RODO a niszczenie dokumentów – co musisz wiedzieć?

RODO a niszczenie dokumentów – co musisz wiedzieć?

Opublikowany

Nowe przepisy związane z wejściem w życie RODO wymuszają sporo zmian na właścicielach firm. I to nie tylko na prawdziwych gigantach, ale także posiadaczach jednoosobowych działalności gospodarczych.

Nie każdy przedsiębiorca o tym wie, ale przepisy związane z ochroną danych osobowych dotyczą także dokumentów papierowych. Przede wszystkim powinny być one przechowywane w zamykanych szafach, najlepiej pancernych. Wszystkie wydruki i zapiski, na których znajdują się jakiekolwiek dane klientów, a które nie są niezbędne do celów związanych z wykonywaniem czynności prawnych, muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane.

Nie każdy posiada w swojej firmie niszczarkę, ale zgodnie z najnowszymi przepisami jest to zakup niemalże nieodzowny. Oferta rynkowa w tym zakresie jest bardzo bogata, skąd zatem wiadomo, na jaki model należy się zdecydować?

Na użytek domowy albo dla niewielkiej firmy, której siedziba mieści się właśnie w domu, zdecydowanie wystarczy zakup tańszego modelu niszczarki. Takie w swojej ofercie ma marka Activejet. Model ASH-1201D zapewnia poziom bezpieczeństwa danych P3, który jest wystarczający zgodnie z nowymi przepisami. Pozwala ona na skuteczną utylizację dokumentów papierowych, kart oraz druków laminowanych w rozmiarze do A4.

Jeszcze tańszą propozycją jest kompaktowy model ASH-0601S, świetnie nadający się do użytku domowego, na przykład pozbywania się starych rachunków. Jego niski koszt, niewielkie wymiary i niska waga sprawiają, że taki sprzęt powinien znaleźć się w każdym domu, w którym uciążliwe jest ręczne niszczenie niepotrzebnych dokumentów na małe kawałki. Ten sprzęt pozwala również na szybkie pozbycie się papierów, kart plastikowych oraz dokumentów laminowanych.

Ze zniszczenia dokumentów powinien powstać odpowiedni protokół. To zgodne z nowymi przepisami RODO. Przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, które obowiązują już na terenie całej Unii Europejskiej w jednolitej formie, nie pominęły jak widać dokumentów papierowych. Warto wyjść im naprzeciw i jak najszybciej zaopatrzyć się w nowoczesną, wydajną niszczarkę w atrakcyjnej cenie.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Laserowa czy atramentowa – dobierz drukarkę do swoich potrzeb

temu

Producenci drukarek prześcigają się w wymyślaniu nowych propozycji, a rynek jest pełen urządzeń. Radzimy jaka drukarka najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.
Ozdabiamy pokój niemowlaka girlandami z wydrukowanych zdjęć

temu

Zamiast kupować drogie ozdoby do pokoju niemowlaka, można pokusić się o wykonanie ich samodzielnie. Dobrym pomysłem jest stworzenie girlandy z wydrukowanych zdjęć. Będzie to nie tylko atrakcyjna dekoracja, ale również sposób na zatrzymanie najpiękniejszych wspomnień na długi, długi czas. Girlandy ze zdjęciami są szczególnie atrakcyjnym pomysłem na świętowanie pierwszych urodzin maluszka.
Zadbaj o dane pracując w domu

temu

Pracujesz w domu? Przygotowując prezentację, pisząc pracę magisterską, tworząc post na bloga czy po prostu odpisując na wiadomość - istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo tworzonych danych. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, awaria prądu lub jakikolwiek inny przypadek, aby skutecznie pozbawić nas efektów pracy, której nierzadko poświęciliśmy nawet kilka godzin.
Sposoby na oszczędności w zużyciu energii

temu

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do kwestii związanych z szeroko pojętą ekologią. To bardzo ważne z uwagi na niknące niemalże w oczach zasoby naszej planety. Jednocześnie podejście ekologiczne może być także… ekonomiczne. Poznaj rady, dzięki którym sporo zaoszczędzisz na swoich rachunkach za prąd. Być może część z nich już stosujesz!