Oświetlenie w punkt!
Oświetlenie w punkt!

Oświetlenie w punkt!

Urządzenie domu czy mieszkania to nie lada wyzwanie - wie o tym każdy, kto choć raz zmierzył się z zaplanowaniem wystroju swoich czterech ścian. Warto pamiętać, że wnętrze tworzą dodatki, lecz dopełnia oświetlenie - dlatego ważne jest, aby zaplanować je już na etapie budowy i jasno określić, jakie funkcje ma pełnić w konkretnych pomieszczeniach.

3 warstwy oświetlenia we wnętrzach
Przy planowaniu przestrzeni mieszkalnych wyróżniamy 3 typy oświetlenia - oświetlenie ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Oświetlenie ogólne - jak sama nazwa wskazuje - oświetla całą przestrzeń, zastępując nam naturalne światło dzienne. Do takiego oświetlenia najczęściej wykorzystujemy lampy wiszące, żyrandole czy coraz modniejsze plafony. Oświetlenie miejscowe dopełnia oświetlenia ogólnego, pozwalając wyodrębnić w pomieszczeniu strefy.
- Najprościej wyobrazić to sobie na przykładzie salonu połączonego z kuchnią i jadalnią - mamy tu aż 3 różne strefy, które należy odpowiednio oświetlić - kuchnia i blat roboczy, stół w jadalni oraz strefa wypoczynkowa. Przy tego typu oświetleniu zastosowanie znajdują lampy umożliwiające ustawianie kierunku padania skupionego, bezpośredniego światła czy listwy LED, pozwalające swobodnie wyodrębnić określony fragment - np. w ramach podwieszanego sufitu. - mówi Magdalena Kiełkiewicz, projektantka wnętrz współpracująca z marką Activejet.
Wreszcie oświetlenie dekoracyjne, którego kluczową rolą jest wyeksponowanie konkretnych przedmiotów w naszym wnętrzu. I tu jest pole do popisu dla kreatywności - oświetlić w ten sposób możemy niemal wszystko - obraz, ozdobny plakat, wyszukaną rzeźbę czy fantazyjną roślinę.
- Planując oświetlenie dekoracyjne musimy pamiętać, że powinno ono być przede wszystkim klimatyczne. W ten sposób budujemy nastrój i podkreślamy najważniejsze motywy naszego wnętrza. Bardzo ważne jest, aby światło dekoracyjne było miękkie - w tym wypadku najlepiej postawić na ciepłą barwę światła - podpowiada Magdalena Kiełkiewicz.
Właściwa barwa
Wybierając rozwiązania oświetleniowe do domu nie wolno zapominać o wpływie światła na nastrój domowników. Jego barwa może relaksować i odprężać albo przeciwnie – mobilizować do pracy i pobudzać koncentrację.
Ciepłe światło - o wskaźniku poniżej 3300K - ma naturalnie relaksujące i odprężające właściwości. Pomieszczenia oświetlone cieplejszymi promieniami wydają się bardziej przytulne. To jednak nie koniec: ciepła barwa wpływa także na naszą potrzebę kontaktu - w pomieszczeniach oświetlonych ciepłym światłem jesteśmy bardziej skłonni do rozmowy.
Światło o zimnej barwie mieści się w przedziale 4500-6500K. Takie światło pobudza do działania i mobilizuje do pracy, ma także nieoceniony wpływ na koncentrację. Doskonale sprawdzi się w miejscach przeznaczonych do pracy.
W pomieszczeniach pełniących różne funkcje najlepiej postawić na światło o neutralnej barwie mieszczącej się w przedziale 3200-4500K. Takim miejscem jest np. strefa dzienna, która z reguły łączy salon, jadalnię i kuchnię.
Spójność - Twoja tajna broń!
Jednym z problemów najczęściej napotykanych przy doborze produktów oświetleniowych jest ich spójność. Nie chcemy przecież, aby każdy z wybranych przez nas punktów świetlnych reprezentował inny styl. Dlatego tak ważne jest, aby produkty, które tworzą oświetlenie miejscowe i dekoracyjne były wobec siebie komplementarne.
Activejet_LARA.png
Dzięki Activejet ten problem łatwo rozwiązać - wśród nowości znajdziemy listwy reflektorowe i reflektory w ramach jednej serii. Serii zaś do wyboru mamy aż 5, z czego 2 utrzymane w tonacji srebrnej (XENIA i BLANKA), 3 zaś w modnej, ponadczasowej czerni (HOLLY, LARA, TOSCANIA).
Activejet_BLANKA.png
- W praktyce chodzi o to, aby odpowiednio zestawić ze sobą listwy reflektorowe służące do oświetlenia pomieszczenia z reflektorkami, które pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Takie reflektorki świetnie sprawdzą się np. w kąciku do czytania - możemy zamontować je bezpośrednio nad fotelem i z łatwością sterować kątem padania światła podczas czytania. Reflektorki doskonale nadają się do oświetlenia lustra – można zamontować je z jego boków lub bezpośrednio nad nim. Na koniec wreszcie – reflektorki idealnie sprawdzą się jako źródło światła służące do oświetlenia konkretnego przedmiotu – figurki, obrazu czy plakatu, których walory dekoracyjne chcemy szczególnie podkreślić – podpowiada Magdalena Kiełkiewicz.
Powiązane artykuły
Garderoba – praktyczna i funkcjonalna

Garderoba jako osobna przestrzeń przeznaczona na przechowywanie ubrań jest bardzo pożądanym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu. Tradycyjne, zabudowane szafy powoli odchodzą w zapomnienie. Trudno się temu dziwić – garderoba jest o wiele bardziej praktyczna, funkcjonalna i pojemna niż największa nawet szafa.
Uniwersalna prostota oświetlenia

Jeśli lubisz minimalizm we wnętrzach, mamy coś specjalnie dla Ciebie. Proste, lekkie formy, utrzymane w czerni, bieli lub srebrze idealnie sprawdzają się między innymi w przypadku elementów oświetleniowych. Tego typu lampy wiszące, reflektory i listwy mają wiele zalet. Jedną z nich jest to, że pasują do wielu stylów, w tym skandynawskiego i industrialnego.
Wygoń nudę z domu – lampki Activejet z kolorową podstawą RGB

Moda na styl skandynawski i towarzyszące mu stonowane barwy trwa od kilku lat. W tym roku mamy jednak szansę na prawdziwą rewolucję w kolorystyce wnętrz i dodatków. Na kolor roku 2018 Instytut Pantone wybrał przecież wyrazisty i żywy Ultra Violet (18-3838)! Lato to idealny moment, by ten kolor wyeksponować. A zacząć można niebanalnie – od oświetlenia.
Taśma muzyczna LED – nowość dla miłośników najlepszego brzmienia

Oświetlenie LED już od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony klientów. Nie ma w tym niczego dziwnego – w końcu jest to rozwiązanie energooszczędne, przyjazne dla środowiska, a do tego możliwości aranżacji wnętrza z wykorzystaniem tego produktu są niemal nieograniczone. Producenci dbają o to, aby klienci zainteresowani technologią LED mieli jak największy wybór. Właśnie tak zrodził się pomysł na muzyczną taśmę LED, całkowitą nowość od marki Activejet.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.