Wakacje w mieście – tworzymy na balkonie oazę wypoczynku

Wakacje w mieście – tworzymy na balkonie oazę wypoczynku

Opublikowany

Kto powiedział, że na swoim prywatnym balkonie nie można zorganizować sobie oazy wypoczynku? To jak najbardziej możliwe. Wystarczy kilka zakupów, sporo dobrych pomysłów i dużo chęci.

Zacznij od sprawdzenia dokładnych wymiarów swojego balkonu – dzięki temu łatwiej będzie wszystko zaplanować. Jaki jest tani, a jednocześnie modny pomysł na meble balkonowe? To projekty wykonane z drewnianych palet. Nieraz można je otrzymać całkowicie za darmo lub kupić za grosze. Oczywiście wymagają one intensywnego kontaktu z papierem ściernym, a następnie pokrycia odpowiednim produktem (farba wodna w kolorze białym sprawdzi się świetnie), ale efekt będzie doskonały. Aby zwiększyć mobilność takiej paletowej kanapy, przykręć do jej spodu kółka, do kupienia w każdym markecie budowlanym. Na wierzch połóż piankowy materac w barwnej poszewce i kilka poduszek. W taki sam sposób skonstruować można stolik, który w zasadzie nie wymaga żadnych przeróbek.

Meble są gotowe? W takim razie czas na zwiększenie swojego poczucia intymności. W tym celu warto jest sięgnąć po zwiewny baldachim – żagiel z delikatnego materiału. Przesłoni on balkon przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, a jednocześnie doda mu wyszukanej elegancji i sporo cienia.

Balkon od razu kojarzy się z roślinami, więc ich także nie może zabraknąć w idealnej wakacyjnej oazie. Idąc za nurtem eko, wykorzystaj wszystkie pojemniki, które jeszcze mogą spełnić pożyteczną funkcję. Pamiętaj, że wiele starych doniczek, zwłaszcza kamionkowych, można przemalować albo przynajmniej dodać im praktyczne kubraczki. Metalowe osłonki z sieciówki są niedrogie, a będą się pięknie prezentowały bez względu na upływ czasu. Za doniczkę posłużyć może jakikolwiek pojemnik, który nie jest już potrzebny w domu.

Wieczorne przesiadywanie na balkonie nie miałoby swojego uroku, gdyby nie dobrze dobrane oświetlenie. Najlepiej sprawdzi się to o charakterze dekoracyjnym, dające przytłumione, nastrojowe światło. Dobrym wyborem są po prostu lampki choionkowe. Ich atutem jest ich lekkość, która pozwala na różnorodne aranżacje, łącznie z owinięciem lampek wokół poręczy balkonu lub na przykład zaczepienie ich o wysoką pergolę lub roślinę w dużej doniczce. Aby wyeksponować je finezyjnie umieść lampki w szklanym kloszu lub lampionie - będą wtedy nie tylko efektowną ozdobą, lecz również praktycznym źródłem światła, wprost stworzonym do długich letnich wieczorów na balkonie.

Udostępnij

Jak oświetlić małą garderobę – postaw na oświetlenie z czujnikiem ruchu

Garderoba, nawet najmniejsza, to marzenie wielu osób. Nie ma chyba bardziej praktycznego pomieszczenia w całym domu. Aby była ona naprawdę wygodna, warto zastosować w niej odpowiednie oświetlenie. Szczególnie warte uwagi jest oświetlenie LED z czujnikiem ruchu.