Jak przygotować zdjęcia do druku?

Jak przygotować zdjęcia do druku?

Opublikowany

Drukowanie zdjęć w domu wcale nie jest trudne. Przy obecnym rozwoju technologii niemal każdy jest w stanie w zaciszu własnego domu dokonywać profesjonalnego wydruku zdjęć. To proste, wymaga jedynie przygotowania.

Format
Do zapisu zdjęć służą dwa najbardziej popularne formaty: JPEG oraz RAW. Osoby zajmujące się tym zawodowo, zazwyczaj decydują się na format RAW, który umożliwia wprowadzenie wielu zmian w zdjęciu bez strat dla jakości. Dla domowego użytkownika format JPEG będzie wystarczający.

Rozdzielczość i inne 
Rozdzielczość jest wartością określaną przy pomocy pikseli. Im jest ich więcej, tym zdjęcie jest lepszej jakości. Do wydruku zdjęć z wakacji wystarczy rozdzielczość na poziomie  240-300 dpi. Przygotowując zdjęcia do wydruku, należy także zadecydować o rozmiarze odbitki (rozmiar pliku musi być z nim zgodny). Jeżeli zdjęcie wymaga wyostrzenia, także należy wykorzystać tę funkcję.
Do wszelkich ingerencji w wygląd zdjęć przyda się program Photoscape. Oczywiście osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie mogą również skorzystać z Photoshopa. Kadrowanie także ma znaczenie. Sprawdź, czy chcesz mieć pełen kadr czy na przykład zachować białe ramki w celu włożenia zdjęcia do ramy na ścianie.

Kalibracja urządzeń 
 Praca nad doprowadzeniem swoich zdjęć do perfekcji może zostać zaprzepaszczona, jeżeli monitor komputera nie będzie odpowiednio skalibrowany. Wówczas efekt uzyskany po wydruku może się znacznie różnić od obrazu widzianego na monitorze. Ma to związek przede wszystkim z przekłamywaniem kolorów, ale dotyczy również prawidłowych ustawień drukarki – pomogą one w zyskaniu dobrego efektu końcowego. Takich ustawień jednak nie można definiować „na oko”, bo to organ, który nietrudno jest zmylić. Najtrudniej jest uzyskać w trakcie domowego druku nawet nie kolorowe zdjęcia, ale te czarno-białe. Aby tony szarości były wyraziste, niezbędne są trzy elementy: dobra drukarka, dobry tusz i dobry papier fotograficzny. Dzięki tym składowym uzyskać można satysfakcjonujący efekt finalny.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Tajniki fotografii produktowej

temu

Fotografia produktowa to współcześnie jedno z narzędzi marketingowych. Chodzi w niej o to, by oferowany przedmiot wyglądał na ujęciu jak najlepiej, ale oczywiście bez nierealistycznych przekształceń. Osobom początkującym zdjęcia produktowe kojarzą się jedynie z namiotami bezcieniowymi. Tymczasem mistrzowie zachęcającej prezentacji produktów, stawiają raczej na zabawę światłem w celu uzyskania większej plastyczności.
Recykling tonerów – dlaczego to ważne dla środowiska?

temu

Wraz z rozwojem konsumpcjonizmu pojawił się problem: co robić z całym mnóstwem foliowych torebek, plastikowych butelek, puszek i odpadów żywnościowych? Tylko w Polsce co roku sprzedaje się 100-200 mln tonerów do drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych i kopiarek. Niestety, do odzysku trafia maksymalnie 50-70 procent pustych kaset. Większość zużytych materiałów wciąż ląduje w śmietniku, zatruwając środowisko naturalne, a w świadomości konsumentów słowo “recykling” nie plasuje się na pierwszym miejscu. Powodem jest brak odpowiedniej komunikacji czy edukacji na temat ponownego przetwarzania materiałów z “odzysku”, ale także mała ilość punktów, do których możemy oddać zużyte materiały eksploatacyjne.
Ekologiczne biuro

temu

Współcześnie coraz więcej mówi się o ekologii, także w kontekście wprowadzania zmian w swoim codziennym życiu. Więcej osób korzysta z dobrodziejstwa recyklingu, czy na przykład decyduje się na miejskie ogrodnictwo. Czy jest zatem jakiś sposób, by tego typu rozwiązania wprowadzić również do swojego biura?
Zdjęcia, które zapamiętasz - zasady tworzenia kompozycji

temu

Jak dobrać barwę światła do rodzaju pomieszczenia – kuchnia

Kuchnia jest miejscem pracy, ale także wypoczynku w gronie rodzinnym. Dobór praktycznego oświetlenia ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie - można dzięki niemu na przykład wyodrębnić strefy.