3 warstwy oświetlenia w pomieszczeniach

3 warstwy oświetlenia w pomieszczeniach

Czym są warstwy oświetlenia? To sposób odpowiedniego rozmieszczenia światła w danym pomieszczeniu, które pozwala na jak najlepsze wykorzystanie całego jego potencjału. Wyróżnia się trzy warstwy światła: ogólną, akcentującą i punktową.

Warstwa ogólna 

Warstwa ogólna oświetlenia to światło zapewnione przez oprawy sufitowe, takie jak plafony, żyrandole, lampy wiszące. Zadaniem głównej lampy na przykład w salonie jest rzucanie światła na całą przestrzeń. W tym celu najlepiej jest użyć źródła światła o mocy od 1500 do 3000 lumenów (w tym wypadku wszystko uzależnione jest od dokładnej wielkości wnętrza). Zazwyczaj jedna warstwa główna nie wystarczy i dlatego instaluje się lampę na przykład nad kanapą i drugą nad stołem.

Warstwa akcentująca 

Rolą warstwy akcentującej jest - zgodnie z jej nazwą - zaakcentowanie wszystkiego, co istotne w domu. To najbardziej dekoracyjne światło, które paść powinno na dzieła sztuki, ozdobne meble, lustra, rośliny. W tym celu polecamy wykorzystanie kinkietów, a także wygodnych i nowoczesnych taśm LED, które zainstalować można na przykład w zagłębieniach ściennych. Takie światło jak najbardziej powinno być swoją charakterystyką dopasowane do konkretnego pomieszczenia.

Warstwa punktowa


Oświetlenie ogólne pomieszczenia jest niewystarczające. Zatroszczyć się trzeba także o odpowiednie doświetlenie wszystkich zakamarków. Właśnie w tym celu wykorzystuje się trzecią warstwę oświetlenia – warstwę punktową. To lampy i punkty świetlne umieszczane w konkretnym miejscu. Najczęściej są to lampki lub kinkiety do czytania, znajdujące się na biurku lub komodzie. Do warstwy punktowej zalicza się również taśmy LED umieszczone w profilach, które są powieszone ponad blatem kuchennym. Oświetlenie punktowe to również to światło, które umieszcza się w łazience lub przy toaletowym lustrze. Jego zadaniem jest jak najbardziej równomierne doświetlenie twarzy, aby można było łatwiej wykonać makijaż, ogolić się lub uczesać.
Powiązane artykuły
Drewno lubi metal

Wraca moda na drewno. Jest w niej umiłowanie prostoty, jest pewna nostalgia za dzieciństwem, za bezpieczeństwem i sielanką. Drewniane fotele bujane, ściany w domku, do którego podczas wakacji zabierali nas rodzice, stół, przy którym mama lepiła na święta pierogi. Napawa
Wnętrze w czerni i bieli

Czerń i biel to barwy, które tworzą niepowtarzalny kontrast i dają pomieszczeniom szczególną symbolikę. Czerń Yin oznacza chłód, odpoczynek, zastygnięcie i spokój. Biel Yang to energia, witalność i życie. Urządzając wnętrze w tych barwach warto kierować się zasadą, że są
Domowa biblioteka - 5 produktów od Activejet, które doskonale sprawdzą się do oświetlenia kącika do czytania

Wielu z nas wydaje się niemożliwym do realizacji marzeniem. Trzeba mieć przecież mnóstwo miejsca na aranżację, najlepiej osobne pomieszczenie, w którym książki będą miały nadrzędne miejsce, zaś obok masywnego regału stanie wygodny fotel z wysokim oparciem. Czy rzeczywiśc
Xenia – nowa seria wyjątkowych produktów od Activejet

Seria XENIA to kolejna spośród nowości zaproponowanych przez markę Activejet. Tym razem największą uwagę przyciąga ciekawe tworzywo, z jakiego przygotowane zostały lampy – połyskujący metal. Do wyboru są reflektory posiadające do czterech punktów świetlnych, dlatego wykorzystać je można nawet w bardzo dużych pomieszczeniach, gdzie konieczne jest zatroszczenie się o dobre warunki oświetleniowe.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.