5 najważniejszych zasad kadrowania

5 najważniejszych zasad kadrowania

Opublikowany

Przyglądając się zdjęciom wykonanym przez profesjonalnych fotografów możemy zauważyć pewne powtarzające się schematy kompozycyjne. Nie jest to przypadek – w fotografii funkcjonują reguły, które znacznie ułatwiają szybkie „ustawienie” kadru w taki sposób, by zdjęcie było atrakcyjne dla widza.

Oto pięć najczęściej wykorzystywanych sposobów kadrowania:

1.Trójpodział
Prawdopodobnie najważniejsza zasada w fotografii. Polega na „narysowaniu” dwóch poziomych i pionowych linii, które podzielą kadr na dziewięć pól. Niektóre aparaty mają możliwość wyświetlenia takiej siatki na ekranie. Warto skorzystać z tej opcji. Najważniejsze elementy zdjęcia powinny znaleźć się możliwie jak najbliżej punktów przecięć linii. Z tej zasady kompozycji korzystają nawet zaawansowani fotografowie. Nic dziwnego, bo to doskonały sposób na odpowiednie wyważenie kompozycji.  

2.Ramka
Przestrzeń wokół nas jest pełna naturalnych ramek i otworów, które sprawny fotograf potrafi wykorzystać do uatrakcyjnienia kadrów. Dziury w płocie, okna, elementy ogrodzenia, bramy – to wszystko na zdjęciach może stać się ramką, w której umieścimy właściwy obiekt. Dzięki temu przyciągniemy uwagę odbiorcy dokładnie tam, gdzie chcemy, a cała kompozycja nabierze głębi.

3.Linie
Pionowe, poziome, skośne – ludzkie oko bardzo lubi linie. Chcąc robić lepsze zdjęcia warto ich  wypatrywać. Można je wykorzystać także do prowadzenia wzroku odbiorcy do punktu, na którym nam zależy. Wzrok zwykle podąża bowiem wzdłuż linii. Warto zwracać uwagę, czy w ujęciu nie ma zbyt wielu linii skierowanych w różnych kierunkach. Może to bowiem wywoływać wrażenie bałaganu kompozycyjnego.

4.Symetria i wypełnianie kadru
To reguła, która jest niekiedy trudna w zastosowaniu, choć daje znakomite efekty. Warto szukać w otoczeniu powtarzających się wzorów lub elementów. Takie desenie są przyjemne dla ludzkiego oka.  Tworzenie symetrycznej kompozycji ułatwi wyobrażenie sobie osi, dzielącej kadr na dwie równe części, i umieszczenie fotografowanych obiektów po obu jej stronach. Często stosowana jest także asymetria – kadrowanie zdjęcia w taki sposób, by jakiś element zaburzał porządek. Dodaje to dynamizmu, ale lepiej stosować tę regułę rozważnie, bo ujęcie może stać się zbyt chaotyczne.
5.Kadr centralny
Oznacza umieszczenie głównego obiektu pośrodku kadru. Ten sposób tworzenia kompozycji uchodzi za dość nudny, ale odpowiednio wykorzystany pozwoli na stworzenie niezapomnianej fotografii. Ma ogromną zaletę– pozwala skoncentrować wzrok widza bezpośrednio na fotografowanym obiekcie. W połączeniu z symetrią pozwala osiągnąć ciekawe efekty. Lepiej jednak nie stosować kadru centralnego jako podstawowej metody tworzenia kompozycji, ponieważ nasze zdjęcia będą mało dynamiczne.  

Pamiętaj, że są to raczej wskazówki i ogólne zasady, których należy się sztywno trzymać. Z czasem wyrobisz sobie oko na tyle, że ustawianie w kadrze fotografowanych obiektów będziesz wykonywać odruchowo. Wtedy przyjdzie czas na to, co robi większość zawodowców –łamanie reguł.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sposoby na przedłużenie lata – dekoracje z wykorzystaniem zdjęć z wakacji

temu

Schyłek lata to najmniej przyjemny odcinek roku.  Kończą się wakacje, a co za tym idzie, mija okres wysokich temperatur i wyjazdów. W zamian pojawia się obowiązek powrotu do codzienności i jesiennych szarówek. Istnieje jednak prosty sposób na zatrzymanie letniego nastroju na dłużej. W tym celu najlepiej jest wykorzystać zdjęcia z wakacji.
Personalizacja wydruku

temu

Do lamusa odeszły już czasy, kiedy posługiwano się fotografią analogową, a wywoływanie zdjęć z fotograficznej kliszy było prawdziwym wyzwaniem, wykorzystującym ciemnie i szereg odczynników. Obecnie już niemal każdy posiada aparat cyfrowy albo nawet telefon komórkowy, którego aparat ma coraz więcej mega pikseli. A co za tym idzie, wydruk fotografii jest już możliwy w zaciszu domu. Wystarczy w tym celu drukarka i kilka gadżetów.
Właściwy toner do konkretnych potrzeb – przegląd produktów

temu

Toner i jego zamiennik wybiera się w zależności od konkretnego typu i modelu drukarki. Nie można się pomylić w tym zakresie, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo nawet uszkodzenia drukarki, nie mówiąc już o tym, że kartridż po prostu nie będzie pasował. Marka Activejet na swojej stronie internetowej udostępnia prostą wyszukiwarkę, która pozwala na dobranie wysokiej jakości zamiennika, zgodnego z naszymi potrzebami.
Jak tworzyć kolaże ze zdjęć

temu

Kolaże ze zdjęć pozwalają na stworzenie ciekawego zestawienia różnych fotografii, na przykład z tego samego wydarzenia, takiego jak wakacyjny wyjazd. Wygląda to atrakcyjnie i skutecznie oddaje wiele emocji na jednym obrazie. Przedstawiamy jak taki kolaż wykonać krok po kroku.

Fotografowanie zwierząt domowych

Domowi pupile to bardzo wdzięczni bohaterowie zdjęć. Wbrew pozorom zrobienie im dobrej fotografii nie jest łatwe i wymaga sporej dozy cierpliwości oraz dobrego opanowania funkcji aparatu. Oto kilka rad, dzięki którym wasze Mruczki i Azory będą znacznie lepiej prezentować się na fotografiach.