Jak bezpieczne pozbywać się zużytych żarówek?

Jak bezpieczne pozbywać się zużytych żarówek?

Opublikowany

Ostatnio coraz więcej mówi się na temat recyklingu i świadomej segregacji śmieci. Nie każdy jednak wie, że zużyte żarówki wymagają bardzo odpowiedzialnego traktowania, aby nie stały się one zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Zużyte lampy i żarówki za darmo oddać można do sklepu lub hurtowni z oświetleniem. Obecnie do ceny zakupu artykułów elektrycznych dodaje się tak zwaną opłatę recyklingową.

Tradycyjne żarówki z żarnikiem, czyli lampy żarowe i halogenowe nie są odpadami niebezpiecznymi. W związku z tym mogą one zostać wyrzucone do śmietnika wraz z pozostałymi odpadami.

Zużyte świetlówki i żarówki energooszczędne zawierają w swoim składzie rtęć. W związku z tym są one odpadami niebezpiecznymi i wymagają prawidłowego przechowywania. W tym celu stosuje się specjalny protokół. Świetlówki zawsze należy przechowywać osobno, najlepiej w jakimś pudełku, w którym nie grozi im rozbicie. Odpowiednich miejsc do wyrzucania świetlówek najlepiej jest poszukiwać w sklepach i w innym oznaczonych punktach. Także wówczas żarówek należy pozbywać się ostrożnie, tak aby się one nie rozbiły i nie wysypał się z nich niebezpieczny proszek.

W razie wątpliwości warto pamiętać o tym, że niebezpieczne odpady zawsze są oznaczone na opakowaniu logo przekreślonego śmietnika. Z troski o środowisko naturalne nie należy mieszać ze sobą tych odpadów, ponieważ jest to olbrzymie zagrożenie dla wszystkich organizmów.Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.