10 kluczowych kwestii, które musisz wiedzieć odnośnie fotografii sportowej

10 kluczowych kwestii, które musisz wiedzieć odnośnie fotografii sportowej

Opublikowany

Fotografia sportowa uchodzi za trudną sztukę. Nic dziwnego, w końcu opiera się ona na umiejętności odpowiedniego pokazania ciała w ruchu. Oto kwestie, o których musisz pamiętać, aby tworzyć zdjęcia zapierające dech w piersiach.

1. Dyscyplina
Dobry fotograf sportowy specjalizuje się w prezentacji określonej dyscypliny. Kluczowe jest prawidłowe  zaplanowanie swojej pracy w czasie fotorelacji.

2. Ćwiczenie
Każdy rodzaj fotografii wymaga odpowiedniego treningu. Warto zacząć od robienia zdjęć na zawodach i meczach amatorów. Takie ćwiczenia pozwolą ci znaleźć na przykład idealne miejsce do ustawienia się ze swoim sprzętem.

3. Obiektyw
W fotografii sportowej istotna jest rola dopasowanego obiektywu. W przypadku posiadania obiektywu o skromnej ogniskowej, lepiej skoncentrować się na dyscyplinach, w których zawodnicy nie będą bardzo oddaleni.

4. Ostrość
W trakcie fotografowania wydarzenia sportowego, ostrość obrazu powinna koncentrować się na obiekcie.

5. Regulacja ostrości
Istnieją dyscypliny, takie jak lekkoatletyka, przy których lepiej jest samodzielnie ustawić ostrość.

6. Najważniejsza chwila
Fotografia sportowa to dynamika – tutaj wszystko dzieje się w ułamkach sekundy, dlatego tak ważna jest umiejętność doboru decydującego momentu.

7. Krótki czas naświetlania
W przypadku chęci zamrożenia ruchu obiektu, należy skorzystać z krótkiego czasu naświetlania (1/1000 s).

8. Umieszczenie obiektu w kadrze
W każdym rodzaju fotografii ważna jest kompozycja. Nie inaczej jest także w przypadku fotografii sportowej.

9. Nie przeszkadzaj zawodnikom
Sport to również umiejętność koncentracji. Dlatego w trakcie wykonywania zdjęć sportowcom absolutnie nie wolno ich dekoncentrować ani zaburzać ich przestrzeni.

10. Detal
Poszukaj detali, które są charakterystyczne dla danej dyscypliny i zgodnie z nimi buduj kompozycję.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Tajniki fotografii produktowej

temu

Fotografia produktowa to współcześnie jedno z narzędzi marketingowych. Chodzi w niej o to, by oferowany przedmiot wyglądał na ujęciu jak najlepiej, ale oczywiście bez nierealistycznych przekształceń. Osobom początkującym zdjęcia produktowe kojarzą się jedynie z namiotami bezcieniowymi. Tymczasem mistrzowie zachęcającej prezentacji produktów, stawiają raczej na zabawę światłem w celu uzyskania większej plastyczności.
Recykling tonerów – dlaczego to ważne dla środowiska?

temu

Wraz z rozwojem konsumpcjonizmu pojawił się problem: co robić z całym mnóstwem foliowych torebek, plastikowych butelek, puszek i odpadów żywnościowych? Tylko w Polsce co roku sprzedaje się 100-200 mln tonerów do drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych i kopiarek. Niestety, do odzysku trafia maksymalnie 50-70 procent pustych kaset. Większość zużytych materiałów wciąż ląduje w śmietniku, zatruwając środowisko naturalne, a w świadomości konsumentów słowo “recykling” nie plasuje się na pierwszym miejscu. Powodem jest brak odpowiedniej komunikacji czy edukacji na temat ponownego przetwarzania materiałów z “odzysku”, ale także mała ilość punktów, do których możemy oddać zużyte materiały eksploatacyjne.
Ekologiczne biuro

temu

Współcześnie coraz więcej mówi się o ekologii, także w kontekście wprowadzania zmian w swoim codziennym życiu. Więcej osób korzysta z dobrodziejstwa recyklingu, czy na przykład decyduje się na miejskie ogrodnictwo. Czy jest zatem jakiś sposób, by tego typu rozwiązania wprowadzić również do swojego biura?
Zdjęcia, które zapamiętasz - zasady tworzenia kompozycji

temu

Jak zabezpieczyć drukarkę i tonery?

Zabezpieczenie drukarki i tonerów ma istotne znaczenie ze względu na trwałość tych elementów. Poznaj nasze niezawodne sposoby.