Zyskujące popularność LEDy coraz częściej zastępują tradycyjne systemy oświetleniowe nie tylko w miejscu pracy, lecz także w naszych domach. Korzyści przejścia na to rozwiązanie odczujemy nie tylko wraz z pierwszym rachunkiem za prąd, lecz także w zmianie klimatu naszego wnętrza. Poznaj 6 zalet oświetlenia typu LED i przekonaj się, że jest idealne także do twojego domu.
Barwa światła czyli mała wielka zmiana
Stosowane w domach żarówki tradycyjne były kiedyś najpopularniejszym rozwiązaniem ze względu na swoją dostępność i brak konkurencji. Choć LED wydaje się być nowym rozwiązaniem, w rzeczywistości jest udoskonalany od lat 20 ubiegłego wieku, dzięki czemu stał się bardziej optymalny i wolny od wad. Emitowane przez większość żarówek światło jest jednak męczące dla oka głównie z powodu swojego żółtego zabarwienia. W przypadku LEDów mamy możliwość wyboru temperatury barwowej do swoich potrzeb. Używane w tym rozwiązaniu diody występują w kilku odcieniach bieli (chłodnym – sprzyjającym skupieniu i pracy, ciepłym – idealnym dla wypoczynku i relaksu, oraz neutralnym). W sprzedaży dostępne są także kolorowe diody, które w jednej chwili mogą całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia.
Brak niespodzianek
W przypadku tradycyjnego oświetlenia często spotykamy się z sytuacją, gdy światła po prostu nam brakuje. Przepalona żarówka gaśnie w jednej chwili, pozostawiając nas w całkowitej ciemności z nadzieją, że nie zapomnieliśmy uzupełnić zapasów żarówek lub przynajmniej świec. LEDy oszczędzają nam tej niespodzianki. Czas pracy oświetlenia ledowego to od 30 do nawet 100 tysięcy godzin – dla porównania poprzednie rozwiązanie oferowało zaledwie 1000 godzin ciągłego czasu pracy.
Z korzyścią dla środowiska
Ekologia to jedna z największych zalet oświetlenia ledowego. Diody nie zawierają w sobie rtęci, ani innych substancji szkodliwych dla naszej planety oraz wymagają rzadszego poddawania utylizacji z uwagi na to, że nie wymieniamy ich tak często. Skupiając się na środowisku nie sposób nie zwrócić uwagi na ich energooszczędność oraz brak uderzenia prądowego niezbędnego do rozpalenia starszych rozwiązań oświetleniowych.
Mnogość rozwiązań
Do rozświetlenia całego pomieszczenia wystarczy jedynie kilka niewielkich diod, które bez problemu wcisną się w każdy zakamarek naszego domu. Dobrym przykładem są taśmy ledowe – wąskie paski, które nalepić możemy we wnętrzu szafki, pod blatem, wzdłuż schodów oraz koło lustra, kierując światło zawsze tam, gdzie go potrzebujemy. Dodatkowo LEDy nie wymagają skupiaczy światła w postaci zwierciadeł i odbłyśników, ponieważ ich wiązka światła jest zawsze skupiona w danym punkcie.
Stała temperatura
Jednym z najpoważniejszych minusów żarówek jest ich nagrzewanie się. Problem stanowi nie tylko sam pobór prądu, który jest następnie marnowany na tworzenie zbędnego ciepła, lecz także bezpieczeństwo. Czasami możemy zauważyć miejsca przypalone od żarówki, szczególnie na sąsiadujących z nimi tkaninach, a to już prosta droga do pożaru spowodowanego zbyt długo pracującą żarówką. LEDy nie nagrzewają się w trakcie swojej pracy, dzięki czemu bez obaw możemy umieszczać je blisko materiałów łatwopalnych, jak np. zasłony, a także możemy zapomnieć o podnoszącej się temperaturze w upalne, letnie wieczory.
Odporność na uszkodzenia
Z uwagi na swoją prostą konstrukcje oraz wykorzystywane w niej materiały diody LED znacznie lepiej znoszą zmiany temperatury, wstrząsy a także upadki. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi, które mogłyby złapać za rozgrzaną żarówkę nie tylko parząc się, lecz również doprowadzając do jej niebezpiecznego pęknięcia.
Znaczna przewaga zalet tego rozwiązania oświetleniowego zdecydowanie bije na głowę tradycyjne żarówki, które posiadają więcej wad niż zalet. Obecnie rozwój sytuacji pozwala przypuszczać, że w przyszłości LEDy całkowicie wyprą z użytku dawne, niemożliwe do udoskonalenia oświetlenie, przy jednoczesnym rozwoju obecnej technologii.