Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.

Oświetlenie dzieli i łączy 

Wyjściowym założeniem przy planowaniu oświetlenia salonu połączonego z kuchnią i jadalnią jest oddzielenie tych stref. To znaczy, w kuchni powinno znaleźć się osobne oświetlenie główne i punktowe, tak samo w jadalni i salonie. Najważniejszym punktem większości takich pomieszczeń jest kącik wypoczynkowy z kanapą i fotelami. Właśnie tam warto umieścić dużą lampę sufitową, nawet jeżeli nie wypadnie ona idealnie pośrodku sufitu. Podobny model powtórzyć warto nad stołem w jadalni, wieszając ją jednak na odpowiedniej wysokości.

W salonie nie wolno zapomnieć o nastrojowych kinkietach i lampkach stojących. Przydadzą się do czytania i oglądania telewizji.

Oświetlenie kuchenne
 

Kuchnia powinna mieć własne oświetlenie punktowe, pełniące funkcję jak najbardziej praktyczną. Mowa na przykład o listwach LED oświetlających blat. Po skończonej pracy w kuchni światło to można po prostu wyłączyć i dzięki temu nie zwracać uwagi na lekki kuchenny nieład.

W przypadku aneksu kuchennego bardzo często buduje się barek, który dzieli przestrzeń. To dobre miejsce na wykorzystanie dekoracyjnego oświetlenia. Dzięki temu właśnie ten podwyższony blat stanie się punktem, który wyraźnie oddziela strefy. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie w kuchni bardziej chłodnego lub neutralnego oświetlenia i postawienie na ciepłe światło w części wypoczynkowej tego pomieszczenia.

Salon połączony z jadalnią i kuchnią najczęściej ma całkiem dużą powierzchnię łączną. To spore wyzwanie, ale także szansa na przetestowanie naprawdę ciekawych rozwiązań.
Powiązane artykuły
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.