Wraz z rozwojem technologii, wzrastają również możliwości sztucznego oświetlania wnętrz. Światło wpływa bowiem nie tylko na jakość widzenia, ale również na nasze samopoczucie. Przebywając cały dzień w sztucznie oświetlonym budynku, możemy czuć się słabi, pozbawieni energii, mieć problemy z zasypianiem. W celu zapobiegania efektom ubocznym przebywania przy świetle sztucznym powstała koncepcja Human Centric Lighting.
Human Centric Lighting – co to jest?
Koncepcję Human Centric Lighting oparto na badaniach naukowych, przeprowadzonych w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat. Badania te dotyczyły wpływu światła na psychikę i samopoczucie człowieka. Okazało się, że fizjologiczne reakcje ludzi na światło zależą od jego składu widmowego, czasu ekspozycji czy intensywności. Idea Human Centric Lighting stworzona została w celu zapewnienia ludziom możliwości sterowania oświetleniem, aby można je było dostosować do indywidualnych potrzeb. Wprowadzenie koncepcji w życie opiera się między innymi na szerokim rozpowszechnieniu oświetlenia wykorzystującego półprzewodnikowe diody LED wraz z elektronicznymi układami sterowania. Białe światło o możliwym do regulacji natężeniu ułatwi codzienne funkcjonowanie przy jednoczesnym niskim zużyciu energii elektrycznej.
Na rozwiązanie Human Centric Lighting naukowcy wpadli po tym, gdy odkryli, że niebieskie światło pobudza nas do działania, a światło o barwie ciepłej relaksuje nas i odpręża. Rozwijająca się technologia LED umożliwia nam uzyskanie światła o odpowiedniej barwie, dzięki czemu koncepcja może zostać zastosowana w praktyce. Dzięki Human Centric Lighting jasne niebieskie światło pomoże nas rozbudzić i da chęć do działania rankiem. Wieczorem, wypoczywając, możemy natomiast wykorzystać ciepłe światło o barwie białej, które nas rozluźni i ułatwi zasypianie.
Gdzie najbardziej przydaje się Human Centric Lighting?
Koncepcja Human Centric Lighting staje się coraz powszechniejsza, co związane jest także z rozwojem technologii oświetlenia LED. Jest to opcja idealna szczególnie do biur, gdzie wielu pracowników spędza ponad połowę dnia, co przy niewłaściwym oświetleniu może źle wpływać na ich samopoczucie. Ta nowoczesna metoda oświetlania pomieszczeń zapewne pojawiać się będzie w coraz większej ilości gospodarstw domowych - oświetlenie LED to oszczędność, nowoczesność i szerokie możliwości zastosowania.
Na wprowadzaniu inteligentnego oświetlenia zyskają również pacjenci szpitali, studenci oraz pracownicy przemysłu i handlu. Wszędzie tam, gdzie przy świetle spędza się dłuższy czas, przyda się system, pozwalający na regulację oświetlenia, dostosowując je do indywidualnych potrzeb.