Jak dobrać barwę światła do rodzaju pomieszczenia – kuchnia

Jak dobrać barwę światła do rodzaju pomieszczenia – kuchnia

Opublikowany

Kuchnia jest miejscem pracy, ale także wypoczynku w gronie rodzinnym. Dobór praktycznego oświetlenia ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie - można dzięki niemu na przykład wyodrębnić strefy.

Światło zimne
Tam, gdzie w kuchni odbywa się praca czyli przede wszystkim nad blatem roboczym, najlepszym pomysłem jest umieszczenie oświetlenia zimnego. Daje ono poczucie sterylności, co jest korzystne w kuchni. Pamiętać należy, że chłodne światło na dłuższą metę może męczyć wzrok. Dlatego najlepiej jest wykorzystać listwę z diodami LED, które będą używane wyłącznie w momencie przygotowywania potraw.

Ciepłe światło
Kuchnia to także miejsce spożywania posiłków. W kąciku ze stołem warto zamontować światło o ciepłej barwie - dzięki niemu potrawy będą się prezentowały smakowicie, zaś sam kącik będzie przytulny. Nad stołem dobrze wyglądać będzie lampa wisząca lub kinkiet umieszczony na ścianie. Jeżeli kuchnia w domu jest w formie aneksu, dobrym pomysłem jest oddzielenie dwóch pomieszczeń przy pomocy światła właśnie. W aneksie kuchennym z powodzeniem zastosować można nieco zimniejszą barwę, bardziej roboczą albo sięgnąć po żarówki neutralne.

Warto pamiętać, że sztuczne światło mocniej niż naturalne wpływa na optykę postrzegania kolorów. W kuchni powinny być one nasycone, smakowite, zachęcające do jedzenia. Zimna barwa oświetlenia zastosowanego bezpośrednio nad blatem roboczym, ma także jeszcze jedną zaletę – motywuje do działania. Jest ona przeciwieństwem nieco rozleniwiającej barwy ciepłej. To świetne wyjście, jeżeli w domu kolację je się dość późno, trzeba ją najpierw przygotować, a każdy jest zmęczony po całym dniu pracy.


Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak oświetlić kuchnię połączoną z jadalnią?

temu

Kuchnia połączona z jadalnią to spore wyzwanie - trzeba przemyśleć dobór wszystkich mebli i dodatków, ale najważniejszą kwestią pozostaje ta dotycząca doboru odpowiedniego oświetlenia.
Kinkiety Mero - funkcjonalny i zaskakujący!

temu

Activejet Mero to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, ale także w zaciszu domowym. Jego forma podłużnej listwy w kolorze srebrnym, umożliwia tworzenie swoich własnych kompozycji. Przedstawiamy pomysły na dwie nietypowe ozdoby, do których wykonania warto skorzystać z kinkietów z serii Mero.
Monochromatyczna łazienka

temu

Lubisz prostotę? W takim razie idealnym wyborem dla ciebie będzie monochromatyczna łazienka. Jej projekt bazuje na użyciu tylko jednego koloru, najczęściej bieli, i ograniczeniu do minimum innych barw. W łazience nie zawsze da się je zupełnie wyeliminować, na skutek na przykład obecności opakowań z kosmetykami, ale można zdecydowanie je nieco ukryć.
Ręcznie robione klosze do lamp

temu

Znudziło ci się już oświetlenie w twoim domu? W sklepach nie możesz znaleźć abażurów, które idealnie spełniłyby twoje oczekiwania? W takim razie pora na coś naprawdę nietypowego – ręcznie robione klosze do lamp. Przygotowanie niektórych spośród tych pomysłów wymaga jedynie odrobiny czasu, inne wymagają nieco talentu, a jeszcze inne – także podstawowych narzędzi.