wszystkim z przekłamywaniem kolorów, ale dotyczy również prawidłowych ustawień drukarki – pomogą one w zyskaniu dobrego efektu końcowego. Takich ustawień jednak nie można definiować „na oko”. Aby tony szarości były wyraziste, niezbędne są trzy elementy: dobra drukarka, dobry tusz i dobry papier fotograficzny. Dzięki tym składowym uzyskać można satysfakcjonujący efekt finalny.
Drukowanie zdjęć w domu wcale nie jest trudne. Przy obecnym rozwoju technologii niemal każdy jest w stanie w zaciszu własnego domu dokonywać profesjonalnego wydruku zdjęć. Z pomocą marki Activejet, która oferuje dobrej jakości tusze, tonery oraz papier fotograficzny proces ten staje się jeszcze łatwiejszy!