Sypialnia w stylu minimalistycznym

Sypialnia w stylu minimalistycznym

Opublikowany

Minimalizm wciąż jest na topie. I nie ma w tym niczego dziwnego – w końcu wiele osób unika przepychu, ma dość gromadzenia nadmiarowych rzeczy, szuka harmonii i prostoty. To właśnie oferuje filozofia minimalizmu.

Założenia minimalizmu w sypialni 
Sypialnię w stylu minimalistycznym jest stosunkowo łatwo urządzić. Przede wszystkim dlatego, że z natury nie ma w niej wielu mebli. Jeżeli znajduje się w niej miejsce na szafę, niech będzie ona zabudowana, z drzwiczkami jak najmniej odróżniającymi się od otaczających ją ścian.

Prosty stolik nocny z szufladką pozwoli schować wszystkie przedmioty, które rozpraszałby wzrok. Łóżko także może być skromne, bez bogatego zagłówka. W wersji naprawdę minimalistycznej nierzadko wykorzystuje się po prostu sam materac.
Dodatki minimalistyczne muszą być ograniczone do minimum. Mowa tutaj na przykład o obrazach na ścianie – z powodzeniem wystarczy jeden, niespecjalnie kontrastowy. Minimalizm ceni sobie jasne barwy i unika ostrych połączeń. Biel ścian, jasna pościel bez rozpraszających wzorów, delikatne zasłony, dają w połączeniu najlepszy efekt końcowy.

Oświetlenie
Nawet najbardziej minimalistyczna sypialnia potrzebuje oświetlenia. W końcu to ono odpowiada za stworzenie pięknej, ale także praktycznej przestrzeni. Minimalizm ceni sobie proste formy, łatwe do utrzymania ich w czystości i nierozpraszające. Właśnie taki jest kulisty kinkiet Matis w kolorze białym. Na jasnym tle ściany dobrze wyglądają ciekawe kulki. Jego nieduża średnica sprzyja użyciu dwóch kinkietów. Świetnie będą one wyglądać nad łóżkiem, jako element wykańczający tę przestrzeń.

Ograniczenie mebli i dodatków w sypialni do niezbędnego minimum pomoże w lepszym wyciszeniu się wieczorem. To także atut ze względu na łatwość zapanowania nad porządkiem. Subtelna kolorystyka tylko wzmaga uczucie czystości. Przyjemniej w końcu wieczorem udać się do miejsca przejrzystego, w którym nic nie rozprasza, a także wstać rano w takim miejscu, zwłaszcza jeżeli przez okno zaglądają promienia słońca. Sypialnia w stylu minimalistycznym pozornie jest łatwa do urządzenia, ale to tylko pierwsze wrażenie.

Główną trudnością jest zadbanie o spójność wszystkich dodatków i wybranie tylko tych faktycznie niezbędnych. Rezygnacja z kolorowych grzbietów książek, okładek czasopism, telewizora, wzorzystych grafik może niektórym osobom nie przypaść do gustu. Nie można jednocześnie zapominać o oświetleniu, które niejako tworzy klimat całego wnętrza.


Kinkiet MATIS

Kinkiet MATIS

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło zimne

temu

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.
Światło neutralne

temu

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.
Światło ciepłe

temu

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?