Zdjęcia, które zapamiętasz - zasady tworzenia kompozycji
Zdjęcia, które zapamiętasz - zasady tworzenia kompozycji

Zdjęcia, które zapamiętasz - zasady tworzenia kompozycji

Opublikowany

Nawet jeśli nie jesteś zawodowym fotografem, możesz sprawić, że twoje zdjęcia będą wyglądały profesjonalnie. Jednym z kluczowych elementów zdjęcia jest jego kompozycja. Budowana świadomie, pozwala nawet najzwyklejszą fotografię zamienić w dzieło sztuki. 
Nowoczesne aparaty mogą zrobić za nas coraz więcej – nawet automatycznie uchwycić tak pożądany na rodzinnych zdjęciach uśmiech. Jednak w niektórych sprawach wciąż wszystko zależy od fotografa – tak właśnie jest w przypadku kompozycji. Przed zrobieniem zdjęcia warto poświęcić chwilę na przemyślenie, co właściwie chcemy pokazać. 

Osoby zaczynające swoją przygodę z fotografią najczęściej popełniają podobne błędy. Jednym z nich jest umieszczanie fotografowanego obiektu na środku kadru. Choć dzięki takiemu rozmieszczeniu doskonale widać, co według autora jest na zdjęciu najważniejsze, odbiorca traci w ten sposób wszystko, co pozostaje poza centralnym punktem fotografii. W ten sposób równowaga zamienia się w przytłaczającą statyczność i zdjęcie traci swoją dynamikę.  
Delikatne przesunięcie obiektu w bok może dać wspaniałe efekty – pozostała część zdjęcia zyskuje wtedy znaczenie i możemy pokazać więcej, niż przy kompozycji centralnej. Nawet zwykłe pamiątkowe zdjęcia, uwieczniające naszych bliskich na tle zabytków, wyglądają wtedy po prostu ciekawiej. 

Bez względu na to, czy właśnie wykonujemy zdjęcie akcji, czy po prostu fotografujemy rodzinę na spacerze, tło ma ogromne znaczenie. Powinno być częścią zdjęcia, a nie przeszkodą. Zaśmiecone, rozpraszające odbiorcę tło potrafi zepsuć najlepszą fotografię. Zanim zatem przystąpimy do kadrowania, upewnijmy się, że obiekty znajdujące się za bohaterami zdjęcia nie zaburzają odbioru. Warto także pamiętać, żeby nasz kadr nie był za szeroki - zawsze powinniśmy się zastanowić, czy wszystkie jego elementy są rzeczywiście niezbędne. 

W otaczającym nas świecie nie brakuje porządku i geometrycznych wzorów – warto to wykorzystać w komponowaniu fotografii. Pobawcie się w szukanie symetrii, logiki i powtarzalności, a odkryjecie, jak wiele rzeczy po prostu czeka na sfotografowanie. Znalezienie symetrii w pozornie chaotycznym krajobrazie to niesamowita radość dla fotografa, a także dla osób oglądających efekty jego pracy. Symetryczne kształty naturalnie organizują fotografię i czynią ją interesującą. Warto zrobić przynajmniej kilka takich „matematycznych” zdjęć – będziecie chętnie do nich wracać. 
  

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.