Oszczędne drukowanie w biurze 
Oszczędne drukowanie w biurze 

Oszczędne drukowanie w biurze 

Opublikowany

Jeśli zależy Wam na ekonomicznym drukowaniu, pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach dotyczących oszczędnego drukowania w biurze.

Drukarka to obecnie niezbędne wyposażenie każdej firmy, nawet tej najmniejszej. Oszczędne drukowanie w firmie jest zatem bardzo ważne. Wydatki związane z wydrukiem dokumentów w firmie czy w domowym zaciszu to nie tylko papier i tusz. Do kosztów eksploatacyjnych musimy włączyć rachunki za prąd i opłaty serwisowe. 

Jeśli zależy Wam na ekonomicznym drukowaniu, pamiętajcie o kilku podstawowych zasadach .
Warto dobrze przemyśleć zakup sprzętu biurowego i wybrać model drukarki dostosowany do potrzeb i przyszłych wymagań firmy.

W pierwszej kolejności musimy sprecyzować swoje potrzeby, przede wszystkim oszacować liczbę drukowanych w ciągu miesiąca dokumentów, oraz zastanowić się, ile osób będzie korzystać z jednego urządzenia. Kolejne ważne pytanie to takie czy nasze urządzenie ma być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak na przykład skaner czy faks. Kolejna istotna sprawa - czy zależy nam na wydrukach w kolorze. Jeśli drukujemy stosunkowo niewiele, wybór wielofunkcyjnego urządzenia atramentowego jest dobrym rozwiązaniem. Drukarka atramentowa nie zajmuje wiele miejsca, koszty eksploatacyjne obejmują papier i zakup kartridżów z tuszem. Niewielki jest także pobór energii drukarek atramentowych. Atutem dobrych drukarek atramentowych jest ich cena, mieszcząca się w granicach 500–900 zł.
Minusem wielofunkcyjnych urządzeń atramentowych jest to, że wymagają one więcej zabiegów niż w przypadku droższych, laserowych odpowiedników. Zazwyczaj mają mniejszy podajnik i małą pojemność zasobników z tuszem, a to przekłada się na częstszą wymianę kartridżów oraz konieczność dokładania papieru. Kiedy drukujemy większą ilość dokumentów duże znaczenie zaczyna mieć szybkość pracy drukarki i pojemność jej podajnika. Atutem może być jednak możliwość korzystania z tańszych, a równie dobrych i bezpiecznych dla naszego urządzenia zamienników.

Drukarki atramentowe poza małymi gabarytami i oszczędnym poborem energii mają relatywnie niższe koszty wydruków. Jakość wydruków jest natomiast porównywalna do laserowego. Cenowo drukarki laserowe również wypadają drożej. Zwłaszcza kolorowe drukarki laserowe zużywają nawet do sześciu razy więcej energii w trybie oczekiwania od atramentowych. Koszt wydruku czarno-białego jest wyższy o 2, 3 grosze od atramentówki, a w przypadku wydruków kolorowych nawet 25 groszy za stronę.

Jakie plusy ma drukarka laserowa? To przede wszystkim urządzenia doskonale dostosowane do wytężonej pracy. Są wyposażone w dużej pojemności tonery i podajniki, co z kolei w znaczący sposób zwiększa szybkość ich drukowania. Ich wielką zaletą są dłuższe okresy gwarancyjne. Bywa, że za dodatkową opłatą firmy mogą liczyć na szybki i fachowy serwis, co zapobiega przestojom spowodowanym przez awarię drukarki.

Wielkim atutem drukarek laserowych jest z całą pewnością bardzo rozbudowany sterownik. Umożliwia to pełną optymalizację wydruków pod kątem ich jakości oraz oszczędności. Dzięki temu mamy również kontrolę nad liczbą przetwarzanych dokumentów. Warto również pamiętać o tym, że w zasadzie już standardowo drukarki laserowe można podłączyć do sieci LAN. Drukarki atramentowe wyposażone są w porty USB i WLAN, jednak nie wszystkie modele oferują złącze LAN.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.