Proste sposoby na powiększenie pomieszczenia światłem

Proste sposoby na powiększenie pomieszczenia światłem

Opublikowany

Powszechnie znany jest fakt, że jasna kolorystyka ścian optycznie powiększa przestrzeń, z kolei ciemna sprawia, że wnętrze wydaje się mniejsze. Podobne działanie może mieć także światło, więc warto poznać wszelkie sztuczki.

Zasada jest podobna, jak w przypadku doboru kolorystyki ścian. Jasne, mocne światło doskonale powiększa przestrzeń. Z kolei przytłumione, punktowe oświetlenie buduje kameralność i intymność wnętrza, ale jednocześnie delikatnie pomniejsza je optycznie, tworząc cienie i półcienie. Najskuteczniejsze jest więc dobre zestawienie światła sztucznego i naturalnego.

W przypadku małych wnętrz zbawieniem są duże okna. Nawet najmniejsze tafle szkła powinny być jak najbardziej odsłonięte. Najlepiej sprawdzą się lekkie, półprzezroczyste tiule, zamiast ciężkich kotar. Rolę okna poniekąd mogą pełnić także lustra, a więc z pewnością warto powiesić je na ścianach.

Jako oświetlenie sztuczne, najlepszym rozwiązaniem będą jasne, wysmukłe lampy stojące. Szklane abażury także są dobrym wyjściem – przepuszczają więcej światła. Jako oświetlenie sufitowe najlepiej jest zastosować żyrandol, który ma światło skierowane pionowo na sufit. Dzięki temu będzie się on wydawał wyższy.

W przypadku niewielkich pomieszczeń dobrze jest także postawić na kinkiety. Activejet ma w swojej ofercie kilka w jasnych kolorach, doskonale pasujących do nowoczesnej, ale także skandynawskiej stylistyki. Kinkiety AJE-Pini w wersji z jedną, dwoma lub trzema punktami świetlnymi, zapewniają przyjazne dla oka, energooszczędne oświetlenie LED, które jednocześnie jest skierowane do góry. Dzięki temu mogą one służyć do podświetlenia obrazów lub luster, ale także znakomicie podnoszą optycznie sufit do góry. Daje to dobry efekt końcowy.

Delikatność i jasność – takie powinny być lampy pasujące do małych wnętrz. Dobrym pomysłem jest skupienie oświetlenia w narożnikach oraz wszystkich załamaniach pomieszczenia – dzięki temu znikną pomniejszające przestrzeń półcienie. Jasne wnętrze to większe, przynajmniej optycznie, wnętrze, dlatego nie należy z tego rezygnować, jeżeli ma się do dyspozycji na przykład niewielki pokój lub łazienkę.
Udostępnij

Powiązane artykuły
Sprytne rozwiązania oświetleniowe do kuchni

temu

Kuchnia z pewnością należy do tych miejsc w domu, w których spędza się wyjątkowo dużo czasu. Z troską o jak największą wygodę tych chwil, a także bezpieczeństwo domowników, Activejet stworzył oświetlenie LED na zawias.
Jak oświetlić altanę w sezonie spotkań na dworze?

temu

Wiosna i lato to ten czas w roku, który sprzyja spotykaniom na świeżym powietrzu. Własny ogródek stanowi idealne miejsce do urządzenia grilla i wszelkiego rodzaju przyjęć dla bliskich. Tego typu okazje mają to do siebie, że lubią się przedłużać do wieczora, a nawet nocy. W takim przypadku, aby dobra zabawa mogła trwać jak najdłużej, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie ogrodu, altany czy werandy.
Oświetlenie na wieczór panieński

temu

Wieczór panieński to impreza organizowana dla przyszłej panny młodej przez jej świadkową, siostrę albo przyjaciółki. Z natury ma ona mieć bardzo luźny charakter, przepełniona być dobrą zabawą. Na ten szczególny wieczór zaplanować można wiele atrakcji, na przykład wyjście do jakiegoś lokalu. Jednak taka impreza uda się także w formie domówki. Kluczem jest zadbanie o atrakcje, przygotowanie przekąsek i zakup ciekawych gadżetów pozwalających na odmienienie wnętrza.
Sława, reputacja, awans w feng shui – zadbaj o dobre oświetlenie

temu

Feng shui to wiedza starożytnych Chińczyków na temat sposobu planowania przestrzeni w celu osiągnięcia harmonii ze środowiskiem naturalnym. Świat zachodni przeniósł ją na grunt urządzania domu w taki sposób, aby mieszkańcom towarzyszyło jak najwięcej pozytywnych fluidów. Chcesz zadbać o sławę, reputację lub awans? W takim razie koniecznie dowiedz się co zrobić, aby oświetlenie i dodatki w Twoim domu im sprzyjały.

Ręcznie robione klosze do lamp

Znudziło ci się już oświetlenie w twoim domu? W sklepach nie możesz znaleźć abażurów, które idealnie spełniłyby twoje oczekiwania? W takim razie pora na coś naprawdę nietypowego – ręcznie robione klosze do lamp. Przygotowanie niektórych spośród tych pomysłów wymaga jedynie odrobiny czasu, inne wymagają nieco talentu, a jeszcze inne – także podstawowych narzędzi.