Światło górne czy rozproszone?

Światło górne czy rozproszone?

Opublikowany

Światło górne w formie wiszącej lampy oraz rozproszone światło boczne, to dwa najbardziej popularne typy oświetlenia, chętnie wykorzystywane w polskich domach. Warto zastanowić się w jakim pomieszczeniu sprawdzi się konkretny typ światła.

Światło rozproszone jest odpowiedzialne przede wszystkim za stworzenie nastroju w danym pomieszczeniu. To dzięki niemu jest przytulnie, zachęcająco, a goście i domownicy dobrze czują się w tych murach. Dlatego przyda się ono wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim nastrój. Idealnym przykładem tego pomieszczenia jest sypialnia. Górne światło jest tam zbędne, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz w sypialni biurka czy toaletki. Tę rolę świetnie przejmie światło lampek nocnych, pomocnych podczas wieczornego czytania, a nawet oglądania telewizji w łóżku. Dodatkowym źródłem światła, będącym przede wszystkim dekoracją, mogą być taśmy LED umieszczone pod ramą łóżka. Jeżeli w sypialni masz szafę, tam również przydadzą się taśmy LED pomagające w ułożeniu codziennej garderoby.

Pomieszczeniem, w którym raczej nie rezygnuje się z górnego oświetlenia, jest salon. Tam oczywiście również warto zainwestować w lampy stojące na podłodze, czy na szafkach oraz w kinkiety dekoracyjne na ścianach, ale w wielu sytuacjach posiadanie żyrandola pod sufitem może okazać się niezbędne. Zwłaszcza, jeżeli w pokoju dziennym często przyjmujesz gości albo gdy jest on połączony z jadalnią. Wówczas podczas świąt i innych imprez rodzinnych, pomieszczenie musi być jasno oświetlone. Zresztą w salonie żyrandol pełni także rolę ozdobną, niejako uzupełniając całą stylizację pomieszczenia.

Kuchnia to miejsce, w którym warto postawić na dobre górne światło, ale oczywiście należy uzupełnić je funkcyjnym oświetleniem rozproszonym, na przykład w formie dobrego oświetlenia blatu roboczego. To z pewnością ułatwi codzienną pracę. Górne światło z kolei przyda się na co dzień, jako uzupełnienie. W końcu kuchnia pełni praktyczną rolę i to tam spędza się wieczorami wiele czasu. Musi to być więc pomieszczenie z jasnym światłem, zapewniającym bezpieczeństwo i komfort użytkownikom. Z kolei światło boczne, z kinkietów i lamp stojących, sprzyja stworzeniu przytulności. W tak oświetlonej kuchni aż będzie się chciało przebywać!

W większości przypadków oświetlenie górne pełni główną rolę w pomieszczeniu. Nie znaczy to jednak, że można zapomnieć o oświetleniu rozproszonym, bocznym. To dzięki niemu wnętrze zyskuje przyjazny, intymny klimat, ono również sprawia, że każdy pokój ma indywidualny charakter.

Udostępnij

Powiązane artykuły
7 powodów, dla których warto postawić na światło rozproszone

temu

Światło rozproszone to rodzaj oświetlenia, w którym promienie nie są skupione w jednym punkcie, lecz miękko otulają całą przestrzeń. Ich przebieg jest więc czymś zakłócony, na przykład koniecznością przejścia przez mleczne szkło. Poznaj kilka zalet takiego rozwiązania i
Telewizor w całkiem nowym wydaniu

temu

Telewizor to niezbędny sprzęt RTV w niemalże każdym domu. Nie jest on jednak szczególnie atrakcyjny wizualnie. Na szczęście istnieje prosty sposób dla miłośników zmian aranżacji w swoim wnętrzu, dzięki któremu telewizor będzie się prezentował zupełnie inaczej.
Kinkiety dla wielbicieli czytania

temu

Kinkiet LED to idealne rozwiązanie dla miłośników czytania - pozwala bowiem uzyskać skupione, a przy tym przyjazne dla oka światło, dzięki któremu nawet długie godziny spędzone na lekturze książki będą bardzo komfortowe. Marka Activejet przygotowała modne, piękne kinkiety LED także dla bibliofilów.
Wnętrze w stylu minimalistycznym

temu

Minimalistyczne przestrzenie są proste i stronią od wszelkiej przesady. Mało w nich miejsca na dekoracje, prym wiodą zdecydowanie przedmioty o znaczeniu użytkowym. Minimalizm lubi jasne barwy i czyste linie, dzięki którym wnętrze wydaje się być bardzo schludne, a czasami nawet przesadnie sterylne. Oświetlenie wnętrza w stylu minimalistycznym ma olbrzymie znaczenie i trzeba to zrobić z wyczuciem.

Oświetlamy salon - mini poradnik marki Activejet

Oświetlenie tworzy klimat wnętrza i nadaje mu określony charakter. W zależności od swojej barwy i natężenia definiuje przestrzeń - to światło powoduje, że jest ona ciepła i przytulna lub chłodna i oficjalna. Oświetlenie dopasowujemy do funkcji, jaką pełnić ma pomieszczenie - inaczej oświetlimy salon i sypialnię, a inaczej biuro czy domowy kącik do pracy. Marka Activejet i współpracująca z nią projektantka wnętrz Joanna Ochota zapraszają na cykl mini poradników poświęconych kluczowym zasadom projektowania oświetlenia we wnętrzach. Zacznijmy od salonu!