10 kluczowych kwestii, które musisz wiedzieć odnośnie fotografii sportowej

10 kluczowych kwestii, które musisz wiedzieć odnośnie fotografii sportowej

Opublikowany

Fotografia sportowa uchodzi za trudną sztukę. Nic dziwnego, w końcu opiera się ona na umiejętności odpowiedniego pokazania ciała w ruchu. Oto kwestie, o których musisz pamiętać, aby tworzyć zdjęcia zapierające dech w piersiach.

1. Dyscyplina
Dobry fotograf sportowy specjalizuje się w prezentacji określonej dyscypliny. Kluczowe jest prawidłowe  zaplanowanie swojej pracy w czasie fotorelacji.

2. Ćwiczenie
Każdy rodzaj fotografii wymaga odpowiedniego treningu. Warto zacząć od robienia zdjęć na zawodach i meczach amatorów. Takie ćwiczenia pozwolą ci znaleźć na przykład idealne miejsce do ustawienia się ze swoim sprzętem.

3. Obiektyw
W fotografii sportowej istotna jest rola dopasowanego obiektywu. W przypadku posiadania obiektywu o skromnej ogniskowej, lepiej skoncentrować się na dyscyplinach, w których zawodnicy nie będą bardzo oddaleni.

4. Ostrość
W trakcie fotografowania wydarzenia sportowego, ostrość obrazu powinna koncentrować się na obiekcie.

5. Regulacja ostrości
Istnieją dyscypliny, takie jak lekkoatletyka, przy których lepiej jest samodzielnie ustawić ostrość.

6. Najważniejsza chwila
Fotografia sportowa to dynamika – tutaj wszystko dzieje się w ułamkach sekundy, dlatego tak ważna jest umiejętność doboru decydującego momentu.

7. Krótki czas naświetlania
W przypadku chęci zamrożenia ruchu obiektu, należy skorzystać z krótkiego czasu naświetlania (1/1000 s).

8. Umieszczenie obiektu w kadrze
W każdym rodzaju fotografii ważna jest kompozycja. Nie inaczej jest także w przypadku fotografii sportowej.

9. Nie przeszkadzaj zawodnikom
Sport to również umiejętność koncentracji. Dlatego w trakcie wykonywania zdjęć sportowcom absolutnie nie wolno ich dekoncentrować ani zaburzać ich przestrzeni.

10. Detal
Poszukaj detali, które są charakterystyczne dla danej dyscypliny i zgodnie z nimi buduj kompozycję.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Laserowa czy atramentowa – dobierz drukarkę do swoich potrzeb

temu

Producenci drukarek prześcigają się w wymyślaniu nowych propozycji, a rynek jest pełen urządzeń. Radzimy jaka drukarka najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.
Ozdabiamy pokój niemowlaka girlandami z wydrukowanych zdjęć

temu

Zamiast kupować drogie ozdoby do pokoju niemowlaka, można pokusić się o wykonanie ich samodzielnie. Dobrym pomysłem jest stworzenie girlandy z wydrukowanych zdjęć. Będzie to nie tylko atrakcyjna dekoracja, ale również sposób na zatrzymanie najpiękniejszych wspomnień na długi, długi czas. Girlandy ze zdjęciami są szczególnie atrakcyjnym pomysłem na świętowanie pierwszych urodzin maluszka.
Zadbaj o dane pracując w domu

temu

Pracujesz w domu? Przygotowując prezentację, pisząc pracę magisterską, tworząc post na bloga czy po prostu odpisując na wiadomość - istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo tworzonych danych. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, awaria prądu lub jakikolwiek inny przypadek, aby skutecznie pozbawić nas efektów pracy, której nierzadko poświęciliśmy nawet kilka godzin.
Sposoby na oszczędności w zużyciu energii

temu

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do kwestii związanych z szeroko pojętą ekologią. To bardzo ważne z uwagi na niknące niemalże w oczach zasoby naszej planety. Jednocześnie podejście ekologiczne może być także… ekonomiczne. Poznaj rady, dzięki którym sporo zaoszczędzisz na swoich rachunkach za prąd. Być może część z nich już stosujesz!