Marzysz o tym, aby zdjęcia portretowe, jakie wykonujesz zawsze wyglądały profesjonalnie i elegancko? Chcesz wyjść poza sztywne ramy portretów? Przygotowaliśmy kilka wskazówek i pomysłów na interesujące ujęcia. Dowiecie się z nich, jak robić portrety w plenerze oraz we wnętrzach, zarówno spontaniczne oraz pozowane. Wybraliśmy dla Was rozwiązania, które są łatwo dostępne i ekonomiczne.
Opowiedz historię
Na tajemnicę udanego portretu składa się kilka elementów. Najważniejszy jest pomysł na ujęcie, opowiedzenie nim jakiejś historii, w której portretowana osoba jest głównym bohaterem. Bardzo ważnej jest odpowiednie oświetlenie, lekko rozproszone, aby nie wyostrzać rysów twarzy. Robiąc zdjęcia w plenerze unikajmy pełnego nasłonecznienia i szukajmy miejsc w półcieniu. Ważne jest także tło, na którym fotografujemy. We wnętrzach możemy skorzystać ze specjalnych płacht albo domowych przestrzeni. Pamiętajmy też o odpowiednim ustawieniu modela, bo podkreślić jego atuty. Porozmawiajmy z fotografowaną osobą, by dowiedzieć się, co w sobie lubi, co chce podkreślić. Najkorzystniejsze są ujęcie z półprofilu, choć zdjęcia portretowe mogą być robione pod różnymi kątami. Warto zwrócić uwagę na harmonijny strój i dodatki lub rekwizyty. Kolor to świetny dodatek, lecz zbyt wiele gryzących się barw wprowadza chaos i odwraca uwagę od portretowanej osoby. Fotografowanie w pomieszczeniach jest łatwiejsze niż plenerowe, jednak zdecydowanie wymaga przygotowania otoczenia, w którym pracujemy, uprzątnięcia go i odpowiedniego zaaranżowania.
Doświetlenie to podstawa
Pracując nad portretem w domowym zaciszu, warto zadbać o niedoświetlone, czyste tło. Zgaście światła w tle, ustawcie aparat na punktowy pomiar światła, a ekspozycję na twarz osoby fotografowanej. Pozwoli to na zapisanie szczegółów i przyciemni otoczenie, dzięki czemu zyskacie czyste tło. Jednolite tło jest jednym z najważniejszych elementów w zdjęciach portretowych, można je uzyskać ustawiając modela na tle ściany, tapety, zasłony albo większego mebla. Gdy fotografujecie we wnętrzach, postarajcie się ustawić modela w rogu pokoju, to doda portretowi przestrzeni.
Dobrym pomysłem, pokazującym charakter portretowanej osoby, jest sfotografowanie jej z atrybutami i przedmiotami, których używa na co dzień lub w miejscu, w którym często przebywa. Może to być nawiązanie do pracy lub do hobby. W fotografiach rodzinnych warto włączyć do kadru przedmioty, którymi, na co dzień otaczają się bohaterowie zdjęć. Fotografowana osoba zazwyczaj przyjmuje neutralne pozy w czasie, gdy oczekuje na instrukcje. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, pod jakim kątem i w jakiej pozie prezentuje się najlepiej. Pokazując, że ufacie ich wyczuciu, sprawicie, że poczują się pewniej. Przy zdjęciach portretowych nie można zapomnieć o mimice, a szczególnie uśmiechu. Nasz model powinien czuć się komfortowo, wówczas szybciej się rozluźni i zacznie zachowywać się naturalnie.
Scenariusz idealny
Równie ważny, co tło jest scenariusz, pomysł na zdjęcie danej osoby. Dobry portret pokazuje charakter bohatera, jego emocje lub jakiś konkretny moment w życiu. To atut zdjęć spontanicznych, zrobionych niejako ukradkiem, gdy ktoś dobrze się bawi i zapomina o aparacie. Warto zaplanować, co będziecie robić w czasie sesji. Jeśli fotografujecie w plenerze, przespacerujcie się, zorganizujcie coś, w co wszyscy będą zaangażowani. Podczas zabawy ludzie szybko zapominają o aparacie i są naturalni. Robiąc zdjęcia portretowe w plenerze, można wykorzystać rośliny znajdujące się w tle. Dobrze jest wówczas złapać na pierwszym planie pojedyncze źdźbła trawy, kwiatki czy gałązki. Doda to zdjęciu naturalności. Skorzystaj z szerokiej gamy tuszów i tonerów marki Activejet i wydrukuj portret, jaki udało Ci się zrobić! Taka forma sztuki z pewnością przykuje wzrok i stanie się piękną ozdobą Twojego mieszkania.
Wykonanie portretu idealnego nie jest zadaniem trudnym, wystarczy poznać kilka trików i technik, by móc cieszyć się doskonałymi ujęciami!