5 najważniejszych zasad kadrowania

5 najważniejszych zasad kadrowania

Opublikowany

Przyglądając się zdjęciom wykonanym przez profesjonalnych fotografów możemy zauważyć pewne powtarzające się schematy kompozycyjne. Nie jest to przypadek – w fotografii funkcjonują reguły, które znacznie ułatwiają szybkie „ustawienie” kadru w taki sposób, by zdjęcie było atrakcyjne dla widza.

Oto pięć najczęściej wykorzystywanych sposobów kadrowania:

1.Trójpodział
Prawdopodobnie najważniejsza zasada w fotografii. Polega na „narysowaniu” dwóch poziomych i pionowych linii, które podzielą kadr na dziewięć pól. Niektóre aparaty mają możliwość wyświetlenia takiej siatki na ekranie. Warto skorzystać z tej opcji. Najważniejsze elementy zdjęcia powinny znaleźć się możliwie jak najbliżej punktów przecięć linii. Z tej zasady kompozycji korzystają nawet zaawansowani fotografowie. Nic dziwnego, bo to doskonały sposób na odpowiednie wyważenie kompozycji.  

2.Ramka
Przestrzeń wokół nas jest pełna naturalnych ramek i otworów, które sprawny fotograf potrafi wykorzystać do uatrakcyjnienia kadrów. Dziury w płocie, okna, elementy ogrodzenia, bramy – to wszystko na zdjęciach może stać się ramką, w której umieścimy właściwy obiekt. Dzięki temu przyciągniemy uwagę odbiorcy dokładnie tam, gdzie chcemy, a cała kompozycja nabierze głębi.

3.Linie
Pionowe, poziome, skośne – ludzkie oko bardzo lubi linie. Chcąc robić lepsze zdjęcia warto ich  wypatrywać. Można je wykorzystać także do prowadzenia wzroku odbiorcy do punktu, na którym nam zależy. Wzrok zwykle podąża bowiem wzdłuż linii. Warto zwracać uwagę, czy w ujęciu nie ma zbyt wielu linii skierowanych w różnych kierunkach. Może to bowiem wywoływać wrażenie bałaganu kompozycyjnego.

4.Symetria i wypełnianie kadru
To reguła, która jest niekiedy trudna w zastosowaniu, choć daje znakomite efekty. Warto szukać w otoczeniu powtarzających się wzorów lub elementów. Takie desenie są przyjemne dla ludzkiego oka.  Tworzenie symetrycznej kompozycji ułatwi wyobrażenie sobie osi, dzielącej kadr na dwie równe części, i umieszczenie fotografowanych obiektów po obu jej stronach. Często stosowana jest także asymetria – kadrowanie zdjęcia w taki sposób, by jakiś element zaburzał porządek. Dodaje to dynamizmu, ale lepiej stosować tę regułę rozważnie, bo ujęcie może stać się zbyt chaotyczne.
5.Kadr centralny
Oznacza umieszczenie głównego obiektu pośrodku kadru. Ten sposób tworzenia kompozycji uchodzi za dość nudny, ale odpowiednio wykorzystany pozwoli na stworzenie niezapomnianej fotografii. Ma ogromną zaletę– pozwala skoncentrować wzrok widza bezpośrednio na fotografowanym obiekcie. W połączeniu z symetrią pozwala osiągnąć ciekawe efekty. Lepiej jednak nie stosować kadru centralnego jako podstawowej metody tworzenia kompozycji, ponieważ nasze zdjęcia będą mało dynamiczne.  

Pamiętaj, że są to raczej wskazówki i ogólne zasady, których należy się sztywno trzymać. Z czasem wyrobisz sobie oko na tyle, że ustawianie w kadrze fotografowanych obiektów będziesz wykonywać odruchowo. Wtedy przyjdzie czas na to, co robi większość zawodowców –łamanie reguł.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sprytne DIY – albumy na zdjęcia własnej roboty

temu

W obecnych czasach coraz mniej doceniamy wydrukowane zdjęcia. Większość osób zadowala się ich cyfrową formą zapisaną na dysku komputera lub w telefonie. Tymczasem to przeglądanie prawdziwych albumów ze zdjęciami przynosi prawdziwą satysfakcję. Przedstawiamy kilka pomysłów na samodzielne stworzenie albumu.
Jaki papier fotograficzny wybrać?

temu

Drukując fotografie w domu trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, które przy zleceniu wykonania odbitek laboratorium są załatwiane za nas. Jednym z takich aspektów jest papier. Różnią się m.in. wykończeniem, gramaturą i pokryciem. Jaki rodzaj papieru będzie najlepiej pasował do twoich zdjęć? 
Sprytne DIY – ozdoby na Halloween własnej roboty

temu

Niedługo Halloween – święto duchów, upiorów i wampirów. Moda na przyjęcia halloweenowe przywędrowała do Polski zza oceanu – Polacy coraz chętniej świętują ten dzień, szczególnie zaś lubią go dzieci. Jeśli również planujesz w tym roku halloweenową zabawę – nie zapomnij o nastrojowych dekoracjach. Podpowiadamy jak wykonać je własnymi siłami w domu.
Kolorowanki dla dorosłych – wspaniały sposób na relaks

temu

Kiedy ostatnio coś rysowałeś albo kolorowałeś? Ta zapomniana sztuka najczęściej swój kres ma wraz z końcem szkoły. Tymczasem coraz popularniejsze kolorowanki dla dorosłych mają mnóstwo zalet. To dobry sposób na wieczorny relaks, odstresowanie się, zapomnienie o wszelkich problemach. Dodatkowo kolorowanki naprawdę rozbudzają kreatywność.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.