Zdjęcia w plenerze - jak robić zapierające dech w piersiach zdjęcia krajobrazu?

Zdjęcia w plenerze - jak robić zapierające dech w piersiach zdjęcia krajobrazu?

Opublikowany

Piękne krajobrazy to poza portretami ulubiony motyw  zawodowców i amatorów. Nie wystarczy jednak piękna sceneria, aby zdjęcie także było wspaniałe. Oto garść porad.

Światło
Nie bez przyczyny na zdjęciach najczęściej podziwiać możemy wschody i zachody słońca. To właśnie o tych godzinach światło jest najbardziej miękkie, co skutkuje prawdziwą feerią kolorów.

Światło łączy się również z szukaniem promieni słońca i zapisywaniem ich w kadrze. Taki pojedynczy promień jest w stanie rozświetlić całość i dodać mu zupełnie innego wyrazu. Dobrym pomysłem jest także poczekanie na snującą się mgłę. Dodaje ona zdjęciu wiele romantyzmu, a do tego łagodzi obrys krajobrazu.

„To coś”
W fotografii krajobrazów, tak samo jak ma to miejsce przy każdym innym rodzaju, ważna jest kompozycja kadru. Poza samym widokiem, dobrze jest do niego wprowadzić dodatkowy element, który po prostu go dopełni. Może to być budynek, drzewo, zwierzę, postać. Podstawowym ćwiczeniem jest umiejętność znalezienia czegoś takiego i próba stworzenia zdjęcia w oparciu o ten przedmiot. Na podobnej zasadzie nie warto bać się chmur. Ich ciekawe kompozycje urozmaicają fotografię.

Tekstury i płaszczyzny
Zdjęcia krajobrazów będą o wiele bardziej ciekawe, jeżeli zbudujesz na nich głębię. Niech coś dzieje się na pierwszym planie, a coś – na kolejnych. Czasami wystarczy nieco zmienić swoją perspektywę. W ten sposób unika się pięknych, pocztówkowych zdjęć, a odkryć można coś zupełnie odmiennego. Do zmiany perspektywy przydaje się używanie statywu do robienia zdjęć. Dzięki niemu można bowiem ustawiać, w zależności od potrzeb, wysokość aparatu od poziomu ziemi. Warto także pamiętać o konieczności pokazania skali. Szczególnie, jeżeli prezentuje się jakąś monumentalną przyrodę. Człowiek, drzewo, żaglówka pozwolą poczuć wielkość.

Udostępnij