Zdjęcia w plenerze - jak robić zapierające dech w piersiach zdjęcia krajobrazu?

Zdjęcia w plenerze - jak robić zapierające dech w piersiach zdjęcia krajobrazu?

Piękne krajobrazy to poza portretami ulubiony motyw  zawodowców i amatorów. Nie wystarczy jednak piękna sceneria, aby zdjęcie także było wspaniałe. Oto garść porad.

Światło
Nie bez przyczyny na zdjęciach najczęściej podziwiać możemy wschody i zachody słońca. To właśnie o tych godzinach światło jest najbardziej miękkie, co skutkuje prawdziwą feerią kolorów.

Światło łączy się również z szukaniem promieni słońca i zapisywaniem ich w kadrze. Taki pojedynczy promień jest w stanie rozświetlić całość i dodać mu zupełnie innego wyrazu. Dobrym pomysłem jest także poczekanie na snującą się mgłę. Dodaje ona zdjęciu wiele romantyzmu, a do tego łagodzi obrys krajobrazu.

„To coś”
W fotografii krajobrazów, tak samo jak ma to miejsce przy każdym innym rodzaju, ważna jest kompozycja kadru. Poza samym widokiem, dobrze jest do niego wprowadzić dodatkowy element, który po prostu go dopełni. Może to być budynek, drzewo, zwierzę, postać. Podstawowym ćwiczeniem jest umiejętność znalezienia czegoś takiego i próba stworzenia zdjęcia w oparciu o ten przedmiot. Na podobnej zasadzie nie warto bać się chmur. Ich ciekawe kompozycje urozmaicają fotografię.

Tekstury i płaszczyzny
Zdjęcia krajobrazów będą o wiele bardziej ciekawe, jeżeli zbudujesz na nich głębię. Niech coś dzieje się na pierwszym planie, a coś – na kolejnych. Czasami wystarczy nieco zmienić swoją perspektywę. W ten sposób unika się pięknych, pocztówkowych zdjęć, a odkryć można coś zupełnie odmiennego. Do zmiany perspektywy przydaje się używanie statywu do robienia zdjęć. Dzięki niemu można bowiem ustawiać, w zależności od potrzeb, wysokość aparatu od poziomu ziemi. Warto także pamiętać o konieczności pokazania skali. Szczególnie, jeżeli prezentuje się jakąś monumentalną przyrodę. Człowiek, drzewo, żaglówka pozwolą poczuć wielkość.
Powiązane artykuły
Kalendarz na 2019 na bazie własnych zdjęć

Sezon na kalendarze w pełni. Na księgarnianych półkach czekają na nas konie, krajobrazy, małe kotki i złote sentencje filozoficzne. Każdej jesieni to samo – zmienia się jedynie ostatnia cyfra w dacie. A może więc by tak stworzyć własny? Taki, na który będziemy patrzeć z
Archiwizacja fotografii – przechowywanie zdjęć tak, by nie zginęły

Nowoczesne technologie, choć pozwalają ze zdjęciami robić cuda, rozleniwiły współczesnego człowieka. Nie drukujemy ich, bo przecież zawsze mamy do nich dostęp – na komórce, laptopie, czy w chmurze. Dopiero, gdy stracimy swoje pliki, zaczynamy z rozrzewnieniem wspominać r
Tajniki fotografii krajobrazowej – jak zrobić zdjęcia, które doskonale sprawdzą się jako plakaty?

Pierwsza lekcja fotografii, jaką otrzymamy od mistrzów fachu, ograniczy się do dwóch magicznych słów: kadr i linie wiodące. To one decydują o tym, w jaki sposób widz będzie patrzył na zdjęcie. Nadają głębię i wywołują uczucia związane z fotografią. Są podstawą, bez które
Sprytne DIY – albumy na zdjęcia własnej roboty

W obecnych czasach coraz mniej doceniamy wydrukowane zdjęcia. Większość osób zadowala się ich cyfrową formą zapisaną na dysku komputera lub w telefonie. Tymczasem to przeglądanie prawdziwych albumów ze zdjęciami przynosi prawdziwą satysfakcję. Przedstawiamy kilka pomysłów na samodzielne stworzenie albumu.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.