10 kluczowych kwestii, które musisz wiedzieć odnośnie fotografii sportowej

10 kluczowych kwestii, które musisz wiedzieć odnośnie fotografii sportowej

Opublikowany

Fotografia sportowa uchodzi za trudną sztukę. Nic dziwnego, w końcu opiera się ona na umiejętności odpowiedniego pokazania ciała w ruchu. Oto kwestie, o których musisz pamiętać, aby tworzyć zdjęcia zapierające dech w piersiach.

1. Dyscyplina
Dobry fotograf sportowy specjalizuje się w prezentacji określonej dyscypliny. Kluczowe jest prawidłowe  zaplanowanie swojej pracy w czasie fotorelacji.

2. Ćwiczenie
Każdy rodzaj fotografii wymaga odpowiedniego treningu. Warto zacząć od robienia zdjęć na zawodach i meczach amatorów. Takie ćwiczenia pozwolą ci znaleźć na przykład idealne miejsce do ustawienia się ze swoim sprzętem.

3. Obiektyw
W fotografii sportowej istotna jest rola dopasowanego obiektywu. W przypadku posiadania obiektywu o skromnej ogniskowej, lepiej skoncentrować się na dyscyplinach, w których zawodnicy nie będą bardzo oddaleni.

4. Ostrość
W trakcie fotografowania wydarzenia sportowego, ostrość obrazu powinna koncentrować się na obiekcie.

5. Regulacja ostrości
Istnieją dyscypliny, takie jak lekkoatletyka, przy których lepiej jest samodzielnie ustawić ostrość.

6. Najważniejsza chwila
Fotografia sportowa to dynamika – tutaj wszystko dzieje się w ułamkach sekundy, dlatego tak ważna jest umiejętność doboru decydującego momentu.

7. Krótki czas naświetlania
W przypadku chęci zamrożenia ruchu obiektu, należy skorzystać z krótkiego czasu naświetlania (1/1000 s).

8. Umieszczenie obiektu w kadrze
W każdym rodzaju fotografii ważna jest kompozycja. Nie inaczej jest także w przypadku fotografii sportowej.

9. Nie przeszkadzaj zawodnikom
Sport to również umiejętność koncentracji. Dlatego w trakcie wykonywania zdjęć sportowcom absolutnie nie wolno ich dekoncentrować ani zaburzać ich przestrzeni.

10. Detal
Poszukaj detali, które są charakterystyczne dla danej dyscypliny i zgodnie z nimi buduj kompozycję.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sprytne DIY – albumy na zdjęcia własnej roboty

temu

W obecnych czasach coraz mniej doceniamy wydrukowane zdjęcia. Większość osób zadowala się ich cyfrową formą zapisaną na dysku komputera lub w telefonie. Tymczasem to przeglądanie prawdziwych albumów ze zdjęciami przynosi prawdziwą satysfakcję. Przedstawiamy kilka pomysłów na samodzielne stworzenie albumu.
Jaki papier fotograficzny wybrać?

temu

Drukując fotografie w domu trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, które przy zleceniu wykonania odbitek laboratorium są załatwiane za nas. Jednym z takich aspektów jest papier. Różnią się m.in. wykończeniem, gramaturą i pokryciem. Jaki rodzaj papieru będzie najlepiej pasował do twoich zdjęć? 
Sprytne DIY – ozdoby na Halloween własnej roboty

temu

Niedługo Halloween – święto duchów, upiorów i wampirów. Moda na przyjęcia halloweenowe przywędrowała do Polski zza oceanu – Polacy coraz chętniej świętują ten dzień, szczególnie zaś lubią go dzieci. Jeśli również planujesz w tym roku halloweenową zabawę – nie zapomnij o nastrojowych dekoracjach. Podpowiadamy jak wykonać je własnymi siłami w domu.
Kolorowanki dla dorosłych – wspaniały sposób na relaks

temu

Kiedy ostatnio coś rysowałeś albo kolorowałeś? Ta zapomniana sztuka najczęściej swój kres ma wraz z końcem szkoły. Tymczasem coraz popularniejsze kolorowanki dla dorosłych mają mnóstwo zalet. To dobry sposób na wieczorny relaks, odstresowanie się, zapomnienie o wszelkich problemach. Dodatkowo kolorowanki naprawdę rozbudzają kreatywność.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.