RODO a niszczenie dokumentów – co musisz wiedzieć?

RODO a niszczenie dokumentów – co musisz wiedzieć?

Opublikowany

Nowe przepisy związane z wejściem w życie RODO wymuszają sporo zmian na właścicielach firm. I to nie tylko na prawdziwych gigantach, ale także posiadaczach jednoosobowych działalności gospodarczych.

Nie każdy przedsiębiorca o tym wie, ale przepisy związane z ochroną danych osobowych dotyczą także dokumentów papierowych. Przede wszystkim powinny być one przechowywane w zamykanych szafach, najlepiej pancernych. Wszystkie wydruki i zapiski, na których znajdują się jakiekolwiek dane klientów, a które nie są niezbędne do celów związanych z wykonywaniem czynności prawnych, muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane.

Nie każdy posiada w swojej firmie niszczarkę, ale zgodnie z najnowszymi przepisami jest to zakup niemalże nieodzowny. Oferta rynkowa w tym zakresie jest bardzo bogata, skąd zatem wiadomo, na jaki model należy się zdecydować?

Na użytek domowy albo dla niewielkiej firmy, której siedziba mieści się właśnie w domu, zdecydowanie wystarczy zakup tańszego modelu niszczarki. Takie w swojej ofercie ma marka Activejet. Model ASH-1201D zapewnia poziom bezpieczeństwa danych P3, który jest wystarczający zgodnie z nowymi przepisami. Pozwala ona na skuteczną utylizację dokumentów papierowych, kart oraz druków laminowanych w rozmiarze do A4.

Jeszcze tańszą propozycją jest kompaktowy model ASH-0601S, świetnie nadający się do użytku domowego, na przykład pozbywania się starych rachunków. Jego niski koszt, niewielkie wymiary i niska waga sprawiają, że taki sprzęt powinien znaleźć się w każdym domu, w którym uciążliwe jest ręczne niszczenie niepotrzebnych dokumentów na małe kawałki. Ten sprzęt pozwala również na szybkie pozbycie się papierów, kart plastikowych oraz dokumentów laminowanych.

Ze zniszczenia dokumentów powinien powstać odpowiedni protokół. To zgodne z nowymi przepisami RODO. Przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, które obowiązują już na terenie całej Unii Europejskiej w jednolitej formie, nie pominęły jak widać dokumentów papierowych. Warto wyjść im naprzeciw i jak najszybciej zaopatrzyć się w nowoczesną, wydajną niszczarkę w atrakcyjnej cenie.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sprytne DIY – albumy na zdjęcia własnej roboty

temu

W obecnych czasach coraz mniej doceniamy wydrukowane zdjęcia. Większość osób zadowala się ich cyfrową formą zapisaną na dysku komputera lub w telefonie. Tymczasem to przeglądanie prawdziwych albumów ze zdjęciami przynosi prawdziwą satysfakcję. Przedstawiamy kilka pomysłów na samodzielne stworzenie albumu.
Jaki papier fotograficzny wybrać?

temu

Drukując fotografie w domu trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, które przy zleceniu wykonania odbitek laboratorium są załatwiane za nas. Jednym z takich aspektów jest papier. Różnią się m.in. wykończeniem, gramaturą i pokryciem. Jaki rodzaj papieru będzie najlepiej pasował do twoich zdjęć? 
Zamień własne zdjęcia w wyjątkowe, ozdobne plakaty

temu

Nawet jeżeli nie jesteś zawodowym fotografem, z pewnością w swojej kolekcji masz zdjęcia własnego autorstwa, które wyjątkowo Ci się podobają. Są efektowne, mają wartość sentymentalną lub po prostu wiążą się z nimi dobre wspomnienia. Szkoda byłoby schować je do szuflady – wykorzystaj je jako niepowtarzalną ozdobę i zrób z nich plakaty!
Sprytne DIY – ozdoby na Halloween własnej roboty

temu

Niedługo Halloween – święto duchów, upiorów i wampirów. Moda na przyjęcia halloweenowe przywędrowała do Polski zza oceanu – Polacy coraz chętniej świętują ten dzień, szczególnie zaś lubią go dzieci. Jeśli również planujesz w tym roku halloweenową zabawę – nie zapomnij o nastrojowych dekoracjach. Podpowiadamy jak wykonać je własnymi siłami w domu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.