Czasami we wnętrzu brakuje kropki nad „i”, która podkreśliłaby indywidualny charakter właściciela. To przykra sytuacja, szczególnie jeżeli do wykończenia długo planowanego wystroju zabrakło zaledwie kilku dodatków, które pozwoliłyby osiągnąć efekt „wow”. Na szczęście taki błąd możemy łatwo i szybko naprawić znając kilka trików dekoratorskich. Sprawdź, co dodać do swojego wnętrza, aby odmienić jego charakter.
Różnorodność faktur
Pomimo tego, że na co dzień zdajemy się nie zwracać na nie uwagi, faktury to bardzo ważny element naszego otoczenia. To one nadają kierunek padającemu do wnętrza światłu, odbijając je i oblewając się połyskiem lub pochłaniając promienie w swojej futrzanej powierzchni. Taką różnorodność najprościej możemy uzyskać tworząc różne układy poduszek i narzut na sofie np. poprzez wybranie poszewki na poduszkę o odbijającym światło materiale i częściowo zakrywając ją drugą, a’la zamszową poduszką.
Czasami inspiracją do zestawiania ze sobą faktur mogą być przedmioty, których nigdy wcześniej nie umieścilibyśmy w swoim domu. Metalowe osłonki na doniczki, pordzewiałe tace, a nawet kosze rowerowe, które zaskakują, gdy użyjemy ich jako kosza na owoce.
Ułożenie
Kompozycja zawsze jest ważnym elementem tego, co ma nam sprawiać wizualną przyjemność, dlatego przy ustawianiu dodatków najważniejsze jest, aby ściśle komponowały się ze swoim otoczeniem. Czasem najmniej oczywiste pomysły są tymi, które zapewnią najlepszy efekt. Kierując się tą zasadą możemy poduszki ułożyć na szerokim parapecie, tworząc w ten sposób przytulny kącik do siedzenia lub zaszaleć poprzez nakładanie na siebie różnych, z pozoru niepasujących do siebie dywanów. W pierwszej chwili taki pomysł może kojarzyć się z patchworkowym wnętrzem, jednak miszmasz możemy utrzymać także przy bardziej minimalistycznych wnętrzach np. tworząc duży, ściągający wzrok kolaż ze zdjęć oprawionych w różnego rodzaju ramki.
Lżej czy ciężej?
Zbyt lekkie i delikatne wystroje mogą kojarzyć się z nudą, a zastosowane dodatki zupełnie znikną w całości. Takie wrażenie może nastąpić wtedy, gdy postawimy całkowicie na jeden kolor, co spowoduje, że wzrok przestanie odbierać pojedyncze kształty i przetworzy je na niemal jednolitą plamę. Jest to sytuacja łatwa do uratowania poprzez dobranie żywszych kolorystycznie dodatków, które dopełnią całość. Mogą one kontrastować kolorem, kształtem lub fakturą, a w całkowicie mdłym wnętrzu warto zastanowić się nad umieszczeniem kilku takich punktów, tak aby wzrok był zachęcany do podróży po pokoju.
W przypadku przeciążonych wnętrz sprawa jest trudniejsza, ponieważ zabranie jednej czy dwóch rzeczy nie wystarczy, aby ten błąd naprawić. Zastosowanie ciemnych kolorów jest atrakcyjne, jednak trudne do zrównoważenia. Przy ciemnych meblach zawieszenie opadających na podłogę zasłon o grubym splocie i ciężkich barwach może spowodować, że pomieszczenie przytłoczy nas i zacznie wydawać się bardzo małe. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji może być stopniowe przestawianie i zabieranie poszczególnych elementów oraz dodatki kojarzące się z lekkością – szklane, cienkie wazony, ażurowe elementy oraz te, które kontrastują barwnie z całością.
Światło we wnętrzu
Światło nadaje przestrzeni i pobudza do życia, dlatego ważnym jest, aby pamiętać o nim przy aranżacji przestrzeni w domu. Jasne pokoje wydają się być większe oraz pozwalają nam oddychać, jednak nie zawsze możemy liczyć na duże ilości światła słonecznego w swoich domach. Odpowiedzią jest maksymalne wykorzystanie tego, co mamy za oknem oraz odpowiednie dobranie światła sztucznego.
Jasne, zwiewne zasłony nadadzą lekkiego i naturalnego charakteru, oraz pięknie rozproszą światło słoneczne, wlewając je do naszego wnętrza. Równie atrakcyjnie współgrają z nim wazony o cienkich ściankach, a także srebrne ramy i lustra.
Przy oświetleniu sztucznym pamiętajmy o jego barwie i rozmieszczeniu lamp. W dużych pomieszczeniach stosujmy oświetlenie główne oraz dodatkowe lampy punktowe, które zapewnią komfort w każdym kącie naszego pokoju. Żarówki o chłodnej barwie światła temperaturowo będą zbliżone do światła dziennego, naładowując nas energią i chęcią do działania.