Proste sposoby na powiększenie pomieszczenia światłem

Proste sposoby na powiększenie pomieszczenia światłem

Opublikowany

Powszechnie znany jest fakt, że jasna kolorystyka ścian optycznie powiększa przestrzeń, z kolei ciemna sprawia, że wnętrze wydaje się mniejsze. Podobne działanie może mieć także światło, więc warto poznać wszelkie sztuczki.

Zasada jest podobna, jak w przypadku doboru kolorystyki ścian. Jasne, mocne światło doskonale powiększa przestrzeń. Z kolei przytłumione, punktowe oświetlenie buduje kameralność i intymność wnętrza, ale jednocześnie delikatnie pomniejsza je optycznie, tworząc cienie i półcienie. Najskuteczniejsze jest więc dobre zestawienie światła sztucznego i naturalnego.

W przypadku małych wnętrz zbawieniem są duże okna. Nawet najmniejsze tafle szkła powinny być jak najbardziej odsłonięte. Najlepiej sprawdzą się lekkie, półprzezroczyste tiule, zamiast ciężkich kotar. Rolę okna poniekąd mogą pełnić także lustra, a więc z pewnością warto powiesić je na ścianach.

Jako oświetlenie sztuczne, najlepszym rozwiązaniem będą jasne, wysmukłe lampy stojące. Szklane abażury także są dobrym wyjściem – przepuszczają więcej światła. Jako oświetlenie sufitowe najlepiej jest zastosować żyrandol, który ma światło skierowane pionowo na sufit. Dzięki temu będzie się on wydawał wyższy.

W przypadku niewielkich pomieszczeń dobrze jest także postawić na kinkiety. Activejet ma w swojej ofercie kilka w jasnych kolorach, doskonale pasujących do nowoczesnej, ale także skandynawskiej stylistyki. Kinkiety AJE-Pini w wersji z jedną, dwoma lub trzema punktami świetlnymi, zapewniają przyjazne dla oka, energooszczędne oświetlenie LED, które jednocześnie jest skierowane do góry. Dzięki temu mogą one służyć do podświetlenia obrazów lub luster, ale także znakomicie podnoszą optycznie sufit do góry. Daje to dobry efekt końcowy.

Delikatność i jasność – takie powinny być lampy pasujące do małych wnętrz. Dobrym pomysłem jest skupienie oświetlenia w narożnikach oraz wszystkich załamaniach pomieszczenia – dzięki temu znikną pomniejszające przestrzeń półcienie. Jasne wnętrze to większe, przynajmniej optycznie, wnętrze, dlatego nie należy z tego rezygnować, jeżeli ma się do dyspozycji na przykład niewielki pokój lub łazienkę.
Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.