Oświetlenie w łazience powinno być dobrane z ogromną starannością. W łazience nie tylko spędzamy całkiem sporo czasu, ale także wykonujemy czynności wymagające precyzji – jak golenie czy makijaż. Warto zadbać o takie źródła światła, które nie tylko zapewnią nam dobrą wid...
Oświetlenie w łazience powinno być dobrane z ogromną starannością. W łazience nie tylko spędzamy całkiem sporo czasu, ale także wykonujemy czynności wymagające precyzji – jak golenie czy makijaż. Warto zadbać o takie źródła światła, które nie tylko zapewnią nam dobrą widoczność, ale także zbudują odpowiedni nastrój i podkreślą styl wnętrza.
Ze względu na oszczędność najlepszym rozwiązaniem są diody LED.
Perfekcyjna kompozycja
Łazienka wymaga kilku źródeł światła – chociażby ze względu na to, że jest w niej kilka stref o różnym przeznaczeniu. W pierwszej kolejności należy przemyśleć kwestię oświetlenia ogólnego – powinno być tak dobrane, żeby rzucało wyraźne światło na wszystkie powierzchnie. Najważniejszą sprawą pozostaje jednak oświetlenie lustra – tutaj światło powinno być chłodne, o wskaźniku nawet 5000 – 6500 K. Taka barwa światła szczególnie dobrze sprawdzi się w ultranowoczesnych wnętrzach.
Bogata oferta lamp ActiveJet obejmuje wszystkie odcienie światła – od niedawna dostępne są także diody o barwie neutralnej.
Kącik z wanną lub prysznicem nie będzie wymagał intensywnego oświetlenia – sprawdzi się tu raczej delikatne światło w żółtych odcieniach, zapewniające przyjemny nastrój relaksu. Tutaj można posłużyć się temperaturą barwową poniżej 3000 K. Źródła światła trzeba rozmieścić w ten sposób, aby nie oślepiały kąpiącej się osoby. Można to zrobić wykorzystując diody LED, ukryte w załamaniach ścian. Aby uatrakcyjnić świetlną kompozycję, w ścianie można też dodatkowo zamontować kinkiety – w łazience z pewnością sprawdzą się te z serii SANTA. Posiadając kilka źródeł światła, możemy stworzyć taki nastrój, jaki w danym momencie jest pożądany.
Pamiętaj o środkach ostrożności
. Ze względu na dostęp do wody, źródła światła w łazience powinny być montowane przy zachowaniu maksymalnych środków ostrożności. Należy zatem wybierać oprawy przeznaczone specjalnie dla pomieszczeń mokrych. I tak: oprawy znajdujące blisko wanny lub kabiny prysznicowej (do 60 centymetrów) powinny mieć stopień ochrony IPX4. Oprawy umieszczane dalej wymagają poziomu IPX5. Jeśli natomiast zależy nam na zamontowaniu oświetlenia nad kabiną lub wanną, odpowiednie będą IPX7. Wszystkie oprawy powinny być przeznaczone do stosowania w łazience.