Cegła od dawien dawna kojarzona była z materiałem budowlanym, niemniej na przestrzeni ostatnich lat zauważamy, że coraz częściej docenia się jej wartość dekoracyjną. Budząca sielskie skojarzenia z klimatem dawnych domów cegła wpuszcza wiele ciepła do naszego wnętrza – nie tylko fakturą, ale i kolorem. Przekonaj się, jak ceglana ściana odmieni Twój dom!
Nie taka cegła zła
Utarło się przekonanie, że cegła wprowadza do wnętrz wiele surowości i jest wymagającym materiałem – nic bardziej mylnego! Cegła posiada cały wachlarz zalet, a także możliwości. Największą zaletą nierównomiernych powierzchni jest efekt 3D wywoływany przez padające na nie światło. Dobrze oświetlona cegła nie tylko zachwyca prostotą swojej formy, ale i licznymi cieniami tworzącymi się na łączącej ścianę zaprawie. W przypadku zastosowania klasycznej cegły wyjątkowy efekt zyskamy także dzięki jej nierównomiernemu zabarwieniu, dzięki któremu ściana nabiera większej atrakcyjności i głębi.
Wbrew pozorom ceglany kolor nie jest ograniczeniem przy tworzeniu kolorystyki naszego wnętrza. Cegła uwielbia kolory, zarówno te stonowane, jak i pastele oraz wyraziste jaskrawości, odpowiednio uwypuklane lub tonowane przez jej tło. Sam materiał możemy nie tylko pomalować, lecz również spotkamy się z szeroką gamą kolorystyczną oferowaną przez producentów materiałów wykończeniowych.
Niezależnie od tego czy stylistyka naszego mieszkania jest klasyczna, industrialna, minimalistyczna, czy glamour - cegła idealnie wkomponuje się w całość. Przy wykończeniu możemy postawić na drewno, jeżeli chcemy ocieplić pomieszczenie lub sięgnąć po beton, który nada bardziej loftowego klimatu. Niezależnie od tego czy wybierzemy panele i ozdobne belki, czy ciągnące się, szare i połyskliwe płaszczyzny, przy umeblowaniu starajmy się zachować umiar, który nada odpowiedniej klasy.
Dobierając meble o prostej formie powinniśmy stawiać na ich ciekawy kolor lub ciekawe rozwiązanie. Niewyraziste regały, stoliki i meblościanki nawet z odpowiednimi dodatkami znacznie osłabią cały efekt. Warto postawić na zróżnicowanie materiałów, z których meble zostały wykonane. W przypadku drewnianych powierzchni problem ten rozwiązuje się sam, ponieważ kolor i jego rozłożenie są same w sobie bardzo dekoracyjne.
W przypadku mebli o bogatym wykończeniu decydujmy się na stonowane dodatki, które jedynie podkreślą ich kształt. Jednolite materiały, szkło i metalowe elementy spiszą się bardzo dobrze w tej roli. Nie powinniśmy jednak przesycać pomieszczenia zbyt wieloma dekoracyjnymi formami, decydując się np. na prosty stół w sąsiedztwie renesansowego regału czy barokowej toaletki.
Światło na pierwszym planie
Przy ceglanej ścianie bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Warto wybrać taką lampę, która będzie prosta i uniwersalna. Przykładem może być lampa LOLY marki Activejet. Lampa wykonana jest w całości z metalu. Matowe białe wykończenie uzupełniają miedziane akcenty. Lampa jest wyjątkowo uniwersalna i bez problemu wkomponujesz ją w swoją przestrzeń. Lampa wisząca LOLY dostępna jest w trzech modnych kolorach: białym, czarnym i szarym, dzięki czemu może być idealną ozdobą twojego mieszkania! Dbając o harmonię wybierzmy lampki biurkowe, które możesz ustawić obok kanapy. Seria lampek biurkowych LOLY będzie strzałem w dziesiątkę! Nowoczesna lampka LOLY to doskonałe rozwiązanie do każdego typu wnętrza. Lampa daje przyjemne i łagodne światło.
Jak przenieść cegłę do wnętrza?
Jeżeli planujemy zmianę położenia ścian w domu, a konstrukcja budynku na to pozwala, możemy zdecydować się na wymurowanie nowej ściany w wybranym przez nas miejscu. To rozwiązanie niesie ze sobą jednak wiele problemów. Nowa cegła nie jest tak atrakcyjna wizualnie, więc warto byłoby sięgnąć po tą z rozbiórki, lecz wolnej od ubytków. Kolejnym problemem jest potrzeba wymurowania idealnie prostej ściany o równej powierzchni zaprawy, a temu zadaniu sprosta jedynie solidny i doświadczony murarz. Na koniec tak zbudowana ściana powinna zostać zaimpregnowana, aby cegła nie pyliła.
Rozwiązaniem tych problemów są płytki cięte z lica starych cegieł, a także płytki cegłopodobne, dzięki którym obłożymy cegłą już istniejącą ścianę, która z dużą dokładnością odwzoruje prawdziwe zabudowanie.