Wraz z rozwojem konsumpcjonizmu pojawił się problem: co robić z całym mnóstwem foliowych torebek, plastikowych butelek, puszek i odpadów żywnościowych? Tylko w Polsce co roku sprzedaje się 100-200 mln tonerów do drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych i kopiarek. Niestety, do odzysku trafia maksymalnie 50-70 procent pustych kaset. Większość zużytych materiałów wciąż ląduje w śmietniku, zatruwając środowisko naturalne, a w świadomości konsumentów słowo “recykling” nie plasuje się na pierwszym miejscu. Powodem jest brak odpowiedniej komunikacji czy edukacji na temat ponownego przetwarzania materiałów z “odzysku”, ale także mała ilość punktów, do których możemy oddać zużyte materiały eksploatacyjne.
Materiały eksploatacyjne do drukarek wykonane są ze złożonej mieszaniny tworzyw sztucznych, metali, pianki, tuszu i tonera. Traktowanie ich jak “zwykłych” śmieci jest po prostu marnotrawstwem zasobów i przyczynia się do rosnącego problemu odpadów elektronicznych. Doskonale o tym wiedzą takie kraje jak Chiny czy Japonia. Azja jest zdecydowanie pionierem, jeśli chodzi o recykling. W Hongkongu działa na przykład podziemny pneumatyczny system transportu odpadów. Z zewnątrz przypomina doskonale znane nam zjawisko, jakim są stojące w pobliżu aglomeracji miejskich kolorowe i oznakowane kontenery. Jednak w podziemiach prężnie działa cały proces transportu śmieci, które poprzez połączone sieci rurociągów zmierzają do stacji załadunkowych.
Recykling w Polsce
W Polsce utylizacja materiałów nie znajduje się na tak wysokim poziomie. W niektórych sklepach możemy znaleźć specjalnie oznakowane kontenery i umieścić w nich zużyty toner. Jednak nie wszystkie firmy posiadają odpowiednie zezwolenia na odbiór i zagospodarowanie pustych pojemników po tonerach – jest to dla nich kosztowny proces logistyczny i organizacyjny. Poddanie zebranych materiałów do utylizacji również kosztuje.
Jakie są korzyści z recyklingu?
Przede wszystkim to oszczędność energii. Firma nie tworzy produktów z wykorzystaniem wyłącznie surowców naturalnych, ale pozyskuje część z nich z materiałów przetworzonych, co w konsekwencji zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Dodatkowo recykling ogranicza potrzebę tworzenia większej ilości składowisk czy wysypisk, a także zmniejsza niszczycielski wpływ człowieka na naturalne środowiska zwierząt.