Choć uważa się, że aranżacja wnętrz jest domeną kobiet, panowie też potrafią mieć w tym temacie wiele do powiedzenia. Wystrój powinien odpowiadać naszemu charakterowi i gustowi niezależnie od płci. Sypialnia to miejsce wyjątkowe, pełniące rolę prywatnej oazy, w której możemy poczuć się sobą i wypocząć po ciężkim dniu. Powinniśmy czuć się w niej wygodnie i swobodnie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać jej prawdziwie męskiego charakteru.
Zacznij od ścian!
Nawet drobna zmiana koloru ścian może całkowicie odmienić odbiór pomieszczenia. Odpowiednio dobrana farba potrafi optycznie powiększyć nawet małe przestrzenie i wpuścić więcej światła do ciemnego wnętrza. Przy wyborze odcieni warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dany kolor wpływa na samopoczucie. Kolory jaskrawe, takie jak czerwienie, żółcienie i pomarańcze działają pobudzająco na nasz mózg i w skrajnych przypadkach mogą wywoływać nerwowość, z kolei nadmiar fioletów wykazuje działanie depresjogenne.
Kolory polecane do sypialni to:
Niebieski – kojarzony ze spokojem, równowagą i ukojeniem. Odcienie niebieskiego w sypialni sprzyjają zasypianiu, zaś w ciągu dnia pobudzają skupienie, co może być ważną wskazówką przy tworzeniu domowego biura na małej przestrzeni. Co więcej odkryto, że niebieski sprzyja regeneracji organizmu. Jego chłodną barwę idealnie skontrastują brązy i beże, tworząc przyjemny, intymny kąt w naszym domu.
Bordo i marsala - klasyczne i eleganckie, idealnie komponują się z czarnymi i złotymi dodatkami.
Szarości – to popularne rozwiązanie zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Szarość coraz częściej gości w naszych domach, często pod postacią nawiązania do surowego betonu. Jego jasne odcienie sprzyjają wyciszeniu, ciemniejsze zaś podnoszą samoocenę i chęć do działania. Ich surowość możemy przełamać decydując się na drewniane wstawki lub stawiając na dodatki w wyrazistych kolorach.
Brązy i beże – ciepła aura tych kolorów sprzyja odczuwaniu bezpieczeństwa, co z kolei sprzyja uczuciu rozluźnienia. Barwy te są delikatne i nie narzucające się, co sprzyja ich wykorzystaniu w każdej aranżacji.
Zieleń – to piękny, przynoszący na myśl skojarzenia z naturą kolor, który może być wspaniałym dodatkiem w męskiej sypialni. Choć sprzyja relaksowi, nie jest wskazane, aby występował w roli koloru wiodącego, gdyż wprowadzać może w ciężki nastrój, który nie sprzyja codziennemu funkcjonowaniu. Decydując się na zielone dodatki postaw na przygaszone odcienie.
Funkcjonalność
Ważna nie tylko w męskim, ale w każdym wnętrzu należącym do osoby zapracowanej, jest funkcjonalność polegająca na zminimalizowaniu przedmiotów znajdujących się w zasięgu pola widzenia. Nie tylko zdecydowanie usprawnia to porządki, lecz również nie powoduje chaosu w miejscu przeznaczonym do relaksu. Najlepiej maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, korzystając z wysuwanych spod łóżka szuflad. Dostępne jest wiele frontów, które z powodzeniem możemy dobrać do każdego wystroju. Swoje zastosowanie, szczególnie w niewielkich sypialniach, znajdzie również szafa ścienna z rozsuwanymi drzwiami, które nie tylko ukryją nieporządek, lecz dodatkowo z powodzeniem powiększą optycznie pomieszczenie po zamontowaniu luster.
Oświetlenie
Wybierając oprawy świetlne warto postawić na ich wygląd. Choć na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, to już od wejścia do pokoju możemy zauważyć w jak istotny sposób dopełniają jego całokształt. W męskiej sypialni dużą rolę odegra prostota i industrializm, do którego idealnie wpasowują się kinkiety z serii TOSCANIA, LARA i HOLLY. Choć każdy z nich znacząco się od siebie różni, łączy je wykorzystanie surowości materiału, jakim jest metalowy pręt oraz walory płynące z ich geometrii. Szerokie spektrum regulacji pozwala dostosować je do aktualnych potrzeb domownika oraz odpowiednio zagrać we wnętrzu światłem. Są to kinkiety, obok których trudno przejść obojętnie, ukazujące indywidualny charakter ich właściciela oraz jego charakterność. Zarówno TOSCANIA, jak i LARA i HOLLY pełnią nie tylko rolę praktyczną, lecz również znacząco podnoszą walory estetyczne np. w sypialni.
Charakter
Tym, co nadaje wnętrzu indywidualnego charakteru są dodatki odzwierciedlające właściciela. W pokoju pasjonata ważne jest to, aby dekorację stanowiły obiekty, które go fascynują. Ta zasada dotyczy tak samo fotografów, muzyków i fanów elektroniki, jak malarzy czy kucharzy. Na aukcjach można znaleźć wiele przedmiotów „z duszą”, takich jak stare statywy czy lampy studyjne, przedpotopowe telefony i wiele, wiele innych. Ich położenie nie musi ściśle być związane z poziomą przestrzenią i choć trudno wyobrazić sobie zamontowaną na ścianie, własnoręcznie stworzoną instalację z metalowych rur, niewątpliwie będzie stanowiła niesamowicie ciekawą dekorację sypialni.