Jak oświetlić kuchnię połączoną z jadalnią?

Jak oświetlić kuchnię połączoną z jadalnią?

Opublikowany

Kuchnia połączona z jadalnią to spore wyzwanie - trzeba przemyśleć dobór wszystkich mebli i dodatków, ale najważniejszą kwestią pozostaje ta dotycząca doboru odpowiedniego oświetlenia.

Część robocza 
Do części roboczej kuchni wybiera się zazwyczaj oświetlenie o zimnej barwie, które lepiej pasuje do charakteru wykonywanych tam czynności - w tej części kuchni bowiem pracujemy. Jak dobrze doświetlić to miejsce? Dobrym wyborem będzie oświetlenie podszafkowe, dzięki któremu nawet wieczorem, już po zmroku, można szykować dania na kolację albo na kolejny dzień. Lampa LED Activejet CAB3 sprawdzi się w tej roli znakomicie. Nie tylko doświetli całą przestrzeń odciążając wzrok, ale także będzie niezauważona z zewnątrz. Jest łatwa do utrzymania w czystości i po prostu praktyczna.

Jadalnia 
W przypadku połączenia kuchni z jadalnią  można przenieść ciężar głównego, górnego oświetlenia, na część jadalnianą. Lampa w takim miejscu powinna być prosta i łatwa w czyszczeniu, ponieważ może osadzać się na niej tłuszcz. W części jadalnianej wykorzystać możemy żarówkę o barwie neutralnej lub ciepłej. To w końcu tam spożywa się posiłki, światło powinno więc sprzyjać ich ładnemu wyglądowi.

Kuchnia połączona z jadalnią, ze względu na swoje otwarcie, przejmuje rolę dekoracyjną, ale także praktyczną - tu bowiem de facto rozgrywa się życie rodzinne. Aby to podkreślić, warto jest zadbać o światło na ścianach. Dekoracyjne kinkiety to idealny wybór dla osób, które cenią sobie przyjazny nastrój we wnętrzu. Fanom minimalizmu polecamy szczególnie kinkiet Blum, doskonale dopełniający nowoczesne wnętrza.

Jeżeli Twoja kuchnia od jadalni oddzielona jest wyspą lub barkiem możesz doświetlić je taśmami LED, dzięki czemu uzyskasz interesujący i designerski efekt odcięcia tej formy od reszty pomieszczenia.

To dobra możliwość do zbudowania oddzielnych przestrzeni również przy użyciu światła. Wystarczy nad barkiem zawiesić rząd lampek. Albo użyć taśmy LED do stworzenia linii światła. Dzięki temu przestrzenie będą od siebie wyraziście oddzielone.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło zimne

temu

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.
Światło neutralne

temu

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.
Światło ciepłe

temu

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?