Jak dobrać barwę światła do rodzaju pomieszczenia – kuchnia

Jak dobrać barwę światła do rodzaju pomieszczenia – kuchnia

Opublikowany

Kuchnia jest miejscem pracy, ale także wypoczynku w gronie rodzinnym. Dobór praktycznego oświetlenia ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie - można dzięki niemu na przykład wyodrębnić strefy.

Światło zimne
Tam, gdzie w kuchni odbywa się praca czyli przede wszystkim nad blatem roboczym, najlepszym pomysłem jest umieszczenie oświetlenia zimnego. Daje ono poczucie sterylności, co jest korzystne w kuchni. Pamiętać należy, że chłodne światło na dłuższą metę może męczyć wzrok. Dlatego najlepiej jest wykorzystać listwę z diodami LED, które będą używane wyłącznie w momencie przygotowywania potraw.

Ciepłe światło
Kuchnia to także miejsce spożywania posiłków. W kąciku ze stołem warto zamontować światło o ciepłej barwie - dzięki niemu potrawy będą się prezentowały smakowicie, zaś sam kącik będzie przytulny. Nad stołem dobrze wyglądać będzie lampa wisząca lub kinkiet umieszczony na ścianie. Jeżeli kuchnia w domu jest w formie aneksu, dobrym pomysłem jest oddzielenie dwóch pomieszczeń przy pomocy światła właśnie. W aneksie kuchennym z powodzeniem zastosować można nieco zimniejszą barwę, bardziej roboczą albo sięgnąć po żarówki neutralne.

Warto pamiętać, że sztuczne światło mocniej niż naturalne wpływa na optykę postrzegania kolorów. W kuchni powinny być one nasycone, smakowite, zachęcające do jedzenia. Zimna barwa oświetlenia zastosowanego bezpośrednio nad blatem roboczym, ma także jeszcze jedną zaletę – motywuje do działania. Jest ona przeciwieństwem nieco rozleniwiającej barwy ciepłej. To świetne wyjście, jeżeli w domu kolację je się dość późno, trzeba ją najpierw przygotować, a każdy jest zmęczony po całym dniu pracy.


Udostępnij

Powiązane artykuły
Oświetlenie na wieczór panieński

temu

Wieczór panieński to impreza organizowana dla przyszłej panny młodej przez jej świadkową, siostrę albo przyjaciółki. Z natury ma ona mieć bardzo luźny charakter, przepełniona być dobrą zabawą. Na ten szczególny wieczór zaplanować można wiele atrakcji, na przykład wyjście do jakiegoś lokalu. Jednak taka impreza uda się także w formie domówki. Kluczem jest zadbanie o atrakcje, przygotowanie przekąsek i zakup ciekawych gadżetów pozwalających na odmienienie wnętrza.
Sława, reputacja, awans w feng shui – zadbaj o dobre oświetlenie

temu

Feng shui to wiedza starożytnych Chińczyków na temat sposobu planowania przestrzeni w celu osiągnięcia harmonii ze środowiskiem naturalnym. Świat zachodni przeniósł ją na grunt urządzania domu w taki sposób, aby mieszkańcom towarzyszyło jak najwięcej pozytywnych fluidów. Chcesz zadbać o sławę, reputację lub awans? W takim razie koniecznie dowiedz się co zrobić, aby oświetlenie i dodatki w Twoim domu im sprzyjały.
Rozwiązania oświetleniowe do pokoju niemowlaka

temu

Pojawienie się w domu niemowlaka to prawdziwa rewolucja dla całej rodziny. Mamy i ojcowie dbają o zakup bezpiecznych mebli, wygodnego wózka i edukacyjnych zabawek. To również czas na zatroszczenie się o wszelkie drobiazgi, w tym te związane z odpowiednim doświetleniem pokoju niemowlaka.
Okrągłe kształty w salonie – meble, dywany i oświetlenie

temu

Geometryczne dodatki we wnętrzach to trend, który obserwujemy od kliku lat. Warto pamiętać także o okrągłych kształtach, które są bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie w małych pomieszczeniach – łatwo je dopasować do innych elementów wystroju wnętrza.

Sypialnia w stylu glamour

Lubi wszystko, co błyszczące i miękkie. Pasują do niego dywany z długim włosiem, wielkie łóżka z tapicerowanymi zagłówkami oraz lustra. Poznajcie styl glamour!