Większość Polaków, zwłaszcza mieszkańców dużych miast, zamieszkuje w raczej niewielkich mieszkaniach. Jeżeli nieduża przestrzeń to także twój problem, przekonaj się, w jaki sposób można ją optycznie powiększyć, wykorzystując w tym celu światło.
Definiuj przestrzeń za pomocą światła
Niewielka przestrzeń, zwłaszcza salonu, wymaga właściwego zdefiniowania stref. Pomaga w tym światło. To właśnie ono jest odpowiedzialne za podzielenie przestrzeni i nadanie określonego charakteru każdej ze stref. Na przykład w części jadalnianej nad stołem zawisnąć powinna lampa dająca mocne światło. Część wypoczynkowa, której centralnym punktem jest przeważnie kanapa i telewizor, może być oświetlona punktowo, co sprzyja relaksowi i pozwala regulować natężenie światła w zależności od naszych potrzeb.
Rozłóż światło wokół
Przede wszystkim nie polegaj na pojedynczym źródle światła pośrodku pomieszczenia. Jedna lampa sufitowa oświetli jedynie określony fragment znajdującej się pod nią przestrzeni. Aby uniknąć takiego efektu użyj wielu źródeł światła w całym pomieszczeniu, takich jak lampy podłogowe w narożnikach i lampy stołowe na kredensach. Spowoduje to rozłożenie koncentracji na całej powierzchni pomieszczenia (a także zapewni większą kontrolę nad różnymi nastrojami w pomieszczeniu).
Użyj długich lamp wiszących, aby podkreślić wysokość pokoju
Jedną z najczęstszych sztuczek do powiększenia pomieszczenia wydaje się być wykorzystanie pionowej przestrzeni. Jeśli masz dość wysoki sufit, możesz skupić na nim uwagę za pomocą wysokich, wąskich mebli i wysokich półek, a do oświetlenia wypróbuj długą lampę wiszącą zwisającą z sufitu. Przyciągnie wzrok podkreślając wysokość pomieszczenia, a nie jego małą powierzchnię.
Odbijaj światło od lustra
Lustra to najstarsza sztuczka, jeśli chodzi o tworzenie iluzji przestrzeni. Klasyczną metodą jest umieszczenie dużego lustra naprzeciwko okna, ale jeśli nie możesz (lub nie chcesz) polegać na naturalnym świetle, umieść lustra naprzeciwko świateł, aby uzyskać podobny efekt.
Przezroczyste elementy
Jest to kolejna klasyczna sztuczna aranżacja przestrzeni: użyj przezroczystych mebli, takich jak szklane stoły, aby usunąć bariery dla oczu i otworzyć pomieszczenie. Dotyczy to także kloszy – delikatne, ażurowe konstrukcje przepuszczają więcej światła.
Dużo źródeł światła
W ciemnym pokoju czuć klaustrofobię. Rozjaśniaj ciemność dobrym oświetleniem; nawet w małej sypialni potrzebujesz co najmniej dwóch źródeł światła. Potrzebna ci jest lampka nocna i lampa podłogowa po drugiej stronie pokoju. Jeśli masz również oświetlenie sufitowe, to jeszcze lepiej. Chcesz zaoszczędzić więcej miejsca? Zamiast lampek nocnych zainstaluj kinkiety ścienne tuż nad i obok łóżka.