Światło neutralne

Światło neutralne

Opublikowany

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.

Światło neutralne – charakterystyka 

Światło neutralne stoi na pograniczu pomiędzy ciepłym a zimnym. Określa się tym mianem światło o barwie białej, zbliżone nieco do odcienia zimnego, jednak z delikatnie ciepłą poświatą. Dlatego też nie jest ono tak surowe i męczące dla wzroku. Jest idealnym kompromisem. Przypomina bardzo światło w ciągu zwyczajnego dnia.

Czym jeszcze charakteryzuje się neutralna barwa światła? Przede wszystkim oświetla ona przestrzeń i przedmioty się w niej znajdujące w sposób jak najbardziej naturalny, nie przekłamując kolorów i faktur. Jego intensywność służy pracy, a jednocześnie daleka jest od surowości oferowanej przez barwę zimną. Neutralna kolorystyka jest również dobrym rozwiązaniem dla wzroku – nie męczy się on w trakcie codziennego wykonywania zadań.

Przyjmuje się, że barwa neutralna światła zamyka się w widełkach 4000 – 4500 Kelwinów. Takie rozwiązanie gwarantuje efekt czystości, nowoczesności.

Światło neutralne – do jakich pomieszczeń? 


W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się światło neutralne? Przede wszystkim w takich, w których oczekujesz mocnego oświetlenia. To najlepszy wybór głównej lampy w pokoju, kuchni, łazience, jadalni. Światło ciepłe i zimne lepiej jest stosować punktowo, w celu budowania odpowiedniego nastroju lub mobilizowania się do pracy. Światło neutralne jest najbardziej uniwersalne.

Oczywiście warto podkreślić, że każdy może mieć własne preferencje odnośnie do kolorystyki oświetlenia w swoim wnętrzu. Każdy też w nieco inny sposób wykorzystuje pomieszczenia w swoim domu. Dobrze jest dobrać barwę oświetlenia do wystroju domu, obecnych w nim mebli i kolorów. Da to w połączeniu spójny i zamierzony efekt.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło zimne

temu

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.
Światło ciepłe

temu

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?
Nowości od Activejet – lampy wiszące

temu

Lubisz proste oświetlenie i stonowaną kolorystykę? W takim razie nowość od Activejet – seria lamp wiszących w stylu industrialnym, spełni Twoje oczekiwania.