Fotografia kulinarna zdobywa coraz to większe grono fanów. Nie trudno zauważyć, że dziedzina ta podobija social media, a ludzie kochający gotować chętnie dzielą się swoimi daniami z innymi. Kulinarna fotografia towarzyszy nam niemal na każdym kroku – idąc do restauracji lub przechadzając się miejskimi uliczkami, widzimy piękne i kolorowe menu, bilbordy czy ulotki przedstawiające pyszne jedzenie. Jeszcze kilkanaście lat temu zdjęcia jedzenia były sztuczne i znacznie odbiegały od tego, co dostawaliśmy na talerzu, dziś na szczęście się to zmieniło.
Wydawać by się mogło, że wystarczy coś przyrządzić, wziąć aparat do ręki i sfotografować to, co znajduje się na talerzu. Zagłębiając się jednak w temat zobaczymy, że musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, bez których wykonane zdjęcie nie będzie takie, jakbyśmy chcieli.
· Odpowiednie oświetlenie
Prawdą jest, że bez odpowiedniego oświetlenia nasz plan może spalić na panewce. Chcąc uzyskać piękny kadr musimy wybrać takie miejsce, które będzie wystarczająco jasne. Najlepiej sprawdza się ułożenie kompozycji pod oknem lub w bliskiej odległości od niego. Można wspomóc się blendami, które łapiąc światło dodatkowo rozświetlają kadr. Taką blendę możesz zrobić samodzielnie w domu – wystarczy, że obłożysz tekturę folią aluminiową. Staraj się unikać robienia zdjęć przy sztucznym oświetleniu – mogą wówczas pojawić się nieatrakcyjne cienie, a także nieodpowiednia barwa. Pełne słońce także nie sprzyja fotografii kulinarnej – i tutaj pojawić się mogą cienie, a nawet przepalenia.
· Zasada trójpodziału
Zasada trójpodziału jest podstawową zasadą kompozycji w fotografii. Czym jest zasada trójpodziału? Podzieleniem obrazu na trzy równe części w poziomie i w pionie za pomocą linii. Mocnymi punktami określa się punkty przecięcia tych linii. To właśnie w tym miejscu warto umieścić fotografowany obiekt. Zasada trójpodziału sprawdza się niemal w każdej formie fotografii, o czym warto pamiętać próbując swoich sił w innych dziedzinach.
· Wybierz odpowiedni kadr
Warto pamiętać o tym, że dobrze przyrządzone danie to niestety nie wszystko, wszak na fotografii ciężko będzie ocenić smak. Właśnie dlatego musimy zadbać o odpowiednią kompozycję i przedstawienie potrawy. Nie wystarczy zatem nałożyć dania na talerz – trzeba poświęcić temu nieco więcej uwagi. Zamiast nakładania potrawy w taki sposób jak zawsze spróbuj coś zmienić: może nałóż mniejszą porcję albo w nieco innym położeniu? Udekoruj potrawę, dodaj kilka dodatkowych warzyw, ewentualnie pasujących owoców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tle zrobić nieco „szumu” – masz piękną zastawę? Wykorzystaj ją! Ciekawe serwetki lub sztućce? Także wkomponuj je w swoje zdjęcie.
· Nie zapomnij o tle!
Wiele osób, rozpoczynając swoją przygodę z kulinarną fotografią, ma problem z tłem. Na czym zatem fotografować, aby zdjęcie było ciekawe i przyciągało wzrok? Można skorzystać z gotowych teł, jakie znajdziemy w internecie lub zrobić je samodzielnie. Wystarczy wybrać pasujący wzór i go wydrukować! Do tego zadania potrzebować będziesz dobrej jakości papier oraz tusze. Marka Activejet oferuje szeroki wybór zarówno papierów fotograficznych, jak i tuszów czy tonerów. Z pewnością odnajdziesz produkty, które dostosujesz do własnych potrzeb. Innym ciekawym pomysłem na tło są panele – drewnopodobne elementy z pewnością dodadzą zdjęciu klimatu!
Kulinarna fotografia wbrew pozorom nie jest trudna. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych elementach, by móc cieszyć się pięknymi kadrami!