Bezpieczeństwo i styl - jak oświetlić schody?
Bezpieczeństwo i styl - jak oświetlić schody?

Bezpieczeństwo i styl - jak oświetlić schody?

Opublikowany

Oświetlenie schodów powinno przede wszystkim zapewniać bezpieczne wchodzenie i schodzenie.

Oświetlenie schodów powinno przede wszystkim zapewniać bezpieczne wchodzenie i schodzenie. Przy urządzaniu domu zależy nam jednak, żeby wybrane lampy prezentowały się estetycznie i współgrały z ogólnym stylem mieszkania. Jakie oświetlenie wybrać, żeby połączyć ze sobą funkcjonalność i efektowny wygląd? Poniżej kilka propozycji. 
Większość z nas przy oświetlaniu schodów napotyka podobne problemy. Przede wszystkim nie jesteśmy pewni, gdzie umieścić źródło światła, tak aby równomiernie opromieniało stopnie, zapewniając komfortowe pokonywanie schodów. Wystarczy jednak chwila namysłu, żeby stworzyć ciekawe i praktyczne aranżacje świetlne. Najlepiej stosować LED-owe źródła światła – możecie być pewni, że raz zakupione lampy wystarczą na długi czas. 

Przy oświetlaniu schodów dobrze sprawdzają się małe oprawy umieszczane nad każdym schodkiem. Wbrew pozorom takie rozwiązanie zapewnia lepszą widoczność, niż pojedyncza lampa tuż nad stopniami! Łączna moc wielu małych punktów świetlnych jest dostrzegalna szczególnie po wyłączeniu innych źródeł energii. Oprawy najczęściej montuje się co kilka stopni lub nad każdym z nich. Istnieje jednak ryzyko, że światło na wyższych stopniach oślepi osoby stojące niżej. Warto zadbać o takie oprawy, które będą światło rozpraszały, ewentualnie umieszczać je w ten sposób, żeby każdy punkt oświetlał stopień poniżej. 
Przy oświetlaniu schodów nieocenione są także kinkiety. Do nowoczesnych, minimalistycznych schodów na pewno będą pasowały te z serii ZEN i OTTI. Kilka sztuk powieszonych w równych odstępach zapewni doskonałą widoczność, a także ciekawy efekt artystyczny. Takie rozmieszczenie rozwiąże także problem ewentualnej wymiany lamp, choć tego akurat nie będziecie robić często – kinkiety osiągają czas świecenia do 30000 godzin, a oprócz tego na każdą lampę otrzymacie 3 lata gwarancji. Dobierając kinkiety należy pamiętać o montowaniu ich powyżej wzroku wchodzących osób, tak aby nie powodować oślepienia. Światło z kinkietów możemy kierować na stopień albo na sufit, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. 

Kolejnym pomysłowym rozwiązaniem są paski i taśmy LED, umieszczane bezpośrednio w schodach. W ofercie ActiveJet znajdziecie kilka rodzajów taśm, emitujących światło o różnej barwie. Taśmy oświetlające schody będą nie tylko praktyczne, ale i designerskie – na pewno zapewnią waszym schodom nowoczesny wygląd. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.