Najważniejsze zasady oświetlania garderoby

Najważniejsze zasady oświetlania garderoby

Opublikowany

Nie każdy z nas jest szczęśliwym posiadaczem garderoby, jeśli jednak już znaleźliśmy się w tym zaszczytnym gronie pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu tej przestrzeni. Dzięki temu nawet małe pomieszczenie wyda się mniej klaustrofobiczne, a ubrania i dodatki będą lepiej widoczne. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

W garderobie warto zatroszczyć się o jedno światło górne, na przykład w formie plafonu oraz o dodatkowe światło punktowe, dzięki któremu łatwiej będzie znaleźć konkretne przedmioty w jej zakamarkach. W garderobie zazwyczaj nie ma okna, dlatego sztuczne oświetlenie będzie używane niezależnie od pory dnia. Wykorzystanie diod LED w tym przypadku jest idealnym pomysłem. W końcu dzięki niemu zyska się mocne, ale przy tym energooszczędne oświetlenie.

Dobrym pomysłem, które zalecamy do wykorzystania w każdej garderobie, ale także na przykład spiżarni, jest użycie lampy podszafkowej. Model AJE-CAB1 ma neutralną barwę, która nie zmieni widzianych kolorów ubrań, a dodatkowo jest łatwa do montażu. W ten sposób z powodzeniem można podświetlić każdą półkę.

Innym pomysłem jest skorzystanie z wygodnej, lekkiej, łatwej do montażu i elastycznej taśmy LED. Tutaj także do wyboru jest kilka modeli, różniących się na przykład swoją długością. Produkt AJE-180L3528WCI dostępny jest w komplecie z zasilaczem, nie trzeba więc dokupować niczego dodatkowego. Oprócz tego długość trzech metrów jest odpowiednia do wykorzystania w niewielkiej garderobie.

Codzienne dopasowanie garderoby, zwłaszcza w przypadku płci pięknej, nie jest sprawą prostą i często powoduje frustracje. Żeby sobie w tym chociaż trochę pomóc, dobrym pomysłem jest stworzenie jasnej, dobrze doświetlonej garderoby. Dzięki temu dość prostemu zabiegowi, spędzisz w jej wnętrzu zdecydowanie mniej czasu. Poszczególne rozwiązania trzeba oczywiście dopasować do wielkości wnętrza. Niektóre są na tyle małe, że sprawdzą się wyłącznie taśmy LED, a w przypadku niektórych zostaje jeszcze wiele miejsca na ścianie, aby powiesić na przykład kinkiet.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Salon połączony z kuchnią i jadalnią – jak go właściwie oświetlić?

temu

Multifunkcyjny salon połączony z aneksem kuchennym to codzienność wielu osób. Projektanci mieszkań i domów często stawiają na takie rozwiązanie, aby oszczędzić miejsce i jednocześnie być w zgodzie z trendami. Przed właścicielami takich powierzchni stoi wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczy właściwego zaplanowania spójnej kolorystyki, umeblowania i oświetlenia.
Światło zimne

temu

Najprostsze rozróżnienie to podział na światło ciepłe, zimne i neutralne. Takie wskaźniki jednak nie mówią zbyt wiele. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę, z której dowiesz się, jakie światło jest zimne i do jakiego rodzaju wnętrza warto jest wybrać właśnie ten rodzaj oświetlenia.
Światło neutralne

temu

Światło neutralne jest najbardziej uniwersalnym rodzajem oświetlenia. Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, to właśnie światło o neutralnej barwie będzie najlepszym rozwiązaniem. Światło neutralne jest bardzo często stosowane w przypadku lamp LED. Tradycyjne żarówki miały barwę ciepłą, świetlówki kojarzą się z chłodnym, niebieskawym światłem, dlatego neutralne lampy LED są idealnym pomostem między nimi.
Światło ciepłe

temu

Dobierając światło do swojego domu zazwyczaj pod uwagę bierze się wygląd lampy, jej kolorystykę oraz materiał, z jakiego jest wykonana. Są to oczywiście ważne czynniki, ale jednak nie najważniejsze. Bardzo istotna jest temperatura barwowa oświetlenia. To ona w dużej mierze kreuje nastrój w domu. Światło ciepłe – do jakiego wnętrza pasuje i czym się charakteryzuje?