Światło zimne

Światło zimne

Opublikowany

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.

Światło zimne – charakterystyka 

Im skala barwowa podąża bardziej w górę, czyli im wskaźnik podawany w Kelwinach (K) jest wyższy, tym barwa światła jest chłodniejsza. Wyższy wskaźnik oznacza także światło podążające bardziej w stronę niebieskiego. Mniej Kelwinów (to znaczy poniżej około 3000) oznacza światło ciepłe. Za zimne uznaje się te powyżej 4800 – 5000. Tak naprawdę jednak podział zależy od konkretnego producenta, bo spotkać można także określenia „bardzo zimne” lub „bardzo ciepłe”.

Zimne światło sprzyja skupieniu się i koncentracji, dlatego powinno się go używać wszędzie tam, gdzie się pracuje. Z pewnością nie pozwoli ono zasnąć, działa mobilizująco i najlepiej doświetla przestrzeń.

Światło zimne – do jakiego pomieszczenia?

W łazience światło powinno być delikatnie, ale nie bardzo, chłodne. Zwłaszcza w pobliżu lustra jako oświetlenie pomocnicze służące do układania fryzury lub golenia się. Podobnie sytuacja wygląda w kuchni, która kojarzy się raczej z ciepłym, przytulnym wnętrzem. Dlatego górne, główne oświetlenie może być ciepłe. Z drugiej strony oświetlenie nad blatem sprawdza się lepiej w formie chłodnej. Dużo zależy również od wystroju całej kuchni – w bardzo nowoczesnej postawić można na zimne światło. Zimne światło sprawdzi się w miejscach przeznaczonych do pracy, takich jak warsztaty, gabinety i pracownie. Zazwyczaj wykorzystuje się je do lampek biurkowych. Taki rodzaj oświetlenia dobrze jest wykorzystać także w miejscach publicznych, poczekalniach, ciągach komunikacyjnych, na schodach.

Oświetlenie zimne uwypukla chłodne tony w pomieszczeniu i skutecznie chłonie ciepłe. Zdecydowanie nadaje wnętrzu bardziej nowoczesny wygląd i optycznie je powiększa. Jeżeli preferujesz wystrój minimalistyczny i industrialny, i w taki też sposób urządzony jest Twój dom, to właśnie chłodne oświetlenie jest najlepszym wyborem.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło neutralne

temu

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.
Światło ciepłe

temu

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?
Nowości od Activejet – lampy wiszące

temu

Lubisz proste oświetlenie i stonowaną kolorystykę? W takim razie nowość od Activejet – seria lamp wiszących w stylu industrialnym, spełni Twoje oczekiwania.