Fotografia krajobrazu to wdzięczny i ceniony przez wielu fotografów temat, idealny zarówno dla profesjonalistów, jak i fotoamatorów. Piękna sceneria może zaskoczyć nas wszędzie: na orientalnej wycieczce, kilka kroków od domu, a nawet za naszym oknem, dlatego warto być gotowym i nie żałować naciskania na migawkę.
Wydawać by się mogło, że krajobrazy są cierpliwe i potrafią poczekać na to, aż uwiecznimy je na swoim zdjęciu. Niestety - światło zmienia się z minuty na minutę i nawet po krótkim mrugnięciu możemy już nie zauważyć tego samego, co zachwycało nas chwilę wcześniej. Właśnie ta zmienność wymaga, abyśmy byli przygotowani na wszelkie okoliczności, a nic tak nie przygotowuje na nieznane jak garść dobrych rad.
1. Pamiętaj o ostrości
Nic nie rozprasza odbiorcy bardziej niż nieostre zdjęcie. Przy krajobrazach nie ma pewniejszego ustawienia niż ostrzenie na nieskończoność, lecz nie jest to nasza jedyna możliwość. Chcąc mieć pewność, że w krótkim czasie uwiecznimy obraz, który widzimy, wyjdźmy od ustawienia „na leżącą ósemkę”, jednak przy większej ilości czasu spróbujmy pobawić się tym ustawieniem. Ciekawy efekt uzyskamy ostrząc na 1/3 fotografowanej sceny, uzyskując silnie przyciągający wzrok punkt, zwłaszcza jeżeli w tym miejscu znajdzie się wyrazisty obiekt (np. budynek lub drzewo). Pamiętajmy też, że nikt nie sporządził zasady mówiącej o tym, że to dalsze plany powinny być ostre – zabawa z ostrością na drugim i pierwszym planie również potrafi pozytywnie zaskoczyć.
2. Niskie ISO
Zmiana ustawienia ISO z automatycznego na 100 lub 200 to gwarancja gładkiego przejścia pomiędzy kolorami i przyjemnego obrazu. Wyższe wartości zwyczajnie zaśmiecą niebo szumami. Starajmy się więc nie zwiększać ISO, dopóki słońce nie zbliży się do horyzontu.
3. Odpowiednia godzina
Wśród fotografów popularnym określeniem jest zwrot „złota godzina”, określający porę dnia, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, tworząc delikatne i długie cienie, a światło przybiera ciepłą tonację. Przyjmuje się, że taką porą jest godzina 5 rano, jak i popołudniu, dlatego przeciwnicy porannego wstawania mogą odetchnąć z ulgą.
4. Dodatkowe elementy
Często podczas fotografowania wpadamy w nałóg omijania wszystkiego, co mogłoby odciągać wzrok od głównego tematu naszego zdjęcia. Wbrew pozorom odpowiednie zastosowanie dodatkowych elementów znacznie wzbogaca kompozycje i czyni obraz bardziej indywidualnym. Złap w kadr trochę gałęzi, traw i koron drzew, a w mieście nie bój się przeciąć kadru liniami telefonicznymi – to nic nie kosztuje, a potrafi i ładnie obramować zdjęcie i dodać do niego dynamiki.
5. Nie zapomnij o kolorach
Nawet indyjski targ z warzywami potrafi stać się nudny, kiedy odbierzemy mu kontrast i kolory. Aby tak się nie stało pamiętajmy, by punkt mierzenia światła nie znajdował się idealnie pomiędzy najjaśniejszymi a najciemniejszymi partiami, ponieważ będzie zaszarzał nasze cienie, które odgrywają ogromną rolę w fotografii. Bardziej zaawansowane lustrzanki dają nam również możliwość podkręcenia koloru zielonego i niebieskiego - poszukajmy tej opcji, aby dodać nieco więcej soczystości do naszego obrazu.
6. Uważaj na przesłonę
Przesłona, czyli instrument regulujący ilość światła padającego na matówkę, to podstawa. Jej zbyt mała wartość może i pozwoli sfotografować wnętrze ciemnej bazyliki, jednak z pewnością nie doda zdjęciu głębi, która przyciąga wzrok. Czasami warto zaryzykować jej większą wartość kosztem dłuższego czasu naświetlania.
7. Pamiętaj, aby dobrze się bawić
Bez dobrej zabawy nie ma dobrej fotografii i choć ostatnia, jest to najważniejsza rada, która pozwoli Ci wrócić ze stosem wspaniałych zdjęć. W wolnym czasie próbuj też łamać zasady, naświetlać pod światło na niskim ISO oraz trzymać aparat pod kątem – kto powiedział, że dobry jest tylko pion albo poziom? Nie bój się eksperymentować i próbuj, a zobaczysz jak szybko poprawią się Twoje kadry.
Lato do doskonały czas na eksperymenty z krajobrazami, sprzyjają temu liczne wycieczki, po których lubimy włożyć kilka pamiątkowych zdjęć do albumu. Od teraz nie musisz trzymać ich w szufladzie i wyciągać przy nielicznych okazjach – z pomocą tuszów i tonerów marki Activejet możesz przenieść swoje kompozycje na papier i ozdobić nimi wnętrze! Taka dekoracja będzie niepowtarzalna i z pewnością doda pomieszczeniu uroku.