Ergonomiczne stanowisko pracy – jak je zaprojektować?

Ergonomiczne stanowisko pracy – jak je zaprojektować?

Opublikowany

Czy stanowisko pracy wpływa na Twoją produktywność? Oczywiście, że tak! Zadbaj, aby było ergonomiczne. Podpowiemy, jak je zorganizować.

Wszystko pod ręką 

Podstawą zorganizowania dobrego stanowiska pracy jest ustawienie wszystkiego tak, aby znajdowało się pod ręką. Wydajność zdecydowanie spadnie, jeżeli co jakiś czas będziesz musiał chodzić do sąsiedniego pomieszczenia lub oddalonej szafki po narzędzia potrzebne Ci na co dzień.

Meble i sprzęty biurowe muszą być także ustawione odpowiednio względem siebie. To ważne, ponieważ nie naraża Twoich pleców i kolan na dolegliwości ortopedyczne. Podstawowe zasady mówią na przykład, że monitor powinien znajdować się w odległości około 60-70 centymetrów od twarzy pracującej przy nim osoby. Im monitor ma większą przekątną, tym dalej od twarzy powinien się znajdować. Krzesło biurowe musi zostać ustawione tak, aby pracownik mógł dotykać nogami podłogi. Dla niskich osób dostępne są specjalne podnóżki. Biurko (oraz krzesło) powinny mieć taką wysokość, aby w trakcie pisania na klawiaturze ręce tworzyły kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem.

Zazwyczaj nie zaleca się ustawiania krzesła tyłem do drzwi, ponieważ wówczas każda wchodząca nagle do pomieszczenia osoba będzie bardzo rozpraszać. Najlepiej, żeby biuro nie było klaustrofobiczne, aczkolwiek ten efekt nie zawsze łatwo jest osiągnąć. Zgodnie z Kodeksem pracy przestrzeń dla jednego pracownika powinna wynosić minimum dwa metry kwadratowe pustej podłogi.

Oświetlenie

Ustawienie biurka i sprzętów to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest właściwe oświetlenie stanowiska pracy. Wpływa ono na jakość pracy, a także na poziom odczuwanego zmęczenia. Powinno się w jak najwyższym stopniu wykorzystać światło naturalne, padające z lewej strony (w przypadku osób praworęcznych). Oświetlenie sztuczne powinno mieć natężenie nie mniejsze niż 500 luksów. Zalecane jest skorzystanie również z oświetlenia punktowego. Pod tym względem dobrym wyborem są diody LED. Emitują one niewiele ciepła i mają kolorystykę zbliżoną do naturalnej barwy światła słonecznego.

W ofercie Activejet znajdziesz kilkanaście modeli lampek biurkowych, które idealnie nadają się do biura – są nie tylko bardzo funkcjonalne, lecz również designerskie. Dzięki temu Twoja przestrzeń do pracy będzie nie tylko praktyczna, ale także klimatyczna.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło zimne

temu

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.
Światło neutralne

temu

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.
Światło ciepłe

temu

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?