Fotografie panoramiczne to jedna z najciekawszych form fotografii. Pozwalają uwiecznić piękno otaczającego świata w dosłownie szerszej perspektywie. Wiele osób obawia się, że robienie panoram jest trudne i rezygnuje z tego typu ujęć. Wbrew pozorom w naprawdę prosty sposób można stworzyć własną panoramę 360 stopni, trzeba się do tego tylko przez chwilę przygotować.
Fotografia panoramiczna to zdjęcie obejmujące swoim zasięgiem rozległą przestrzeń. W przypadku fotografii cyfrowej powstaje z połączenia co najmniej dwóch zdjęć cyfrowych. Zdjęcia panoramiczne charakteryzują się tym, że ukazują tylko fragment pełnego sferycznego widoku. Chcąc wykonać panoramę, musicie oczywiście mieć aparat cyfrowy (lustrzankę) oraz obiektyw o jak największym kącie widzenia. Teoretycznie panoramę można zrobić dowolnym obiektywem, jednak mały kąt widzenia powoduje konieczność wykonania dużej liczby zdjęć, a to nieco utrudnia zadanie i wymaga większego nakładu pracy przy obróbce zdjęć.
Podczas wykonywania panoramy najważniejsze jest to, aby uniknąć błędu paralaksy, który polega na tym, że zdjęcia wyglądają tak, jakby aparat pomiędzy ujęciami został przesunięty. Im dalej znajduje się fotografowany obiekt, tym mniejszy błąd paralaksy. Dzięki temu panoramiczne zdjęcia krajobrazowe można wykonać aparatem z ręki, bez statywu. Zdjęcia składające się na panoramę powinny mieć część wspólną z sąsiednimi kadrami. Wielkość tej zakładki to standardowo 20–40% szerokości i wysokości kadru. Wiele aparatów cyfrowych posiada obecnie funkcję panoramy, a producenci dostarczają wraz z aparatem programy, które łączą serię zdjęć w jeden obraz. Jak zatem zrobić zapierającą dech w piersiach panoramę? Musimy wybrać miejsce, w którym chcemy wykonać zdjęcie i ustawić statyw, jeśli będziemy z niego korzystać. Panoramy zwykle są kadrami szerokimi, więc musimy zwrócić uwagę na światło we wszystkich kierunkach, które będziemy fotografować. Warto ustawić parametry ekspozycji odpowiednie dla najjaśniejszego fragmentu panoramy. Gdy zrobimy pierwsze zdjęcie, blokujemy ustawienia aparatu, aby wszystkie ujęcia wykonać z tymi samymi parametrami. Jeśli aparat jest wyposażony w funkcję "Panorama", sam dokona blokady. Przed wykonaniem serii zdjęć, warto także zablokować balans bieli, autofokus oraz inne funkcje w aparacie, które mogą wpłynąć na różnice pomiędzy wykonanymi kadrami. Następnie przechodzimy do wykonania serii zdjęć.
Kolejnym ważnym etapem tworzenia zdjęcia panoramicznego jest składanie wykonanej serii zdjęć w całość. Istnieje wiele programów, które to zrobią same. Najlepsze efekty możemy uzyskać łącząc zdjęcia ręcznie w specjalistycznych programach graficznych. Wymaga to jednak czasu i umiejętności. Na koniec kilka ciekawostek. Panoramy można wykonywać także w pionie! Więcej zdjęć pomoże nam uzyskać lepszą jakość panoramy. Przed łączeniem zdjęć w programie warto wyrównać ich kolorystykę i jasność. Pamiętajcie, że praktyka czyni mistrza. Bawcie się więc zdjęciami, eksperymentujcie i doskonalcie swoje umiejętności!