Ręcznie robione klosze do lamp

Ręcznie robione klosze do lamp

Opublikowany

Znudziło ci się już oświetlenie w twoim domu? W sklepach nie możesz znaleźć abażurów, które idealnie spełniłyby twoje oczekiwania? W takim razie pora na coś naprawdę nietypowego – ręcznie robione klosze do lamp. Przygotowanie niektórych spośród tych pomysłów wymaga jedynie odrobiny czasu, inne wymagają nieco talentu, a jeszcze inne – także podstawowych narzędzi.

Najprostszym pomysłem na przygotowanie samodzielnego klosza lampy, idealnego do pokoju dziecięcego lub romantycznej sypialni, wymaga wykorzystania zwykłego abażuru wykonanego z papieru. Na jego powierzchni można narysować farbami dowolne motywy (na przykład bajkowe), nakleić kolorową wycinankę lub podczepić do niego kolorowe kwiaty i pompony. Wykonać je można z delikatnej bibułki albo z tiulu i przykleić lub podczepić przy pomocy cieniutkich żyłek. Wykorzystaj w takiej lampie żarówkę LED, dzięki czemu nie będzie się ona nagrzewała i pozostanie trwała na dłużej.

Lubisz robić na drutach albo chociaż masz podstawowe umiejętności w tym kierunku? Może w takim razie ożywisz swoją lampę stojącą nowym abażurem, a raczej sweterkiem na abażur? To idealny pomysł na zimową dekorację do domu. Wystarczy włóczka w wybranym kolorze i kilka godzin oglądania seriali, aby stworzyć takie cudo. A do tego możesz je zmieniać i dekorować w zależności od okoliczności! Lampa z pewnością przyciągnie spojrzenia.

Jeżeli masz odrobinę talentu majsterkowicza albo po prostu znasz kogoś takiego, stwórz ręcznie robiony klosz do lampy ze… słoików. A w zasadzie z jakichkolwiek naczyń wykonanych ze szkła, na przykład dzbanka. Taki projekt może mieć naprawdę wiele wersji. Lampy mogą być zawieszone pojedynczo przy pomocy zwisu i haczyków lub na przykład metalowych łańcuchów. Możesz także wykorzystać drewnianą deskę z wywierconymi w niej otworami odpowiedniej wielkości, aby zmieścił się w nich kabel z żarówką, do której przykleisz przy pomocy kleju na gorąco słoiki denkiem do dołu albo do góry. Spróbuj poeksperymentować, bo materiału ze szkła ci nie zabraknie. Taka lampa daje przytłumione, ciekawe światło, pasuje do wnętrz industrialnych, ale także skandynawskich. Szklana lampa nie nagrzeje się dzięki wykorzystaniu żarówki z diodami LED.


Udostępnij

Wnętrze w stylu minimalistycznym

Minimalistyczne przestrzenie są proste i stronią od wszelkiej przesady. Mało w nich miejsca na dekoracje, prym wiodą zdecydowanie przedmioty o znaczeniu użytkowym. Minimalizm lubi jasne barwy i czyste linie, dzięki którym wnętrze wydaje się być bardzo schludne, a czasami nawet przesadnie sterylne. Oświetlenie wnętrza w stylu minimalistycznym ma olbrzymie znaczenie i trzeba to zrobić z wyczuciem.