Światło ciepłe

Światło ciepłe

Opublikowany

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?

Światło ciepłe – charakterystyka 

Temperatura barwowa oświetlenia wyrażana jest w Kelwinach (symbol K). Światło słoneczne we wnętrzu domu w pogodny dzień ma około 6000 K. Im wyższa jest ta wartość, tym światło jest bardziej białe i chłodne. Zazwyczaj przyjmuje się, że te wartości powinny oscylować wokół 2700 – 3000 K, aby dane światło było ciepłe. Od 4000 K zaczyna się barwa neutralna.

Światło ciepłe jest miękkie, delikatnie rozświetla wnętrze. Utrzymane jest w odcieniach żółtych i pomarańczowych. Najbardziej kojarzy się z tradycyjną żarówką, bo przed rozpoczęciem ery LED to właśnie taka kolorystyka oświetlenia była obecna w polskich domach i sporo osób jest do niej przyzwyczajonych.

Światło ciepłe – do jakich pomieszczeń? 


Ciepłe światło sprzyja relaksowi. Buduje przytulną atmosferę w domu. Dlatego dobrym pomysłem jest wykorzystanie go na przykład w sypialni albo w salonie.

Na tym jednak nie powinno się poprzestawać. Warto również zwrócić uwagę na barwy dominujące w danym pomieszczeniu. Jeżeli Twój salon ma chłodny, surowy wygląd, jest na przykład urządzony w stylu industrialnym, dobierz raczej chłodne oświetlenie. Wszystko powinno ze sobą korespondować, ponieważ dzięki temu efekt finalny będzie zgodny z założonym.

Warto również pamiętać, że w pomieszczeniu znaleźć się może nie tylko jeden rodzaj światła. W salonie, w kąciku wypoczynkowym zdecydować się możesz na kinkiet lub lampkę z ciepłym światłem – szczególnie jeśli nie są Ci obce długie, zimowe wieczory przy książce!

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło zimne

temu

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.
Światło neutralne

temu

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.
Nowości od Activejet – lampy wiszące

temu

Lubisz proste oświetlenie i stonowaną kolorystykę? W takim razie nowość od Activejet – seria lamp wiszących w stylu industrialnym, spełni Twoje oczekiwania.