Światło zimne

Światło zimne

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.

Światło zimne – charakterystyka 

Im skala barwowa podąża bardziej w górę, czyli im wskaźnik podawany w Kelwinach (K) jest wyższy, tym barwa światła jest chłodniejsza. Wyższy wskaźnik oznacza także światło podążające bardziej w stronę niebieskiego. Mniej Kelwinów (to znaczy poniżej około 3000) oznacza światło ciepłe. Za zimne uznaje się te powyżej 4800 – 5000. Tak naprawdę jednak podział zależy od konkretnego producenta, bo spotkać można także określenia „bardzo zimne” lub „bardzo ciepłe”.

Zimne światło sprzyja skupieniu się i koncentracji, dlatego powinno się go używać wszędzie tam, gdzie się pracuje. Z pewnością nie pozwoli ono zasnąć, działa mobilizująco i najlepiej doświetla przestrzeń.

Światło zimne – do jakiego pomieszczenia?

W łazience światło powinno być delikatnie, ale nie bardzo, chłodne. Zwłaszcza w pobliżu lustra jako oświetlenie pomocnicze służące do układania fryzury lub golenia się. Podobnie sytuacja wygląda w kuchni, która kojarzy się raczej z ciepłym, przytulnym wnętrzem. Dlatego górne, główne oświetlenie może być ciepłe. Z drugiej strony oświetlenie nad blatem sprawdza się lepiej w formie chłodnej. Dużo zależy również od wystroju całej kuchni – w bardzo nowoczesnej postawić można na zimne światło. Zimne światło sprawdzi się w miejscach przeznaczonych do pracy, takich jak warsztaty, gabinety i pracownie. Zazwyczaj wykorzystuje się je do lampek biurkowych. Taki rodzaj oświetlenia dobrze jest wykorzystać także w miejscach publicznych, poczekalniach, ciągach komunikacyjnych, na schodach.

Oświetlenie zimne uwypukla chłodne tony w pomieszczeniu i skutecznie chłonie ciepłe. Zdecydowanie nadaje wnętrzu bardziej nowoczesny wygląd i optycznie je powiększa. Jeżeli preferujesz wystrój minimalistyczny i industrialny, i w taki też sposób urządzony jest Twój dom, to właśnie chłodne oświetlenie jest najlepszym wyborem.
Powiązane artykuły
Drewno lubi metal

Wraca moda na drewno. Jest w niej umiłowanie prostoty, jest pewna nostalgia za dzieciństwem, za bezpieczeństwem i sielanką. Drewniane fotele bujane, ściany w domku, do którego podczas wakacji zabierali nas rodzice, stół, przy którym mama lepiła na święta pierogi. Napawa
Wnętrze w czerni i bieli

Czerń i biel to barwy, które tworzą niepowtarzalny kontrast i dają pomieszczeniom szczególną symbolikę. Czerń Yin oznacza chłód, odpoczynek, zastygnięcie i spokój. Biel Yang to energia, witalność i życie. Urządzając wnętrze w tych barwach warto kierować się zasadą, że są
Domowa biblioteka - 5 produktów od Activejet, które doskonale sprawdzą się do oświetlenia kącika do czytania

Wielu z nas wydaje się niemożliwym do realizacji marzeniem. Trzeba mieć przecież mnóstwo miejsca na aranżację, najlepiej osobne pomieszczenie, w którym książki będą miały nadrzędne miejsce, zaś obok masywnego regału stanie wygodny fotel z wysokim oparciem. Czy rzeczywiśc
Xenia – nowa seria wyjątkowych produktów od Activejet

Seria XENIA to kolejna spośród nowości zaproponowanych przez markę Activejet. Tym razem największą uwagę przyciąga ciekawe tworzywo, z jakiego przygotowane zostały lampy – połyskujący metal. Do wyboru są reflektory posiadające do czterech punktów świetlnych, dlatego wykorzystać je można nawet w bardzo dużych pomieszczeniach, gdzie konieczne jest zatroszczenie się o dobre warunki oświetleniowe.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.