Światło ciepłe

Światło ciepłe

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?

Światło ciepłe – charakterystyka 

Temperatura barwowa oświetlenia wyrażana jest w Kelwinach (symbol K). Światło słoneczne we wnętrzu domu w pogodny dzień ma około 6000 K. Im wyższa jest ta wartość, tym światło jest bardziej białe i chłodne. Zazwyczaj przyjmuje się, że te wartości powinny oscylować wokół 2700 – 3000 K, aby dane światło było ciepłe. Od 4000 K zaczyna się barwa neutralna.

Światło ciepłe jest miękkie, delikatnie rozświetla wnętrze. Utrzymane jest w odcieniach żółtych i pomarańczowych. Najbardziej kojarzy się z tradycyjną żarówką, bo przed rozpoczęciem ery LED to właśnie taka kolorystyka oświetlenia była obecna w polskich domach i sporo osób jest do niej przyzwyczajonych.

Światło ciepłe – do jakich pomieszczeń? 


Ciepłe światło sprzyja relaksowi. Buduje przytulną atmosferę w domu. Dlatego dobrym pomysłem jest wykorzystanie go na przykład w sypialni albo w salonie.

Na tym jednak nie powinno się poprzestawać. Warto również zwrócić uwagę na barwy dominujące w danym pomieszczeniu. Jeżeli Twój salon ma chłodny, surowy wygląd, jest na przykład urządzony w stylu industrialnym, dobierz raczej chłodne oświetlenie. Wszystko powinno ze sobą korespondować, ponieważ dzięki temu efekt finalny będzie zgodny z założonym.

Warto również pamiętać, że w pomieszczeniu znaleźć się może nie tylko jeden rodzaj światła. W salonie, w kąciku wypoczynkowym zdecydować się możesz na kinkiet lub lampkę z ciepłym światłem – szczególnie jeśli nie są Ci obce długie, zimowe wieczory przy książce!
Powiązane artykuły
Drewno lubi metal

Wraca moda na drewno. Jest w niej umiłowanie prostoty, jest pewna nostalgia za dzieciństwem, za bezpieczeństwem i sielanką. Drewniane fotele bujane, ściany w domku, do którego podczas wakacji zabierali nas rodzice, stół, przy którym mama lepiła na święta pierogi. Napawa
Wnętrze w czerni i bieli

Czerń i biel to barwy, które tworzą niepowtarzalny kontrast i dają pomieszczeniom szczególną symbolikę. Czerń Yin oznacza chłód, odpoczynek, zastygnięcie i spokój. Biel Yang to energia, witalność i życie. Urządzając wnętrze w tych barwach warto kierować się zasadą, że są
Domowa biblioteka - 5 produktów od Activejet, które doskonale sprawdzą się do oświetlenia kącika do czytania

Wielu z nas wydaje się niemożliwym do realizacji marzeniem. Trzeba mieć przecież mnóstwo miejsca na aranżację, najlepiej osobne pomieszczenie, w którym książki będą miały nadrzędne miejsce, zaś obok masywnego regału stanie wygodny fotel z wysokim oparciem. Czy rzeczywiśc
Xenia – nowa seria wyjątkowych produktów od Activejet

Seria XENIA to kolejna spośród nowości zaproponowanych przez markę Activejet. Tym razem największą uwagę przyciąga ciekawe tworzywo, z jakiego przygotowane zostały lampy – połyskujący metal. Do wyboru są reflektory posiadające do czterech punktów świetlnych, dlatego wykorzystać je można nawet w bardzo dużych pomieszczeniach, gdzie konieczne jest zatroszczenie się o dobre warunki oświetleniowe.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.