Czerwony należy do barw ciepłych, które nas pobudzają i nastrajają do zdecydowanych i szybkich decyzji. W naszej kulturze czerwony jest symbolem miłości, ciepła i odwagi, jednak jego symbolika zależy od szerokości geograficznej - np. na terenie Afryki Południowej jest symbolem żałoby.Jeśli planujecie wnętrze w kolorze czerwonym - musi wiedzieć o nim kilka istotnych kwestii.
Czerwony jest kolorem dynamiki i przyciąga uwagę, pasuje do pomieszczeń, w których panuje duży ruch, jak na przykład hall, korytarz czy pokój do ćwiczeń.
Należy pamiętać, że malując całe pomieszczenie na kolor czerwony wizualnie zmniejszymy znacząco jego powierzchnię. Malując jedną ścianę trzeba pamiętać o dobrym oświetleniu, ponieważ niedoświetlenie lub nie oświetlenie samej ściany może spowodować, że czerwony będzie wydawać się nawet czarny. Co nie znaczy, że ten kolor nie nadaje się do wnętrz. Ze względu na energetyczny ładunek sprawdza się w niewielkich ilościach np. w postaci dodatków i akcentów kolorystycznych.
Świetnie nadaje się dla osób przemęczonych, spragnionych sukcesu, ale przy użyciu za dużej ilości może też powodować agresję. Osoby lubiące czerwony są ekstrawertyczne, ambitne, odważne i zdecydowane. Znając jego wpływ na nasze zachowanie możemy podbijać sobie nastrój. Kobiety lubiące ten kolor są skłonne do szybkich i emocjonalnych reakcji. Natomiast mężczyźni lubią wyróżniać się z tłumu i kiedy okazywany jest im szacunek. Ogólnie są to osoby rzucające się w oczy w towarzystwie.
Współczesny rynek materiałów i elementów wykończenia wnętrz oferuje szeroki wachlarz produktów, które spełnią nasze czerwone oczekiwania.
Co należy wiedzieć, gdy decydujemy się na czerwień do naszych wnętrz?
Odważny wybór nie jest łatwy do zrealizowania we wnętrzach. Należy przemyśleć ilośc oraz odcień, ponieważ czerwień ma różne oblicza. Mamy czerwień strażacką, malinową, bordową, rdzawą, wiśniową, truskawkową, szkarłatną, cynobrową … Wszystkie różnią się od siebie temperaturą i te z domieszką niebieskiego będą wydawać się chłodniejsze. Dlatego do wybranego koloru ważny jest też rodzaj oświetlenia – ciepłe lub chłodne.
Ciepłe światło ożywia barwy ciepłe, a zimne tłumi i nadaje im odcienia szarości. I odwrotnie, światło zimne wzmacnia barwy chłodne, a tłumi ciepłe. Ciemne i intensywne kolory wymagają mocnego światła. Barwy ciemne możemy stosować w pomieszczeniach używanych rzadko, głównie wieczorem lub w tych gdzie mamy zapewnioną dużą ilość świata dziennego.
Autorem tekstu jest Joanna Ochota, projektantka wnętrz współpracująca z marką Activejet.