Ergonomiczne stanowisko pracy – jak je zaprojektować?

Ergonomiczne stanowisko pracy – jak je zaprojektować?

Czy stanowisko pracy wpływa na Twoją produktywność? Oczywiście, że tak! Zadbaj, aby było ergonomiczne. Podpowiemy, jak je zorganizować.

Wszystko pod ręką 

Podstawą zorganizowania dobrego stanowiska pracy jest ustawienie wszystkiego tak, aby znajdowało się pod ręką. Wydajność zdecydowanie spadnie, jeżeli co jakiś czas będziesz musiał chodzić do sąsiedniego pomieszczenia lub oddalonej szafki po narzędzia potrzebne Ci na co dzień.

Meble i sprzęty biurowe muszą być także ustawione odpowiednio względem siebie. To ważne, ponieważ nie naraża Twoich pleców i kolan na dolegliwości ortopedyczne. Podstawowe zasady mówią na przykład, że monitor powinien znajdować się w odległości około 60-70 centymetrów od twarzy pracującej przy nim osoby. Im monitor ma większą przekątną, tym dalej od twarzy powinien się znajdować. Krzesło biurowe musi zostać ustawione tak, aby pracownik mógł dotykać nogami podłogi. Dla niskich osób dostępne są specjalne podnóżki. Biurko (oraz krzesło) powinny mieć taką wysokość, aby w trakcie pisania na klawiaturze ręce tworzyły kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem.

Zazwyczaj nie zaleca się ustawiania krzesła tyłem do drzwi, ponieważ wówczas każda wchodząca nagle do pomieszczenia osoba będzie bardzo rozpraszać. Najlepiej, żeby biuro nie było klaustrofobiczne, aczkolwiek ten efekt nie zawsze łatwo jest osiągnąć. Zgodnie z Kodeksem pracy przestrzeń dla jednego pracownika powinna wynosić minimum dwa metry kwadratowe pustej podłogi.

Oświetlenie

Ustawienie biurka i sprzętów to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest właściwe oświetlenie stanowiska pracy. Wpływa ono na jakość pracy, a także na poziom odczuwanego zmęczenia. Powinno się w jak najwyższym stopniu wykorzystać światło naturalne, padające z lewej strony (w przypadku osób praworęcznych). Oświetlenie sztuczne powinno mieć natężenie nie mniejsze niż 500 luksów. Zalecane jest skorzystanie również z oświetlenia punktowego. Pod tym względem dobrym wyborem są diody LED. Emitują one niewiele ciepła i mają kolorystykę zbliżoną do naturalnej barwy światła słonecznego.

W ofercie Activejet znajdziesz kilkanaście modeli lampek biurkowych, które idealnie nadają się do biura – są nie tylko bardzo funkcjonalne, lecz również designerskie. Dzięki temu Twoja przestrzeń do pracy będzie nie tylko praktyczna, ale także klimatyczna.
Powiązane artykuły
Drewno lubi metal

Wraca moda na drewno. Jest w niej umiłowanie prostoty, jest pewna nostalgia za dzieciństwem, za bezpieczeństwem i sielanką. Drewniane fotele bujane, ściany w domku, do którego podczas wakacji zabierali nas rodzice, stół, przy którym mama lepiła na święta pierogi. Napawa
Wnętrze w czerni i bieli

Czerń i biel to barwy, które tworzą niepowtarzalny kontrast i dają pomieszczeniom szczególną symbolikę. Czerń Yin oznacza chłód, odpoczynek, zastygnięcie i spokój. Biel Yang to energia, witalność i życie. Urządzając wnętrze w tych barwach warto kierować się zasadą, że są
Domowa biblioteka - 5 produktów od Activejet, które doskonale sprawdzą się do oświetlenia kącika do czytania

Wielu z nas wydaje się niemożliwym do realizacji marzeniem. Trzeba mieć przecież mnóstwo miejsca na aranżację, najlepiej osobne pomieszczenie, w którym książki będą miały nadrzędne miejsce, zaś obok masywnego regału stanie wygodny fotel z wysokim oparciem. Czy rzeczywiśc
Xenia – nowa seria wyjątkowych produktów od Activejet

Seria XENIA to kolejna spośród nowości zaproponowanych przez markę Activejet. Tym razem największą uwagę przyciąga ciekawe tworzywo, z jakiego przygotowane zostały lampy – połyskujący metal. Do wyboru są reflektory posiadające do czterech punktów świetlnych, dlatego wykorzystać je można nawet w bardzo dużych pomieszczeniach, gdzie konieczne jest zatroszczenie się o dobre warunki oświetleniowe.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.