10 kluczowych kwestii, które musisz wiedzieć odnośnie fotografii sportowej

10 kluczowych kwestii, które musisz wiedzieć odnośnie fotografii sportowej

Opublikowany

Fotografia sportowa uchodzi za trudną sztukę. Nic dziwnego, w końcu opiera się ona na umiejętności odpowiedniego pokazania ciała w ruchu. Oto kwestie, o których musisz pamiętać, aby tworzyć zdjęcia zapierające dech w piersiach.

1. Dyscyplina
Dobry fotograf sportowy specjalizuje się w prezentacji określonej dyscypliny. Kluczowe jest prawidłowe  zaplanowanie swojej pracy w czasie fotorelacji.

2. Ćwiczenie
Każdy rodzaj fotografii wymaga odpowiedniego treningu. Warto zacząć od robienia zdjęć na zawodach i meczach amatorów. Takie ćwiczenia pozwolą ci znaleźć na przykład idealne miejsce do ustawienia się ze swoim sprzętem.

3. Obiektyw
W fotografii sportowej istotna jest rola dopasowanego obiektywu. W przypadku posiadania obiektywu o skromnej ogniskowej, lepiej skoncentrować się na dyscyplinach, w których zawodnicy nie będą bardzo oddaleni.

4. Ostrość
W trakcie fotografowania wydarzenia sportowego, ostrość obrazu powinna koncentrować się na obiekcie.

5. Regulacja ostrości
Istnieją dyscypliny, takie jak lekkoatletyka, przy których lepiej jest samodzielnie ustawić ostrość.

6. Najważniejsza chwila
Fotografia sportowa to dynamika – tutaj wszystko dzieje się w ułamkach sekundy, dlatego tak ważna jest umiejętność doboru decydującego momentu.

7. Krótki czas naświetlania
W przypadku chęci zamrożenia ruchu obiektu, należy skorzystać z krótkiego czasu naświetlania (1/1000 s).

8. Umieszczenie obiektu w kadrze
W każdym rodzaju fotografii ważna jest kompozycja. Nie inaczej jest także w przypadku fotografii sportowej.

9. Nie przeszkadzaj zawodnikom
Sport to również umiejętność koncentracji. Dlatego w trakcie wykonywania zdjęć sportowcom absolutnie nie wolno ich dekoncentrować ani zaburzać ich przestrzeni.

10. Detal
Poszukaj detali, które są charakterystyczne dla danej dyscypliny i zgodnie z nimi buduj kompozycję.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak zabezpieczyć drukarkę i tonery?

temu

Zabezpieczenie drukarki i tonerów ma istotne znaczenie ze względu na trwałość tych elementów. Poznaj nasze niezawodne sposoby.
10 aplikacji, które powinny znaleźć się w telefonie aktywnej osoby

temu

Lubisz uprawiać sport i dbać o to, co ląduje na twoim talerzu? W takim razie przydadzą ci się te praktyczne aplikacje.
Drukarki 3D - najciekawsze przedmioty, które możemy dzięki nim wydrukować

temu

Drukarki 3D to już nie przyszłość, ale teraźniejszość. Pozwalają na stworzenie niemalże każdego przedmiotu. Do tego celu niezbędna jest sama drukarka (obecnie nadal jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych), oprogramowanie do projektowania przestrzennego, a także umiejętność tworzenia modeli 3D, którą z pewnością nie wszyscy posiadają. Niezbędny jest również zakup filamentów (materiału z którego drukowane są przedmioty) oraz sporo czasu, bo proces drukowania trwać może nawet kilka godzin.
Planujesz ślub? Sama zrób i wydrukuj wyjątkowe ozdoby

temu

Nie ma co ukrywać – ślub oraz wesele to mnóstwo wydatków, które istotnie obciążają budżet młodej pary. Na szczęście można je delikatnie ograniczyć, stawiając na zrobienie niektórych rzeczy samodzielnie - na przykład własnoręcznie dekorując salę weselną. Nie jest to trudne - wystarczy dobra drukarka i ciekawy pomysł. Ten ostatni znajdziesz w naszym tekście - pozwól się zainspirować.

Jak zabezpieczyć drukarkę i tonery?

Zabezpieczenie drukarki i tonerów ma istotne znaczenie ze względu na trwałość tych elementów. Poznaj nasze niezawodne sposoby.