Zdjęcia w plenerze - jak robić zapierające dech w piersiach zdjęcia krajobrazu?

Zdjęcia w plenerze - jak robić zapierające dech w piersiach zdjęcia krajobrazu?

Opublikowany

Piękne krajobrazy to poza portretami ulubiony motyw  zawodowców i amatorów. Nie wystarczy jednak piękna sceneria, aby zdjęcie także było wspaniałe. Oto garść porad.

Światło
Nie bez przyczyny na zdjęciach najczęściej podziwiać możemy wschody i zachody słońca. To właśnie o tych godzinach światło jest najbardziej miękkie, co skutkuje prawdziwą feerią kolorów.

Światło łączy się również z szukaniem promieni słońca i zapisywaniem ich w kadrze. Taki pojedynczy promień jest w stanie rozświetlić całość i dodać mu zupełnie innego wyrazu. Dobrym pomysłem jest także poczekanie na snującą się mgłę. Dodaje ona zdjęciu wiele romantyzmu, a do tego łagodzi obrys krajobrazu.

„To coś”
W fotografii krajobrazów, tak samo jak ma to miejsce przy każdym innym rodzaju, ważna jest kompozycja kadru. Poza samym widokiem, dobrze jest do niego wprowadzić dodatkowy element, który po prostu go dopełni. Może to być budynek, drzewo, zwierzę, postać. Podstawowym ćwiczeniem jest umiejętność znalezienia czegoś takiego i próba stworzenia zdjęcia w oparciu o ten przedmiot. Na podobnej zasadzie nie warto bać się chmur. Ich ciekawe kompozycje urozmaicają fotografię.

Tekstury i płaszczyzny
Zdjęcia krajobrazów będą o wiele bardziej ciekawe, jeżeli zbudujesz na nich głębię. Niech coś dzieje się na pierwszym planie, a coś – na kolejnych. Czasami wystarczy nieco zmienić swoją perspektywę. W ten sposób unika się pięknych, pocztówkowych zdjęć, a odkryć można coś zupełnie odmiennego. Do zmiany perspektywy przydaje się używanie statywu do robienia zdjęć. Dzięki niemu można bowiem ustawiać, w zależności od potrzeb, wysokość aparatu od poziomu ziemi. Warto także pamiętać o konieczności pokazania skali. Szczególnie, jeżeli prezentuje się jakąś monumentalną przyrodę. Człowiek, drzewo, żaglówka pozwolą poczuć wielkość.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Tajniki fotografii produktowej

temu

Fotografia produktowa to współcześnie jedno z narzędzi marketingowych. Chodzi w niej o to, by oferowany przedmiot wyglądał na ujęciu jak najlepiej, ale oczywiście bez nierealistycznych przekształceń. Osobom początkującym zdjęcia produktowe kojarzą się jedynie z namiotami bezcieniowymi. Tymczasem mistrzowie zachęcającej prezentacji produktów, stawiają raczej na zabawę światłem w celu uzyskania większej plastyczności.
Recykling tonerów – dlaczego to ważne dla środowiska?

temu

Wraz z rozwojem konsumpcjonizmu pojawił się problem: co robić z całym mnóstwem foliowych torebek, plastikowych butelek, puszek i odpadów żywnościowych? Tylko w Polsce co roku sprzedaje się 100-200 mln tonerów do drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych i kopiarek. Niestety, do odzysku trafia maksymalnie 50-70 procent pustych kaset. Większość zużytych materiałów wciąż ląduje w śmietniku, zatruwając środowisko naturalne, a w świadomości konsumentów słowo “recykling” nie plasuje się na pierwszym miejscu. Powodem jest brak odpowiedniej komunikacji czy edukacji na temat ponownego przetwarzania materiałów z “odzysku”, ale także mała ilość punktów, do których możemy oddać zużyte materiały eksploatacyjne.
Ekologiczne biuro

temu

Współcześnie coraz więcej mówi się o ekologii, także w kontekście wprowadzania zmian w swoim codziennym życiu. Więcej osób korzysta z dobrodziejstwa recyklingu, czy na przykład decyduje się na miejskie ogrodnictwo. Czy jest zatem jakiś sposób, by tego typu rozwiązania wprowadzić również do swojego biura?
Zdjęcia, które zapamiętasz - zasady tworzenia kompozycji

temu

Kinkiety Mero - funkcjonalny i zaskakujący!

Activejet Mero to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, ale także w zaciszu domowym. Jego forma podłużnej listwy w kolorze srebrnym, umożliwia tworzenie swoich własnych kompozycji. Przedstawiamy pomysły na dwie nietypowe ozdoby, do których wykonania warto skorzystać z kinkietów z serii Mero.