Światło górne czy rozproszone?

Światło górne czy rozproszone?

Opublikowany

Światło górne w formie wiszącej lampy oraz rozproszone światło boczne, to dwa najbardziej popularne typy oświetlenia, chętnie wykorzystywane w polskich domach. Warto zastanowić się w jakim pomieszczeniu sprawdzi się konkretny typ światła.

Światło rozproszone jest odpowiedzialne przede wszystkim za stworzenie nastroju w danym pomieszczeniu. To dzięki niemu jest przytulnie, zachęcająco, a goście i domownicy dobrze czują się w tych murach. Dlatego przyda się ono wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim nastrój. Idealnym przykładem tego pomieszczenia jest sypialnia. Górne światło jest tam zbędne, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz w sypialni biurka czy toaletki. Tę rolę świetnie przejmie światło lampek nocnych, pomocnych podczas wieczornego czytania, a nawet oglądania telewizji w łóżku. Dodatkowym źródłem światła, będącym przede wszystkim dekoracją, mogą być taśmy LED umieszczone pod ramą łóżka. Jeżeli w sypialni masz szafę, tam również przydadzą się taśmy LED pomagające w ułożeniu codziennej garderoby.

Pomieszczeniem, w którym raczej nie rezygnuje się z górnego oświetlenia, jest salon. Tam oczywiście również warto zainwestować w lampy stojące na podłodze, czy na szafkach oraz w kinkiety dekoracyjne na ścianach, ale w wielu sytuacjach posiadanie żyrandola pod sufitem może okazać się niezbędne. Zwłaszcza, jeżeli w pokoju dziennym często przyjmujesz gości albo gdy jest on połączony z jadalnią. Wówczas podczas świąt i innych imprez rodzinnych, pomieszczenie musi być jasno oświetlone. Zresztą w salonie żyrandol pełni także rolę ozdobną, niejako uzupełniając całą stylizację pomieszczenia.

Kuchnia to miejsce, w którym warto postawić na dobre górne światło, ale oczywiście należy uzupełnić je funkcyjnym oświetleniem rozproszonym, na przykład w formie dobrego oświetlenia blatu roboczego. To z pewnością ułatwi codzienną pracę. Górne światło z kolei przyda się na co dzień, jako uzupełnienie. W końcu kuchnia pełni praktyczną rolę i to tam spędza się wieczorami wiele czasu. Musi to być więc pomieszczenie z jasnym światłem, zapewniającym bezpieczeństwo i komfort użytkownikom. Z kolei światło boczne, z kinkietów i lamp stojących, sprzyja stworzeniu przytulności. W tak oświetlonej kuchni aż będzie się chciało przebywać!

W większości przypadków oświetlenie górne pełni główną rolę w pomieszczeniu. Nie znaczy to jednak, że można zapomnieć o oświetleniu rozproszonym, bocznym. To dzięki niemu wnętrze zyskuje przyjazny, intymny klimat, ono również sprawia, że każdy pokój ma indywidualny charakter.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Kreatywne oświetlenie piętrowego łóżka

temu

Piętrowe łóżko to niejednokrotnie jedyne rozwiązanie do małej przestrzeni pokoju dziecięcego. Aby ten duży ze swojej natury, a przy tym dość toporny mebel, nie zagracał pomieszczenia, można go oswoić na kilka sposobów. Podstawową rolę spełnia efektowne oświetlenie, które można wyczarować dzięki energooszczędnym produktom Activejet. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów, które być może okażą się dużą inspiracją.
Najlepsze oświetlenie w różnych porach dnia

temu

Każda pora dnia wymaga nieco innego oświetlenia. Diody LED idealnie sprawdzą się w tej roli. Konkretny produkt jest bowiem łatwo dopasować do swoich wymagań pod względem koloru oświetlenia oraz jego intensywności.
Trendy kolorystyczne na 2018 rok

temu

Istnieje kilka organizacji, firm, producentów i instytutów, które rok w rok debatują nad trendami na zbliżający się sezon. Rok w rok także wybierany jest dominujący i odzwierciedlający te trendy kolor. W 2017 królowała zieleń - zarówno na ścianach, jak i w formie ożywionej i nieożywionej. Jesteście ciekawi, jakim kolorem będziemy cieszyć się w przyszłym roku?
Oświetlenie pokoju małego mistrza

temu

Twoje dziecko dorasta i rozpoczyna swoją przygodę z edukacją? W takim razie wiesz, jak ważne jest przygotowanie dla niego odpowiedniego kącika do pracy i nauki. Po wybraniu odpowiednich mebli, kolejnym krokiem jest zadbanie o oświetlenie. W końcu lampa biurkowa o odpowiedniej mocy odciąża wzrok i pozwala lepiej skupić się na nauce.

Oświetlamy salon - mini poradnik marki Activejet

Oświetlenie tworzy klimat wnętrza i nadaje mu określony charakter. W zależności od swojej barwy i natężenia definiuje przestrzeń - to światło powoduje, że jest ona ciepła i przytulna lub chłodna i oficjalna. Oświetlenie dopasowujemy do funkcji, jaką pełnić ma pomieszczenie - inaczej oświetlimy salon i sypialnię, a inaczej biuro czy domowy kącik do pracy. Marka Activejet i współpracująca z nią projektantka wnętrz Joanna Ochota zapraszają na cykl mini poradników poświęconych kluczowym zasadom projektowania oświetlenia we wnętrzach. Zacznijmy od salonu!