Jak fotografować ruchome obiekty?

Jak fotografować ruchome obiekty?

Opublikowany

Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z fotografią dążą do uzyskania jak największej ostrości zdjęć. Stąd wybór obiektywów z małym otworem przysłony oraz kupowanie statywów i systemów stabilizacji obrazu. Są to jednak zmienne wynikające ze sprzętu i z umiejętności fotograficznych. Tymczasem na ruch obiektów żadna osoba robiąca zdjęcie nie ma najmniejszego wpływu i tutaj pojawia się problem.

Z pewnością niejednokrotnie podziwiałeś wspaniałe zdjęcia na przykład z wydarzeń sportowych, czy zdjęcia koni w galopie, które nie miały ani śladu po rozmazaniu obrazu. Istnieje kilka sztuczek na to, aby taki efekt uzyskać. Przede wszystkim znaczenie ma czas otwarcia migawki. Otwór przysłony ma znaczenie drugorzędne, ponieważ nie wpływa on bezpośrednio na zastygnięcie w bezruchu poruszającego się obiektu.

Krótki czas ekspozycji pozwala na korzystanie z trybu wykonywania zdjęć seryjnych. Tego typu działanie pozwala na uchwycenie najciekawszych kadrów. Spośród wielu ujęć łatwiej jest wybrać coś idealnego.

Im szybszy ruch fotograf stara się uchwycić, tym czas otwarcia migawki powinien być krótszy. Niezbędny jest wobec tego sprzęt, który pozwala na ręczną zmianę tych ustawień. Przy szybkim ruchu, ten czas ustawia się przynajmniej na 1/1000 sekundy. Ale w większości przypadków z powodzeniem wystarczy jego ustawienie na 1/30 sekundy. Wszystko to kwestia własnych eksperymentów i ćwiczeń, ćwiczeń, ćwiczeń.

Znaczenie ma także ustawienie się obiektu względem fotografa oraz kierunek jego oddalania się lub przybliżania. Nie bez znaczenia jest odległość, a dokładniej mówiąc stopień, w jakim dany obiekt zajmuje kadr. Im ten procent jest mniejszy, tym na dłuższy czas fotografowania można sobie pozwolić. Zalecane jest wówczas wykorzystanie obiektywu szerokokątnego.

Jednak aby zrobić perfekcyjne zdjęcie ruchomemu obiektowi, niezbędny jest przede wszystkim refleks, rozumiany jako moment wyzwolenia migawki. Tutaj też całkiem sporo zależy od posiadanego sprzętu i czasu, który mija od naciśnięcia spustu do wyzwolenia migawki, ale umiejętności fotografa wydają się być jednak kluczowe.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Tajniki fotografii produktowej

temu

Fotografia produktowa to współcześnie jedno z narzędzi marketingowych. Chodzi w niej o to, by oferowany przedmiot wyglądał na ujęciu jak najlepiej, ale oczywiście bez nierealistycznych przekształceń. Osobom początkującym zdjęcia produktowe kojarzą się jedynie z namiotami bezcieniowymi. Tymczasem mistrzowie zachęcającej prezentacji produktów, stawiają raczej na zabawę światłem w celu uzyskania większej plastyczności.
Recykling tonerów – dlaczego to ważne dla środowiska?

temu

Wraz z rozwojem konsumpcjonizmu pojawił się problem: co robić z całym mnóstwem foliowych torebek, plastikowych butelek, puszek i odpadów żywnościowych? Tylko w Polsce co roku sprzedaje się 100-200 mln tonerów do drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych i kopiarek. Niestety, do odzysku trafia maksymalnie 50-70 procent pustych kaset. Większość zużytych materiałów wciąż ląduje w śmietniku, zatruwając środowisko naturalne, a w świadomości konsumentów słowo “recykling” nie plasuje się na pierwszym miejscu. Powodem jest brak odpowiedniej komunikacji czy edukacji na temat ponownego przetwarzania materiałów z “odzysku”, ale także mała ilość punktów, do których możemy oddać zużyte materiały eksploatacyjne.
Ekologiczne biuro

temu

Współcześnie coraz więcej mówi się o ekologii, także w kontekście wprowadzania zmian w swoim codziennym życiu. Więcej osób korzysta z dobrodziejstwa recyklingu, czy na przykład decyduje się na miejskie ogrodnictwo. Czy jest zatem jakiś sposób, by tego typu rozwiązania wprowadzić również do swojego biura?
Zdjęcia, które zapamiętasz - zasady tworzenia kompozycji

temu

Najważniejsze zasady oświetlania garderoby

Nie każdy z nas jest szczęśliwym posiadaczem garderoby, jeśli jednak już znaleźliśmy się w tym zaszczytnym gronie pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu tej przestrzeni. Dzięki temu nawet małe pomieszczenie wyda się mniej klaustrofobiczne, a ubrania i dodatki będą lepiej widoczne. Jak to zrobić? Podpowiadamy!