Światło górne czy rozproszone?

Światło górne czy rozproszone?

Opublikowany

Światło górne w formie wiszącej lampy oraz rozproszone światło boczne, to dwa najbardziej popularne typy oświetlenia, chętnie wykorzystywane w polskich domach. Warto zastanowić się w jakim pomieszczeniu sprawdzi się konkretny typ światła.

Światło rozproszone jest odpowiedzialne przede wszystkim za stworzenie nastroju w danym pomieszczeniu. To dzięki niemu jest przytulnie, zachęcająco, a goście i domownicy dobrze czują się w tych murach. Dlatego przyda się ono wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim nastrój. Idealnym przykładem tego pomieszczenia jest sypialnia. Górne światło jest tam zbędne, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz w sypialni biurka czy toaletki. Tę rolę świetnie przejmie światło lampek nocnych, pomocnych podczas wieczornego czytania, a nawet oglądania telewizji w łóżku. Dodatkowym źródłem światła, będącym przede wszystkim dekoracją, mogą być taśmy LED umieszczone pod ramą łóżka. Jeżeli w sypialni masz szafę, tam również przydadzą się taśmy LED pomagające w ułożeniu codziennej garderoby.

Pomieszczeniem, w którym raczej nie rezygnuje się z górnego oświetlenia, jest salon. Tam oczywiście również warto zainwestować w lampy stojące na podłodze, czy na szafkach oraz w kinkiety dekoracyjne na ścianach, ale w wielu sytuacjach posiadanie żyrandola pod sufitem może okazać się niezbędne. Zwłaszcza, jeżeli w pokoju dziennym często przyjmujesz gości albo gdy jest on połączony z jadalnią. Wówczas podczas świąt i innych imprez rodzinnych, pomieszczenie musi być jasno oświetlone. Zresztą w salonie żyrandol pełni także rolę ozdobną, niejako uzupełniając całą stylizację pomieszczenia.

Kuchnia to miejsce, w którym warto postawić na dobre górne światło, ale oczywiście należy uzupełnić je funkcyjnym oświetleniem rozproszonym, na przykład w formie dobrego oświetlenia blatu roboczego. To z pewnością ułatwi codzienną pracę. Górne światło z kolei przyda się na co dzień, jako uzupełnienie. W końcu kuchnia pełni praktyczną rolę i to tam spędza się wieczorami wiele czasu. Musi to być więc pomieszczenie z jasnym światłem, zapewniającym bezpieczeństwo i komfort użytkownikom. Z kolei światło boczne, z kinkietów i lamp stojących, sprzyja stworzeniu przytulności. W tak oświetlonej kuchni aż będzie się chciało przebywać!

W większości przypadków oświetlenie górne pełni główną rolę w pomieszczeniu. Nie znaczy to jednak, że można zapomnieć o oświetleniu rozproszonym, bocznym. To dzięki niemu wnętrze zyskuje przyjazny, intymny klimat, ono również sprawia, że każdy pokój ma indywidualny charakter.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sprytne rozwiązania oświetleniowe do kuchni

temu

Kuchnia z pewnością należy do tych miejsc w domu, w których spędza się wyjątkowo dużo czasu. Z troską o jak największą wygodę tych chwil, a także bezpieczeństwo domowników, Activejet stworzył oświetlenie LED na zawias.
Jak oświetlić altanę w sezonie spotkań na dworze?

temu

Wiosna i lato to ten czas w roku, który sprzyja spotykaniom na świeżym powietrzu. Własny ogródek stanowi idealne miejsce do urządzenia grilla i wszelkiego rodzaju przyjęć dla bliskich. Tego typu okazje mają to do siebie, że lubią się przedłużać do wieczora, a nawet nocy. W takim przypadku, aby dobra zabawa mogła trwać jak najdłużej, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie ogrodu, altany czy werandy.
Oświetlenie na wieczór panieński

temu

Wieczór panieński to impreza organizowana dla przyszłej panny młodej przez jej świadkową, siostrę albo przyjaciółki. Z natury ma ona mieć bardzo luźny charakter, przepełniona być dobrą zabawą. Na ten szczególny wieczór zaplanować można wiele atrakcji, na przykład wyjście do jakiegoś lokalu. Jednak taka impreza uda się także w formie domówki. Kluczem jest zadbanie o atrakcje, przygotowanie przekąsek i zakup ciekawych gadżetów pozwalających na odmienienie wnętrza.
Sława, reputacja, awans w feng shui – zadbaj o dobre oświetlenie

temu

Feng shui to wiedza starożytnych Chińczyków na temat sposobu planowania przestrzeni w celu osiągnięcia harmonii ze środowiskiem naturalnym. Świat zachodni przeniósł ją na grunt urządzania domu w taki sposób, aby mieszkańcom towarzyszyło jak najwięcej pozytywnych fluidów. Chcesz zadbać o sławę, reputację lub awans? W takim razie koniecznie dowiedz się co zrobić, aby oświetlenie i dodatki w Twoim domu im sprzyjały.

Oświetlamy salon - mini poradnik marki Activejet

Oświetlenie tworzy klimat wnętrza i nadaje mu określony charakter. W zależności od swojej barwy i natężenia definiuje przestrzeń - to światło powoduje, że jest ona ciepła i przytulna lub chłodna i oficjalna. Oświetlenie dopasowujemy do funkcji, jaką pełnić ma pomieszczenie - inaczej oświetlimy salon i sypialnię, a inaczej biuro czy domowy kącik do pracy. Marka Activejet i współpracująca z nią projektantka wnętrz Joanna Ochota zapraszają na cykl mini poradników poświęconych kluczowym zasadom projektowania oświetlenia we wnętrzach. Zacznijmy od salonu!