Proste sposoby na powiększenie pomieszczenia światłem

Proste sposoby na powiększenie pomieszczenia światłem

Opublikowany

Powszechnie znany jest fakt, że jasna kolorystyka ścian optycznie powiększa przestrzeń, z kolei ciemna sprawia, że wnętrze wydaje się mniejsze. Podobne działanie może mieć także światło, więc warto poznać wszelkie sztuczki.

Zasada jest podobna, jak w przypadku doboru kolorystyki ścian. Jasne, mocne światło doskonale powiększa przestrzeń. Z kolei przytłumione, punktowe oświetlenie buduje kameralność i intymność wnętrza, ale jednocześnie delikatnie pomniejsza je optycznie, tworząc cienie i półcienie. Najskuteczniejsze jest więc dobre zestawienie światła sztucznego i naturalnego.

W przypadku małych wnętrz zbawieniem są duże okna. Nawet najmniejsze tafle szkła powinny być jak najbardziej odsłonięte. Najlepiej sprawdzą się lekkie, półprzezroczyste tiule, zamiast ciężkich kotar. Rolę okna poniekąd mogą pełnić także lustra, a więc z pewnością warto powiesić je na ścianach.

Jako oświetlenie sztuczne, najlepszym rozwiązaniem będą jasne, wysmukłe lampy stojące. Szklane abażury także są dobrym wyjściem – przepuszczają więcej światła. Jako oświetlenie sufitowe najlepiej jest zastosować żyrandol, który ma światło skierowane pionowo na sufit. Dzięki temu będzie się on wydawał wyższy.

W przypadku niewielkich pomieszczeń dobrze jest także postawić na kinkiety. Activejet ma w swojej ofercie kilka w jasnych kolorach, doskonale pasujących do nowoczesnej, ale także skandynawskiej stylistyki. Kinkiety AJE-Pini w wersji z jedną, dwoma lub trzema punktami świetlnymi, zapewniają przyjazne dla oka, energooszczędne oświetlenie LED, które jednocześnie jest skierowane do góry. Dzięki temu mogą one służyć do podświetlenia obrazów lub luster, ale także znakomicie podnoszą optycznie sufit do góry. Daje to dobry efekt końcowy.

Delikatność i jasność – takie powinny być lampy pasujące do małych wnętrz. Dobrym pomysłem jest skupienie oświetlenia w narożnikach oraz wszystkich załamaniach pomieszczenia – dzięki temu znikną pomniejszające przestrzeń półcienie. Jasne wnętrze to większe, przynajmniej optycznie, wnętrze, dlatego nie należy z tego rezygnować, jeżeli ma się do dyspozycji na przykład niewielki pokój lub łazienkę.
Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak dobrać barwę światła do rodzaju pomieszczenia – kuchnia

temu

Kuchnia jest miejscem pracy, ale także wypoczynku w gronie rodzinnym. Dobór praktycznego oświetlenia ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie - można dzięki niemu na przykład wyodrębnić strefy.
Jak oświetlić kuchnię połączoną z jadalnią?

temu

Kuchnia połączona z jadalnią to spore wyzwanie - trzeba przemyśleć dobór wszystkich mebli i dodatków, ale najważniejszą kwestią pozostaje ta dotycząca doboru odpowiedniego oświetlenia.
Kinkiety Mero - funkcjonalny i zaskakujący!

temu

Activejet Mero to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, ale także w zaciszu domowym. Jego forma podłużnej listwy w kolorze srebrnym, umożliwia tworzenie swoich własnych kompozycji. Przedstawiamy pomysły na dwie nietypowe ozdoby, do których wykonania warto skorzystać z kinkietów z serii Mero.
Monochromatyczna łazienka

temu

Lubisz prostotę? W takim razie idealnym wyborem dla ciebie będzie monochromatyczna łazienka. Jej projekt bazuje na użyciu tylko jednego koloru, najczęściej bieli, i ograniczeniu do minimum innych barw. W łazience nie zawsze da się je zupełnie wyeliminować, na skutek na przykład obecności opakowań z kosmetykami, ale można zdecydowanie je nieco ukryć.

Ręcznie robione klosze do lamp

Znudziło ci się już oświetlenie w twoim domu? W sklepach nie możesz znaleźć abażurów, które idealnie spełniłyby twoje oczekiwania? W takim razie pora na coś naprawdę nietypowego – ręcznie robione klosze do lamp. Przygotowanie niektórych spośród tych pomysłów wymaga jedynie odrobiny czasu, inne wymagają nieco talentu, a jeszcze inne – także podstawowych narzędzi.