Jak fotografować ruchome obiekty?

Jak fotografować ruchome obiekty?

Opublikowany

Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z fotografią dążą do uzyskania jak największej ostrości zdjęć. Stąd wybór obiektywów z małym otworem przysłony oraz kupowanie statywów i systemów stabilizacji obrazu. Są to jednak zmienne wynikające ze sprzętu i z umiejętności fotograficznych. Tymczasem na ruch obiektów żadna osoba robiąca zdjęcie nie ma najmniejszego wpływu i tutaj pojawia się problem.

Z pewnością niejednokrotnie podziwiałeś wspaniałe zdjęcia na przykład z wydarzeń sportowych, czy zdjęcia koni w galopie, które nie miały ani śladu po rozmazaniu obrazu. Istnieje kilka sztuczek na to, aby taki efekt uzyskać. Przede wszystkim znaczenie ma czas otwarcia migawki. Otwór przysłony ma znaczenie drugorzędne, ponieważ nie wpływa on bezpośrednio na zastygnięcie w bezruchu poruszającego się obiektu.

Krótki czas ekspozycji pozwala na korzystanie z trybu wykonywania zdjęć seryjnych. Tego typu działanie pozwala na uchwycenie najciekawszych kadrów. Spośród wielu ujęć łatwiej jest wybrać coś idealnego.

Im szybszy ruch fotograf stara się uchwycić, tym czas otwarcia migawki powinien być krótszy. Niezbędny jest wobec tego sprzęt, który pozwala na ręczną zmianę tych ustawień. Przy szybkim ruchu, ten czas ustawia się przynajmniej na 1/1000 sekundy. Ale w większości przypadków z powodzeniem wystarczy jego ustawienie na 1/30 sekundy. Wszystko to kwestia własnych eksperymentów i ćwiczeń, ćwiczeń, ćwiczeń.

Znaczenie ma także ustawienie się obiektu względem fotografa oraz kierunek jego oddalania się lub przybliżania. Nie bez znaczenia jest odległość, a dokładniej mówiąc stopień, w jakim dany obiekt zajmuje kadr. Im ten procent jest mniejszy, tym na dłuższy czas fotografowania można sobie pozwolić. Zalecane jest wówczas wykorzystanie obiektywu szerokokątnego.

Jednak aby zrobić perfekcyjne zdjęcie ruchomemu obiektowi, niezbędny jest przede wszystkim refleks, rozumiany jako moment wyzwolenia migawki. Tutaj też całkiem sporo zależy od posiadanego sprzętu i czasu, który mija od naciśnięcia spustu do wyzwolenia migawki, ale umiejętności fotografa wydają się być jednak kluczowe.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Laserowa czy atramentowa – dobierz drukarkę do swoich potrzeb

temu

Producenci drukarek prześcigają się w wymyślaniu nowych propozycji, a rynek jest pełen urządzeń. Radzimy jaka drukarka najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.
Ozdabiamy pokój niemowlaka girlandami z wydrukowanych zdjęć

temu

Zamiast kupować drogie ozdoby do pokoju niemowlaka, można pokusić się o wykonanie ich samodzielnie. Dobrym pomysłem jest stworzenie girlandy z wydrukowanych zdjęć. Będzie to nie tylko atrakcyjna dekoracja, ale również sposób na zatrzymanie najpiękniejszych wspomnień na długi, długi czas. Girlandy ze zdjęciami są szczególnie atrakcyjnym pomysłem na świętowanie pierwszych urodzin maluszka.
Zadbaj o dane pracując w domu

temu

Pracujesz w domu? Przygotowując prezentację, pisząc pracę magisterską, tworząc post na bloga czy po prostu odpisując na wiadomość - istotne jest zadbanie o bezpieczeństwo tworzonych danych. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, awaria prądu lub jakikolwiek inny przypadek, aby skutecznie pozbawić nas efektów pracy, której nierzadko poświęciliśmy nawet kilka godzin.
Sposoby na oszczędności w zużyciu energii

temu

Obecnie coraz większą wagę przykłada się do kwestii związanych z szeroko pojętą ekologią. To bardzo ważne z uwagi na niknące niemalże w oczach zasoby naszej planety. Jednocześnie podejście ekologiczne może być także… ekonomiczne. Poznaj rady, dzięki którym sporo zaoszczędzisz na swoich rachunkach za prąd. Być może część z nich już stosujesz!

Najważniejsze zasady oświetlania garderoby

Nie każdy z nas jest szczęśliwym posiadaczem garderoby, jeśli jednak już znaleźliśmy się w tym zaszczytnym gronie pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu tej przestrzeni. Dzięki temu nawet małe pomieszczenie wyda się mniej klaustrofobiczne, a ubrania i dodatki będą lepiej widoczne. Jak to zrobić? Podpowiadamy!