Światło górne czy rozproszone?

Światło górne czy rozproszone?

Opublikowany

Światło górne w formie wiszącej lampy oraz rozproszone światło boczne, to dwa najbardziej popularne typy oświetlenia, chętnie wykorzystywane w polskich domach. Warto zastanowić się w jakim pomieszczeniu sprawdzi się konkretny typ światła.

Światło rozproszone jest odpowiedzialne przede wszystkim za stworzenie nastroju w danym pomieszczeniu. To dzięki niemu jest przytulnie, zachęcająco, a goście i domownicy dobrze czują się w tych murach. Dlatego przyda się ono wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim nastrój. Idealnym przykładem tego pomieszczenia jest sypialnia. Górne światło jest tam zbędne, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz w sypialni biurka czy toaletki. Tę rolę świetnie przejmie światło lampek nocnych, pomocnych podczas wieczornego czytania, a nawet oglądania telewizji w łóżku. Dodatkowym źródłem światła, będącym przede wszystkim dekoracją, mogą być taśmy LED umieszczone pod ramą łóżka. Jeżeli w sypialni masz szafę, tam również przydadzą się taśmy LED pomagające w ułożeniu codziennej garderoby.

Pomieszczeniem, w którym raczej nie rezygnuje się z górnego oświetlenia, jest salon. Tam oczywiście również warto zainwestować w lampy stojące na podłodze, czy na szafkach oraz w kinkiety dekoracyjne na ścianach, ale w wielu sytuacjach posiadanie żyrandola pod sufitem może okazać się niezbędne. Zwłaszcza, jeżeli w pokoju dziennym często przyjmujesz gości albo gdy jest on połączony z jadalnią. Wówczas podczas świąt i innych imprez rodzinnych, pomieszczenie musi być jasno oświetlone. Zresztą w salonie żyrandol pełni także rolę ozdobną, niejako uzupełniając całą stylizację pomieszczenia.

Kuchnia to miejsce, w którym warto postawić na dobre górne światło, ale oczywiście należy uzupełnić je funkcyjnym oświetleniem rozproszonym, na przykład w formie dobrego oświetlenia blatu roboczego. To z pewnością ułatwi codzienną pracę. Górne światło z kolei przyda się na co dzień, jako uzupełnienie. W końcu kuchnia pełni praktyczną rolę i to tam spędza się wieczorami wiele czasu. Musi to być więc pomieszczenie z jasnym światłem, zapewniającym bezpieczeństwo i komfort użytkownikom. Z kolei światło boczne, z kinkietów i lamp stojących, sprzyja stworzeniu przytulności. W tak oświetlonej kuchni aż będzie się chciało przebywać!

W większości przypadków oświetlenie górne pełni główną rolę w pomieszczeniu. Nie znaczy to jednak, że można zapomnieć o oświetleniu rozproszonym, bocznym. To dzięki niemu wnętrze zyskuje przyjazny, intymny klimat, ono również sprawia, że każdy pokój ma indywidualny charakter.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak dobrać barwę światła do rodzaju pomieszczenia – kuchnia

temu

Kuchnia jest miejscem pracy, ale także wypoczynku w gronie rodzinnym. Dobór praktycznego oświetlenia ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie - można dzięki niemu na przykład wyodrębnić strefy.
Jak oświetlić kuchnię połączoną z jadalnią?

temu

Kuchnia połączona z jadalnią to spore wyzwanie - trzeba przemyśleć dobór wszystkich mebli i dodatków, ale najważniejszą kwestią pozostaje ta dotycząca doboru odpowiedniego oświetlenia.
Kinkiety Mero - funkcjonalny i zaskakujący!

temu

Activejet Mero to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, ale także w zaciszu domowym. Jego forma podłużnej listwy w kolorze srebrnym, umożliwia tworzenie swoich własnych kompozycji. Przedstawiamy pomysły na dwie nietypowe ozdoby, do których wykonania warto skorzystać z kinkietów z serii Mero.
Monochromatyczna łazienka

temu

Lubisz prostotę? W takim razie idealnym wyborem dla ciebie będzie monochromatyczna łazienka. Jej projekt bazuje na użyciu tylko jednego koloru, najczęściej bieli, i ograniczeniu do minimum innych barw. W łazience nie zawsze da się je zupełnie wyeliminować, na skutek na przykład obecności opakowań z kosmetykami, ale można zdecydowanie je nieco ukryć.

Oświetlamy salon - mini poradnik marki Activejet

Oświetlenie tworzy klimat wnętrza i nadaje mu określony charakter. W zależności od swojej barwy i natężenia definiuje przestrzeń - to światło powoduje, że jest ona ciepła i przytulna lub chłodna i oficjalna. Oświetlenie dopasowujemy do funkcji, jaką pełnić ma pomieszczenie - inaczej oświetlimy salon i sypialnię, a inaczej biuro czy domowy kącik do pracy. Marka Activejet i współpracująca z nią projektantka wnętrz Joanna Ochota zapraszają na cykl mini poradników poświęconych kluczowym zasadom projektowania oświetlenia we wnętrzach. Zacznijmy od salonu!