Zdjęcia w plenerze - jak robić zapierające dech w piersiach zdjęcia krajobrazu?

Zdjęcia w plenerze - jak robić zapierające dech w piersiach zdjęcia krajobrazu?

Opublikowany

Piękne krajobrazy to poza portretami ulubiony motyw  zawodowców i amatorów. Nie wystarczy jednak piękna sceneria, aby zdjęcie także było wspaniałe. Oto garść porad.

Światło
Nie bez przyczyny na zdjęciach najczęściej podziwiać możemy wschody i zachody słońca. To właśnie o tych godzinach światło jest najbardziej miękkie, co skutkuje prawdziwą feerią kolorów.

Światło łączy się również z szukaniem promieni słońca i zapisywaniem ich w kadrze. Taki pojedynczy promień jest w stanie rozświetlić całość i dodać mu zupełnie innego wyrazu. Dobrym pomysłem jest także poczekanie na snującą się mgłę. Dodaje ona zdjęciu wiele romantyzmu, a do tego łagodzi obrys krajobrazu.

„To coś”
W fotografii krajobrazów, tak samo jak ma to miejsce przy każdym innym rodzaju, ważna jest kompozycja kadru. Poza samym widokiem, dobrze jest do niego wprowadzić dodatkowy element, który po prostu go dopełni. Może to być budynek, drzewo, zwierzę, postać. Podstawowym ćwiczeniem jest umiejętność znalezienia czegoś takiego i próba stworzenia zdjęcia w oparciu o ten przedmiot. Na podobnej zasadzie nie warto bać się chmur. Ich ciekawe kompozycje urozmaicają fotografię.

Tekstury i płaszczyzny
Zdjęcia krajobrazów będą o wiele bardziej ciekawe, jeżeli zbudujesz na nich głębię. Niech coś dzieje się na pierwszym planie, a coś – na kolejnych. Czasami wystarczy nieco zmienić swoją perspektywę. W ten sposób unika się pięknych, pocztówkowych zdjęć, a odkryć można coś zupełnie odmiennego. Do zmiany perspektywy przydaje się używanie statywu do robienia zdjęć. Dzięki niemu można bowiem ustawiać, w zależności od potrzeb, wysokość aparatu od poziomu ziemi. Warto także pamiętać o konieczności pokazania skali. Szczególnie, jeżeli prezentuje się jakąś monumentalną przyrodę. Człowiek, drzewo, żaglówka pozwolą poczuć wielkość.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Laserowa czy atramentowa – dobierz drukarkę do swoich potrzeb

temu

Producenci drukarek prześcigają się w wymyślaniu nowych propozycji, a rynek jest pełen urządzeń. Radzimy jaka drukarka najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.
Ozdabiamy pokój niemowlaka girlandami z wydrukowanych zdjęć

temu

Zamiast kupować drogie ozdoby do pokoju niemowlaka, można pokusić się o wykonanie ich samodzielnie. Dobrym pomysłem jest stworzenie girlandy z wydrukowanych zdjęć. Będzie to nie tylko atrakcyjna dekoracja, ale również sposób na zatrzymanie najpiękniejszych wspomnień na długi, długi czas. Girlandy ze zdjęciami są szczególnie atrakcyjnym pomysłem na świętowanie pierwszych urodzin maluszka.
Zadbaj o dane pracując w domu

temu

Pracujesz w domu? Przygotowując prezentację, pisząc pracę magisterską, tworząc post na bloga czy po prostu odpisując na wiadomość - istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo tworzonych danych. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, awaria prądu lub jakikolwiek inny przypadek, aby skutecznie pozbawić nas efektów pracy, której nierzadko poświęciliśmy nawet kilka godzin.
Sposoby na oszczędności w zużyciu energii

temu

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do kwestii związanych z szeroko pojętą ekologią. To bardzo ważne z uwagi na niknące niemalże w oczach zasoby naszej planety. Jednocześnie podejście ekologiczne może być także… ekonomiczne. Poznaj rady, dzięki którym sporo zaoszczędzisz na swoich rachunkach za prąd. Być może część z nich już stosujesz!

Kinkiety Mero - funkcjonalny i zaskakujący!

Activejet Mero to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, ale także w zaciszu domowym. Jego forma podłużnej listwy w kolorze srebrnym, umożliwia tworzenie swoich własnych kompozycji. Przedstawiamy pomysły na dwie nietypowe ozdoby, do których wykonania warto skorzystać z kinkietów z serii Mero.