Jak dobrać barwę światła do rodzaju pomieszczenia – łazienka

Jak dobrać barwę światła do rodzaju pomieszczenia – łazienka

Opublikowany

Barwa światła ma gigantyczny wpływ na odbiór całego pomieszczenia - właśnie dlatego poszczególne lampy LED należy wybierać w przemyślany sposób. Prezentujemy krótki przewodnik, który udowodni, że barwa światła łazienkowego może wpłynąć na jej ostateczny wygląd i pomóc w polepszeniu jego funkcjonalności.

Znaczenie światła
Łazienka, a przede wszystkim łazienkowe lustro, to miejsce, gdzie codziennie wykonujemy makijaż - chociażby z tego powodu barwa światła ma duże znaczenie. Nie może ona przekłamywać koloru skóry, dlatego wyborem najbardziej odpowiednim będzie barwa neutralna, jak najbardziej zbliżona do naturalnej kolorystyki, a dodatkowo podkreślająca czystość tego wnętrza. To ważne, bo to właśnie łazienka jest tym pomieszczeniem w domu, które najbardziej kojarzy się ze sterylnością.

Światło ciepłe
Jednocześnie wybór oświetlenia ciepłego jest dobrym wyborem do typowego salonu kąpielowego, którego głównym założeniem jest relaks. Zwykłe żarówki żarowe, które odchodzą już do lamusa, miały właśnie takie ciepłe zabarwienie, co sprawia, że wielu osobom kojarzy się ono bardzo pozytywnie. Przyzwyczajeń ciężko jest się pozbyć.
Ciepła barwa to dobry wybór dla większych łazienek, w których miejsce można podzielić na poszczególne strefy. Ciepła kolorystyka dobrze prezentuje się koło wanny. Kąpiel w takich warunkach kojarzyć się będzie z pobytem w SPA.

Barwa zimna nie jest  polecana do łazienki - sprawdzi się najlepiej w miejscach nastawionych na pracę, na przykład w biurze.

Do łazienki najlepiej jest wybrać światło o barwie neutralnej, ostatecznie ciepłej. Wszystko jest w tym przypadku uzależnione od osobistych preferencji i od tego, do czego dokładnie ma służyć łazienka. Jeżeli możliwe jest urządzenie kącika do makijażu w innym miejscu w domu, lepiej jest z tej możliwości skorzystać.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło zimne

temu

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.
Światło neutralne

temu

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.
Światło ciepłe

temu

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?