Wakacje w mieście – tworzymy na balkonie oazę wypoczynku

Wakacje w mieście – tworzymy na balkonie oazę wypoczynku

Opublikowany

Kto powiedział, że na swoim prywatnym balkonie nie można zorganizować sobie oazy wypoczynku? To jak najbardziej możliwe. Wystarczy kilka zakupów, sporo dobrych pomysłów i dużo chęci.

Zacznij od sprawdzenia dokładnych wymiarów swojego balkonu – dzięki temu łatwiej będzie wszystko zaplanować. Jaki jest tani, a jednocześnie modny pomysł na meble balkonowe? To projekty wykonane z drewnianych palet. Nieraz można je otrzymać całkowicie za darmo lub kupić za grosze. Oczywiście wymagają one intensywnego kontaktu z papierem ściernym, a następnie pokrycia odpowiednim produktem (farba wodna w kolorze białym sprawdzi się świetnie), ale efekt będzie doskonały. Aby zwiększyć mobilność takiej paletowej kanapy, przykręć do jej spodu kółka, do kupienia w każdym markecie budowlanym. Na wierzch połóż piankowy materac w barwnej poszewce i kilka poduszek. W taki sam sposób skonstruować można stolik, który w zasadzie nie wymaga żadnych przeróbek.

Meble są gotowe? W takim razie czas na zwiększenie swojego poczucia intymności. W tym celu warto jest sięgnąć po zwiewny baldachim – żagiel z delikatnego materiału. Przesłoni on balkon przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, a jednocześnie doda mu wyszukanej elegancji i sporo cienia.

Balkon od razu kojarzy się z roślinami, więc ich także nie może zabraknąć w idealnej wakacyjnej oazie. Idąc za nurtem eko, wykorzystaj wszystkie pojemniki, które jeszcze mogą spełnić pożyteczną funkcję. Pamiętaj, że wiele starych doniczek, zwłaszcza kamionkowych, można przemalować albo przynajmniej dodać im praktyczne kubraczki. Metalowe osłonki z sieciówki są niedrogie, a będą się pięknie prezentowały bez względu na upływ czasu. Za doniczkę posłużyć może jakikolwiek pojemnik, który nie jest już potrzebny w domu.

Wieczorne przesiadywanie na balkonie nie miałoby swojego uroku, gdyby nie dobrze dobrane oświetlenie. Najlepiej sprawdzi się to o charakterze dekoracyjnym, dające przytłumione, nastrojowe światło. Dobrym wyborem są po prostu lampki choionkowe. Ich atutem jest ich lekkość, która pozwala na różnorodne aranżacje, łącznie z owinięciem lampek wokół poręczy balkonu lub na przykład zaczepienie ich o wysoką pergolę lub roślinę w dużej doniczce. Aby wyeksponować je finezyjnie umieść lampki w szklanym kloszu lub lampionie - będą wtedy nie tylko efektowną ozdobą, lecz również praktycznym źródłem światła, wprost stworzonym do długich letnich wieczorów na balkonie.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło zimne

temu

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.
Światło neutralne

temu

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.
Światło ciepłe

temu

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?