Barwa światła a rodzaj przestrzeni

Barwa światła a rodzaj przestrzeni

Światło i barwa kreują przestrzeń. Niegdyś do wyboru mieliśmy wyłącznie tradycyjne żarówki, których barwa była ciepła. Na szczęście te czasy się zmieniły i obecnie panuje o wiele większy wybór barw światła. Ciepła, neutralna, zimna i wszelkie pośrednie – na co się zdecydować w tym bogactwie? Podpowiadamy jaka barwa światła będzie najbardziej odpowiednia do konkretnego rodzaju przestrzeni.

Barwa ciepła 

Barwa ciepła tworzy przytulną, domową i intymną atmosferę. Bliżej jej do ciepłego blasku ognia. Trudno wyobrazić sobie romantyczną kolację przy intensywnym, a do tego zimnym świetle. Barwa ciepła pasuje do wszystkich przestrzeni, w których stawia się przede wszystkim na relaks. Doskonale współgra z naturalnym drewnem i ciepłymi odcieniami ziemi, a także z bielą.

Barwa zimna 

Barwa zimna mobilizuje mózg do działania, wpływając pozytywnie na koncentrację – projektanci wnętrz i architekci zachęcają do wykorzystania jej w gabinetach, pracowniach i przy biurkach. Jednocześnie chłodna barwa w odcieniach niebieskiego jest bardzo nowoczesna. Pasuje do łazienek, w których zwraca się uwagę na sterylność, a także w kuchni, zwłaszcza z modnymi frontami na wysoki połysk.

Barwa neutralna


Jak sama jej nazwa wskazuje, jest neutralna, a więc także uniwersalna. Zaleca się użycie tego typu oświetlenia tam, gdzie ma się problem z określeniem konkretnej, najlepszej barwy. W najmniejszym stopniu wpływa ona na zmianę kolorystyki oświetlanych przedmiotów, a więc także ich nie przekłamuje. Sprawdzi się jako główne oświetlenie w salonie, jadalni, kuchni, dobrze pasować będzie do wejściowego korytarza lub hallu. Neutralną barwę stosować można w pobliżu luster, dzięki temu odbicie sylwetki będzie najbardziej wiarygodne.
Powiązane artykuły
Drewno lubi metal

Wraca moda na drewno. Jest w niej umiłowanie prostoty, jest pewna nostalgia za dzieciństwem, za bezpieczeństwem i sielanką. Drewniane fotele bujane, ściany w domku, do którego podczas wakacji zabierali nas rodzice, stół, przy którym mama lepiła na święta pierogi. Napawa
Wnętrze w czerni i bieli

Czerń i biel to barwy, które tworzą niepowtarzalny kontrast i dają pomieszczeniom szczególną symbolikę. Czerń Yin oznacza chłód, odpoczynek, zastygnięcie i spokój. Biel Yang to energia, witalność i życie. Urządzając wnętrze w tych barwach warto kierować się zasadą, że są
Domowa biblioteka - 5 produktów od Activejet, które doskonale sprawdzą się do oświetlenia kącika do czytania

Wielu z nas wydaje się niemożliwym do realizacji marzeniem. Trzeba mieć przecież mnóstwo miejsca na aranżację, najlepiej osobne pomieszczenie, w którym książki będą miały nadrzędne miejsce, zaś obok masywnego regału stanie wygodny fotel z wysokim oparciem. Czy rzeczywiśc
Xenia – nowa seria wyjątkowych produktów od Activejet

Seria XENIA to kolejna spośród nowości zaproponowanych przez markę Activejet. Tym razem największą uwagę przyciąga ciekawe tworzywo, z jakiego przygotowane zostały lampy – połyskujący metal. Do wyboru są reflektory posiadające do czterech punktów świetlnych, dlatego wykorzystać je można nawet w bardzo dużych pomieszczeniach, gdzie konieczne jest zatroszczenie się o dobre warunki oświetleniowe.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.