W domach z otwartą kuchnią praktycznym i często stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyspy kuchennej jako łącznika pomiędzy salonem a kuchnią. Jest to także element wystroju, na który patrzymy nie tylko my, lecz również nasi goście, dlatego zależy nam na tym, aby oprócz roli funkcjonalnej stanowiła swoiste dopełnienie wnętrza. Czy wyspa estetyczna może być wciąż praktyczna?
Publiczna przestrzeń robocza
Choć formalnie wyspa kuchenna traktowana jest jako dodatkowa przestrzeń robocza niepołączona z ciągiem meblowym, to w praktyce jej posiadanie oznacza wyjście z czynnością gotowania w stronę domowników i gości. Zastosowanie tej formy otwartej przestrzeni nie tylko łączy nas z otoczeniem, lecz również pozwala innym na poczucie się jak w książkowym, rodzinnym domu, w którym nikt nie ma przed sobą tajemnic. Wyspa to także miejsce spotkań, dlatego warto zadbać o to, aby spędzanie przy niej czasu było wygodne i przyjemne.
Wtopiona w otoczenie
Sposobów na jej zbudowanie jest wiele. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zastosowanie szafek, w które zaopatrzona jest pozostała część kuchni i nałożenie na nie blatu. Czasami spotykamy się również z wyspą pełniącą funkcję barku, wąską, nowoczesną i bardzo ozdobną, z kolei niektórzy decydują się na postawienie wysokiego stołu z wygodnym podejściem od strony kuchni.
Skrojona na miarę
Najczęściej zadawanym pytaniem jest pytanie o to, jaką wysokość powinna mieć wyspa kuchenna, aby stanowiła wygodne miejsce do pracy. Standardowa wysokość szafek kuchennych razem z blatem to od 85 do 90 cm. Jest to optymalna wysokość dla osoby o średnim wzroście.
W przypadku wysp barowych wielkość ta wynosi od 100 do 110 cm i pozwala na zastosowanie wysokich stołków. Przy potrzebie zachowania zarówno kuchennej funkcji tego blatu, jak i towarzyskiej, taka wysokość może oznaczać stworzenie wielkiej i chłodnej przestrzeni, nie pasującej do reszty domu. W tym przypadku najlepszym pomysłem może okazać się zastosowanie kompromisu, polegającego na dwóch wysokościach blatu – niższego od strony kuchni i wyższego dla salonu. To również doskonały sposób na ukrycie drobnych sprzętów kuchennych, które nadal możemy mieć pod ręką oraz nieporządku. Dwie wysokości blatów pozwolą nam na zastosowanie wygodnego i nadającego nowoczesnego wyglądu oświetlenia w postaci taśm LED, które ukryte pod wyższym blatem stanowić będą idealne oświetlenie dodatkowe, przy jednoczesnym dodaniu ciekawego charakteru.
Oświetlenie
Ważne jest to, aby zawsze móc liczyć na dobre oświetlenie w miejscu, w którym stale wykonujemy różne aktywności. W przypadku wysp oznacza to dedykowane oświetlenie, ponieważ nie możemy liczyć na światło pochodzące z otoczenia (często wyspy znajdują się w znacznej odległości od okna), nie posiadamy również górnych szafek, które mogłyby ukrywać dodatkowe oświetlenie w postaci LEDów. W ofercie marki Activejet znajdziesz oświetlenie podszafkowe z czujnikiem ruchu – to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych i funkcjonalnych kuchni. W porównaniu do tradycyjnych punktów świetlnych, dzięki płaskim punktom zaoszczędzisz również miejsce przy zwiększeniu ilości światła w pomieszczeniu. Neutralna barwa światła doskonale wkomponowuję się w nastrój otoczenia. W związku z tym, iż nie wydzielają dużo ciepła, doskonale sprawdzą się również w szafach czy garderobach. Spokojnie możesz je stosować w miejscach trudno dostępnych jak poddasza, schowki i szafki. Lampy są bardzo łatwe w montażu, a dzięki wmontowanej technologii LED zaoszczędzisz energię! Równie ciekawą propozycją jest lampa wisząca SISI marki Activejet, która przyciąga wzrok swoją konstrukcją i prostotą. Lampa doskonale sprawdzi się w kuchennej przestrzeni i doda jej niezwykłego klimatu.