Barwa światła a rodzaj przestrzeni

Barwa światła a rodzaj przestrzeni

Opublikowany

Światło i barwa kreują przestrzeń. Niegdyś do wyboru mieliśmy wyłącznie tradycyjne żarówki, których barwa była ciepła. Na szczęście te czasy się zmieniły i obecnie panuje o wiele większy wybór barw światła. Ciepła, neutralna, zimna i wszelkie pośrednie – na co się zdecydować w tym bogactwie? Podpowiadamy jaka barwa światła będzie najbardziej odpowiednia do konkretnego rodzaju przestrzeni.

Barwa ciepła 

Barwa ciepła tworzy przytulną, domową i intymną atmosferę. Bliżej jej do ciepłego blasku ognia. Trudno wyobrazić sobie romantyczną kolację przy intensywnym, a do tego zimnym świetle. Barwa ciepła pasuje do wszystkich przestrzeni, w których stawia się przede wszystkim na relaks. Doskonale współgra z naturalnym drewnem i ciepłymi odcieniami ziemi, a także z bielą.

Barwa zimna 

Barwa zimna mobilizuje mózg do działania, wpływając pozytywnie na koncentrację – projektanci wnętrz i architekci zachęcają do wykorzystania jej w gabinetach, pracowniach i przy biurkach. Jednocześnie chłodna barwa w odcieniach niebieskiego jest bardzo nowoczesna. Pasuje do łazienek, w których zwraca się uwagę na sterylność, a także w kuchni, zwłaszcza z modnymi frontami na wysoki połysk.

Barwa neutralna


Jak sama jej nazwa wskazuje, jest neutralna, a więc także uniwersalna. Zaleca się użycie tego typu oświetlenia tam, gdzie ma się problem z określeniem konkretnej, najlepszej barwy. W najmniejszym stopniu wpływa ona na zmianę kolorystyki oświetlanych przedmiotów, a więc także ich nie przekłamuje. Sprawdzi się jako główne oświetlenie w salonie, jadalni, kuchni, dobrze pasować będzie do wejściowego korytarza lub hallu. Neutralną barwę stosować można w pobliżu luster, dzięki temu odbicie sylwetki będzie najbardziej wiarygodne.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło zimne

temu

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.
Światło neutralne

temu

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.
Światło ciepłe

temu

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?