W tajemniczym ogrodzie – jak oświetlić ogród
W tajemniczym ogrodzie – jak oświetlić ogród

W tajemniczym ogrodzie – jak oświetlić ogród

Opublikowany

Lead

Ogród stanowi dopełnienie naszego domu, zatem projekt oświetlania go powinniśmy potraktować tak samo poważnie, jak każdego innego pomieszczenia. Coraz bardziej oczywistym wyborem staje się stosowanie lamp z użyciem żarówek LED – ekologicznych, stylowych i długotrwałych, a przy tym posiadających trzy barwy światła – ciepłą, zimną i neutralną. Tak szeroki wybór barw pozwoli dopasować rodzaj oświetlenia do stylu domu. Okres żywotności żarówek marki Activejet dochodzi do 30 tysięcy godzin, a każdy produkt jest objęty trzyletnią gwarancją. W ogrodzie możemy korzystać z niezliczonych kombinacji różnego rodzaju oświetlenia, stopniowo budując oczekiwany klimat. Nie wolno nam jednak zapominać o kilku żelaznych zasadach. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Znajdujące się w pobliżu lamp źródła wody, wszechobecny kurz i pył wymagają zastosowania wysoko zabezpieczonych opraw. Oprawy przeznaczone do oświetlenia ogrodu powinny mieć wskaźnik co najmniej IP44, w przypadku tych dedykowanych dla oczek wodnych będą to już IP67 i IP68.

Indywidualne podejście
Z liczbą punktów oświetleniowych nie należy przesadzać – wytworzy to wrażenie chaosu i przypadkowości. Każdy, nawet najbardziej ekstrawagancki ogród ma kilka stref, które wymagają różnego oświetleniowego podejścia. Ścieżki i chodniki najlepiej oświetlać lampami solarnymi Activejet ze światłem padającym od dołu - doda to ogrodowi wyjątkowej, tajemniczej atmosfery, uprzyjemni także wieczorne spacery. Przy tych częściach ścieżki, gdzie znajdują się najbardziej okazałe rośliny, światło powinno być mocniejsze, bardziej intensywne, podkreślające ich wyjątkowość. Jeśli zależy nam na wydobyciu z mroku poszczególnych roślin, warto rozważyć zastosowanie reflektorów – pozwolą one manipulować światłem i skierować je w dowolną stronę. W przypadku drzew i krzewów można zamontować reflektor pod koroną. Jeśli mamy w ogrodzie oczko wodne, efektownie doświetlą je pływające lampy.

Strefę wypoczynku dobrze oświetlać jedną lampą dającą silne światło – podobną zasadą rządzi się oświetlanie salonu. Dozwolone jest także przymocowanie kinkietów przy drzwiach tarasowych – tutaj sprawdzi się linia Activejet Zen. Są jednak i inne możliwości: ciekawy efekt zapewni oświetlenie wnętrza altany czy tarasu dekoracyjnymi lampionami, a nawet lampami stawianymi na stole. Można pomyśleć o zamontowaniu oryginalnych, kulistych kinkietów z serii Matis, doskonałych dla osób z artystycznym zacięciem. Kinkiety Matis świetnie nadają się do malowania i decoupage, dzięki białej, uniwersalnej powierzchni.
W przypadku zadaszonego tarasu, lampa zawieszona nad stołem pomoże zbudować wrażenie domowego ciepła. Przy niezadaszonych tarasach można natomiast po raz kolejny zastosować ogrodowe lampy solarne.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.