3 warstwy oświetlenia w pomieszczeniach

3 warstwy oświetlenia w pomieszczeniach

Opublikowany

Czym są warstwy oświetlenia? To sposób odpowiedniego rozmieszczenia światła w danym pomieszczeniu, które pozwala na jak najlepsze wykorzystanie całego jego potencjału. Wyróżnia się trzy warstwy światła: ogólną, akcentującą i punktową.

Warstwa ogólna 

Warstwa ogólna oświetlenia to światło zapewnione przez oprawy sufitowe, takie jak plafony, żyrandole, lampy wiszące. Zadaniem głównej lampy na przykład w salonie jest rzucanie światła na całą przestrzeń. W tym celu najlepiej jest użyć źródła światła o mocy od 1500 do 3000 lumenów (w tym wypadku wszystko uzależnione jest od dokładnej wielkości wnętrza). Zazwyczaj jedna warstwa główna nie wystarczy i dlatego instaluje się lampę na przykład nad kanapą i drugą nad stołem.

Warstwa akcentująca 

Rolą warstwy akcentującej jest - zgodnie z jej nazwą - zaakcentowanie wszystkiego, co istotne w domu. To najbardziej dekoracyjne światło, które paść powinno na dzieła sztuki, ozdobne meble, lustra, rośliny. W tym celu polecamy wykorzystanie kinkietów, a także wygodnych i nowoczesnych taśm LED, które zainstalować można na przykład w zagłębieniach ściennych. Takie światło jak najbardziej powinno być swoją charakterystyką dopasowane do konkretnego pomieszczenia.

Warstwa punktowa


Oświetlenie ogólne pomieszczenia jest niewystarczające. Zatroszczyć się trzeba także o odpowiednie doświetlenie wszystkich zakamarków. Właśnie w tym celu wykorzystuje się trzecią warstwę oświetlenia – warstwę punktową. To lampy i punkty świetlne umieszczane w konkretnym miejscu. Najczęściej są to lampki lub kinkiety do czytania, znajdujące się na biurku lub komodzie. Do warstwy punktowej zalicza się również taśmy LED umieszczone w profilach, które są powieszone ponad blatem kuchennym. Oświetlenie punktowe to również to światło, które umieszcza się w łazience lub przy toaletowym lustrze. Jego zadaniem jest jak najbardziej równomierne doświetlenie twarzy, aby można było łatwiej wykonać makijaż, ogolić się lub uczesać.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło zimne

temu

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.
Światło neutralne

temu

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.
Światło ciepłe

temu

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?