Niegdyś świadectwo zamożności, napełniające wnętrza przepychem i luksusem, dzisiaj gustowny, elegancki dodatek, który nadaje naszym pokojom blasku. Znaczenie złota zmieniło się przez ostatnie stulecia, a nowoczesny design odczarowuje utarte przez lata skojarzenie ze snobizmem lub kiczem. Chociaż gustowne, wciąż spychane jest nieco na margines, ponieważ wyzwanie, aby wpuścić je do swojego wnętrza podejmują tylko odważni. Jak więc korzystać ze złota, aby nie przesadzić?
Klasyka
Najpopularniejszym zestawieniem ze złotem jest czerń, nadająca mu głębi i podkreślająca jego wyjątkową, pełną refleksów barwę. Obok tego połączenia nie można przejść obojętnie, jest wyraziste i natychmiast przykuwa całą uwagę. Możemy to wykorzystać, używając czerni jako bazy pod złote dodatki, takie jak wazony, świeczniki, lampiony i inne, drobne przedmioty dekoracyjne. To doskonałe rozwiązanie dla osób szukających czegoś nowoczesnego, a efekt ten możemy podkreślić przy pomocy popularnych w ostatnim czasie ozdób geometrycznych, wykonanych z drutu lub gipsu. Złota farba silnie odbija światło, co wyraźnie rozróżni każdy z boków, tworząc z nich nietypowy obiekt o wielu walorach.
Zimno - ciepło
Złoto to kolor barwy ciepłej, co możemy wykorzystać na zasadzie kontrastu. Choć na co dzień o tym nie myślimy, to kontrast jest czymś, co przyciąga nasz wzrok najbardziej. Kontrastem jest nie tylko zestawienie ze sobą czerni i bieli, ponieważ rozróżniamy również kontrast temperaturowy, według którego najsilniej kontrastuje fiolet z żółcią oraz pomarańcz z niebieskim. Z uwagi na kolor złota możemy więc postawić na oba te kolory, choć wydaje się, że silniejszy efekt uzyskamy przy wyborze koloru niebieskiego. Możemy spróbować zamknąć błękit lub lazur w złote ramy, wybierając tekstylia oraz obicia w tym kolorze i malując złotem metalowe elementy krzeseł lub foteli.
Gustowna biel
Odbieramy ją jako oznakę czystości, rozświetlamy nią nasze wnętrza, lecz równie często narzekamy na to, że zwyczajnie nas nudzi. Dzięki złotym dodatkom skorzystamy z jej wszystkich pozytywów bez uczucia znużenia prostotą. W końcu to doskonała baza wypadowa dla dalszej aranżacji wnętrza, nie ograniczająca nas i zestawiająca się idealnie ze wszystkim. Urozmaicić ją możemy nie tylko przy pomocy złotych ramek na zdjęcia czy obrazy, lecz także dodając białym, prostym meblom niebanalnego uroku przy pomocy złotych ćwieków lub listew. To najbezpieczniejszy i najbardziej wyważony sposób komponowania złota we wnętrzu, bez obciążania go i wywoływania efektu zmniejszonej przestrzeni.
W nowym wydaniu
Najnowszym hitem, nie tylko wnętrzarskim, lecz również modowym, jest połączenie złotego koloru z różową barwą. Otrzymane połączenie, nazywane rose gold, to niezwykle kobieca, romantyczna barwa, którą trudno się nie zachwycić. W mieszkaniu pięknie skomponuje się ona z pudrowymi i pastelowymi kolorami, jak róże czy słynna już mięta, a także z brązami.
Sukces leżący w szczegółach
Chcąc odmienić nasze wnętrze bez wprowadzania drastycznych zmian, postawmy na wymianę tych elementów, które możemy zamienić bez przeprowadzania całkowitego remontu. Klamki od naszych szafek i szuflad, nóżki mebli a nawet włączniki światła choć są niewielkie, to nie są bez znaczenia. Ich wymiana to często tylko kilka ruchów śrubokrętem, a zmiana jaką zauważymy będzie naprawdę wyraźna.
Zabawa ze złotem jest wdzięczna i warta zachodu, ponieważ ten szlachetny kolor pasuje zarówno do wystrojów minimalistycznych, jak i rustykalnych czy klasycznych, eksponując w nich to, co najpiękniejsze. Kolor, który jest dekoracją samą w sobie, niewątpliwie zasługuje na to, aby przyjrzeć mu się bliżej.