5 najważniejszych zasad kadrowania

5 najważniejszych zasad kadrowania

Opublikowany

Przyglądając się zdjęciom wykonanym przez profesjonalnych fotografów możemy zauważyć pewne powtarzające się schematy kompozycyjne. Nie jest to przypadek – w fotografii funkcjonują reguły, które znacznie ułatwiają szybkie „ustawienie” kadru w taki sposób, by zdjęcie było atrakcyjne dla widza.

Oto pięć najczęściej wykorzystywanych sposobów kadrowania:

1.Trójpodział
Prawdopodobnie najważniejsza zasada w fotografii. Polega na „narysowaniu” dwóch poziomych i pionowych linii, które podzielą kadr na dziewięć pól. Niektóre aparaty mają możliwość wyświetlenia takiej siatki na ekranie. Warto skorzystać z tej opcji. Najważniejsze elementy zdjęcia powinny znaleźć się możliwie jak najbliżej punktów przecięć linii. Z tej zasady kompozycji korzystają nawet zaawansowani fotografowie. Nic dziwnego, bo to doskonały sposób na odpowiednie wyważenie kompozycji.  

2.Ramka
Przestrzeń wokół nas jest pełna naturalnych ramek i otworów, które sprawny fotograf potrafi wykorzystać do uatrakcyjnienia kadrów. Dziury w płocie, okna, elementy ogrodzenia, bramy – to wszystko na zdjęciach może stać się ramką, w której umieścimy właściwy obiekt. Dzięki temu przyciągniemy uwagę odbiorcy dokładnie tam, gdzie chcemy, a cała kompozycja nabierze głębi.

3.Linie
Pionowe, poziome, skośne – ludzkie oko bardzo lubi linie. Chcąc robić lepsze zdjęcia warto ich  wypatrywać. Można je wykorzystać także do prowadzenia wzroku odbiorcy do punktu, na którym nam zależy. Wzrok zwykle podąża bowiem wzdłuż linii. Warto zwracać uwagę, czy w ujęciu nie ma zbyt wielu linii skierowanych w różnych kierunkach. Może to bowiem wywoływać wrażenie bałaganu kompozycyjnego.

4.Symetria i wypełnianie kadru
To reguła, która jest niekiedy trudna w zastosowaniu, choć daje znakomite efekty. Warto szukać w otoczeniu powtarzających się wzorów lub elementów. Takie desenie są przyjemne dla ludzkiego oka.  Tworzenie symetrycznej kompozycji ułatwi wyobrażenie sobie osi, dzielącej kadr na dwie równe części, i umieszczenie fotografowanych obiektów po obu jej stronach. Często stosowana jest także asymetria – kadrowanie zdjęcia w taki sposób, by jakiś element zaburzał porządek. Dodaje to dynamizmu, ale lepiej stosować tę regułę rozważnie, bo ujęcie może stać się zbyt chaotyczne.
5.Kadr centralny
Oznacza umieszczenie głównego obiektu pośrodku kadru. Ten sposób tworzenia kompozycji uchodzi za dość nudny, ale odpowiednio wykorzystany pozwoli na stworzenie niezapomnianej fotografii. Ma ogromną zaletę– pozwala skoncentrować wzrok widza bezpośrednio na fotografowanym obiekcie. W połączeniu z symetrią pozwala osiągnąć ciekawe efekty. Lepiej jednak nie stosować kadru centralnego jako podstawowej metody tworzenia kompozycji, ponieważ nasze zdjęcia będą mało dynamiczne.  

Pamiętaj, że są to raczej wskazówki i ogólne zasady, których należy się sztywno trzymać. Z czasem wyrobisz sobie oko na tyle, że ustawianie w kadrze fotografowanych obiektów będziesz wykonywać odruchowo. Wtedy przyjdzie czas na to, co robi większość zawodowców –łamanie reguł.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Laserowa czy atramentowa – dobierz drukarkę do swoich potrzeb

temu

Producenci drukarek prześcigają się w wymyślaniu nowych propozycji, a rynek jest pełen urządzeń. Radzimy jaka drukarka najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.
Ozdabiamy pokój niemowlaka girlandami z wydrukowanych zdjęć

temu

Zamiast kupować drogie ozdoby do pokoju niemowlaka, można pokusić się o wykonanie ich samodzielnie. Dobrym pomysłem jest stworzenie girlandy z wydrukowanych zdjęć. Będzie to nie tylko atrakcyjna dekoracja, ale również sposób na zatrzymanie najpiękniejszych wspomnień na długi, długi czas. Girlandy ze zdjęciami są szczególnie atrakcyjnym pomysłem na świętowanie pierwszych urodzin maluszka.
Zadbaj o dane pracując w domu

temu

Pracujesz w domu? Przygotowując prezentację, pisząc pracę magisterską, tworząc post na bloga czy po prostu odpisując na wiadomość - istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo tworzonych danych. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, awaria prądu lub jakikolwiek inny przypadek, aby skutecznie pozbawić nas efektów pracy, której nierzadko poświęciliśmy nawet kilka godzin.
Sposoby na oszczędności w zużyciu energii

temu

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do kwestii związanych z szeroko pojętą ekologią. To bardzo ważne z uwagi na niknące niemalże w oczach zasoby naszej planety. Jednocześnie podejście ekologiczne może być także… ekonomiczne. Poznaj rady, dzięki którym sporo zaoszczędzisz na swoich rachunkach za prąd. Być może część z nich już stosujesz!